| Anonymous95 a întrebat:

Ce ziceti despre o fata care nu a avut niciun orgasm pana acum? Are 18 ani. Zice ca doar stimuland clitorisul si sanii nu ajunge la orgasm, iar ca sa se penetreze nu vrea deoarece vrea sa ramana virgina. O afecteaza in vre un fel asta? Metabolismul, organismul, sanatatea le afecteaza cumva sau nu are nici o importanta?

3 răspunsuri:
| On3St4r a răspuns:

Nu.

| Lukiano a răspuns:

Aproximativ 15 % dintre femei sufera de anorgasmie, adica de imposibilitatea de a avea un orgasm.

Fetele virgine nu trebuie sa se sperie. Probabil ajung un pic mai greu la orgasm. Prin penetrare orgasmul poate aparea.

Factorii pentru obtinerea unui orgasm sunt multipli. De la factori fiziologici, pana la compatibilitatea intre parteneri. Spre exemplu am intanlit baieti care orice ar fi facut nu aveau erectie atunci cand incercau sa se culce cu anumite fete.

Sunt fete si fete, unele ajung mai greu la orgasm, altele ajung cu usurinta.

Sfatul meu este ca fata respectiva sa se relaxeze mai mult si sa incerce din nou si din nou o stimulare a clitorisului. Doar prin incercari multiple se poate ajunge la rezultate bune. Griji nu are de ce sa isi faca pana ce nu incearca si penetrarea.
Multa bafta!

| Sexualitate a răspuns:

Cel mai adesea, orgasmul cere exerciţiu, experienţă şi nu în cele din urmă implicare. Altfel spus, dacă o fată (mai ales virgină) se manifestă cu relativă rezervă (poate chiar şi teamă) faţă de acţiunile sexuale, e deficil de vorbit despre atingerea unei stări de excitare suficient de mari, care să favorizeze orgasmul. Dar fata are doar 18 ani, are tot timpul înainte. Dacă nu se grăbeşte ea, de ce s-o grăbeşti tu?