| anonim_4396 a întrebat:

Salut,
Credeti ca masturbarea are vreo legatura cu acneea?

Am inceput sa ma masturbez in jurul varstei de 14 ani, si pot spune ca din nefericire inca nu am renuntat la acest "viciu".

Problema e ca. Tot de pe la 14/15 ani au inceput sa apara si acneea care cu timpul a inceput sa se agraveze... Mai presus, nu am facut niciodata o legatura intre masturbare si cosuri deoarece nu am reusit sa ma abtin prea mult timp. Am aplicat diverse leacuri "babesti" asupra cosurilor cat si alti factori care ar fi barbieritul.

Dupa vreo 4 ani. Cosurile inca persista. iar de masturbat? Inca o fac. "cand si cum "...

Referitor la cosuri.
Nu am fost niciodata la dermatolog, dar am inceput de ceva vreme sa tin regim alimentar mai. Sanatos cat si sa evit sa le mai storc / inrautatesc situatia.

Credeti ca renuntarea totala la masturbare sau faptul ca am inceput sa ma masturbez de la o varsta precara ar fi putut cauza o dereglare hormonala?

Astept un raspuns doar pe tema intrebarii mele.
Multumesc!

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Hormonii sunt si daca nu te masturbezi, chiar mai multi. Nu are nicio legatura, ia si freaca maimuta linistit

| gheorghe699 a răspuns:

Incep cu sfarsitul,spui ca;"ai inceput sa te masturbezi,de la o varsta precara "cred ca ai vrut sa spui precoce, va te masturbezi este problema ta, in ce priveste acneia, consulta un dermatolog, sunt multe de spus aici, dar daca nu mergi la dermatolog poti intreba la farmacie.

Răspuns utilizator avertizat
| Andrei09768 a răspuns:

Buna! Am și 15 ani pot spune că am acelasi,, viciu" ca tine.Si eu am niste acnee pe frunte insa am reusit să scap ușor ușor de ele cu un demachiant numit bioderma.Acesta te ajuta sa scapi de coșuri și de acnee.Ii poți spune lu' maica-ta sa iti cumpere așa ceva la Sephora sau de la i farmacie.
PS:Ce înălțime ai?