| steluta_7203 a întrebat:

SAlut.de acum o luna m-am mutat itr-o localitate noua unde nu cunosc aproape pe nimeni.Parintii mei au inceput sa construiasca o noua casa
si de sigur ca au adus si niste lucratori. Printre care si un baiat de 16 ani (EU AM 15 ani)de o data mia atras atentia este vesel, gingas, dragut, puternic, in unele momente chiar serios. si eu se vede ca i-am placut deoarece mereu ne uitam unul la altul ne zimbeam, si chestii de genul asta, dupa a treia zi de lucru la noi ma invitat la o intilnire dar la acel moment am inteles ca m-am intragostit der el lulea si ca il iubesc cum n-am iubit pe nimeni, dar problema e urmatoarea le-am spus parintilor ca ies la o intilnire da r ei nu miau permis, si miau interzis sa ies cu el, di motivul ca parintii lui sunt saraci si au o reputatie rea (legata cu alccoolul), si din motivul ca el locuiese singur, fumeaza, si au mai adaugat ca pot sa es cu el doar daca doresc sa ma vorbeasca toata localitatea. in seara aceea el m-a sunat mi-a zis ca vine la mine, apoi cind ma astepta ma mai sunat si mama mi-a zis sa es sai spun sa nu mai vina sa nu ma sune, si sa-i spun ca no sa ne mai vedem. am esit eram cu fata uda de lacrimi si eam spus ca parintii numi permit, ca nu nevom putea vedea. dar el ma cuprinsa mi-a sters lacrimile si mi-a zis ca ne vom vedea cit de rar dar ne vom vedea. si ma surutat nu l-am refuzat. apoi am intrat acasa si mama mi-a zis ca prea mult timp nea luat sa ne despartim. ce sa fac cum sa procedez, si cum s-o conving pe mama, va rog sfaturi,. funda

Răspuns Câştigător
| Duhovnicul a răspuns:

Sa lamurim inainte de toate cateva aspecte importante :
1. ce vina are el ca parintii lui sunt alcoolici?
2. e ilegal sa fumezi? o face pe banii si sanatatea lui.
3. ce daca locuieste singur?
4. faptul ca lucreaza de la varsta asta si isi castiga singur painea dovedeste ca e foarte matur in gandire si responsabil si ca vrea sa faca ceva in viata.
5. parintii tai tin prea mult la reputatia lor si nu sunt de acord cu relatia voastra din cauza ca ar avea altii ceva de comentat.
6. chiar nu e treaba numanui ce faci tu sau cu cine umblii, poti sa iti faci si singura alegerile in viata.

Singura modalitate e sa stai de vorba cu mama ta si sa ii explici situatie foarte serios, te duci la ea si ii spui ca il iubesti si ca ai vrea sa fi cu el, ea nu poate sa te oblige pe cine sa placi si pe cine nu.

10 răspunsuri:
| SweetCandy a răspuns:

Sincer, desi suna destul de neinspirat, dar daca parintii tai nu te lasa cred ca e mai bine sa lasi lucrurile asastraight face Imi imaginez ca suferi pentru ca la varsta asta dragostea este destul de sfasietoarea, si ai impresia ca nimic nu mai conteaza, iar iubirea si viata partenerului este primordiala pentru tine. Ei bine...ai cerut sfaturi eu te-as sfatui sa lasi decat o relatie de prietenie intre voi, pentru ca decat sa te chinui fiindca parintii tai nu sunt de acord mai bine te multumesti sa-l ai ca prieten.
Tu ce crezi? Ca mama ta iti vrea raul? Eu nu pot sa cred asa ceva... dat fiind faptul ca mama ta ti-a interzis si tu din cate vad stii foarte bine motivele pentru care s-a intamplat asta ar fi bine sa lasi lucrurile mai moale. Nu zic ca el nu e baiat bun, el nu are nicio vina pentru ca parintii lui nu stiu cum sa se comporte si isi ineaca amarul in alcoo, insa tu ce zici? Ai fi dispusa sa te faci de ras? Sa ii faci pe parintii tai sa sufere doar pentru ati fi tie bine? Esti sigura ca el este baiat bun?

Raspunde-ti la intrebarile astea...si o sa vezi ce e de facut big grin

Nu vreau sa crezi ca am ceva cu tine, sau Doamne fereste cu relatia ta, insa eu zic ca am dreptate.(imi pare rau daca te-am suparat)

Răspuns utilizator avertizat
| vasea1 a răspuns:

Asa iti este virsta.cautati altceva

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oau tare poveste...si eu am un verisor care a patit aproape acelasi lucru...intreabal p el

| ana2205 a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa te interesezi sa afli mai multe lucruri despre el:cum se comporta cu fetele, ce obiceiuri are, ce prieteni are...ma intelegi. Apoi daca constati ca sentimentele tale pentru el sunt profunde si le merita incearca sa-i dovedesti mamei ca iti va fi bine si ca apreciezi grija ei.Inainte de a hotara ceva gandeste-te si informeazate bine, sigur nu vrei sa faci o greseala care te va costa prea scump.

| ana0804 a răspuns:

Parerea mea este ca ar trebui sa ii spui mamei tale ca daca parintii lui sunt asa nu inseamna ca el este la fel. si din cate am inteles munceste la varsta de 16 ani ceea ce dovedeste ca este matur si responsabil. este adevart ca mama ta ti vrea tot binele din lule dar uneori parintii uita ca si ei au fost adolescenti si uita de perioada cand erau indrgostitii. ar trebui sa comunicii cu mama ta mai mult. daca tipul ala ti-a spus ca o sa va mai revedeti inseamna ca este un tip serios fiindca altii spunea" bine fata mamei" si te lasau in pace.

| itarkan a răspuns:

Fetelor niciodata nu o sa reusiti sa ne intelegeti, si nici noi pe voi. Si toate aste dintr-un motiv al dracu de simplu: nu toti gandim la fel. Avem ganduri asemanatoare, dar nu identice. Steluta tot ce pot sa iti recomand este sa faci ceea ce iti spune inima, si sa nu te lasi influentata de sfaturile altora(chiar daca sunt parintii tai). Nu in dragoste. Parintii nu iti vor raul(cum bine zicea cineva mai sus), dar uneori din prea multa dorinta de bine, uita ca si tu contezi, si ca ai de luat si tu decizii, nu sa le respecti pe ale lor toata viata.

| Anonim. a răspuns:

Si eu am o poveste asemanatoare, tot de aceea mama nu ma lasa cu prietenul meu, dar noi tot am continuat sa ne intalnim...ne'au prins de N ori... j pana la urma s'au obisnuit cu ideea, dar a cam durat ceva 2 anistraight face! daca chiar ti la el si el la tine, continuati!
:*papa

| danielacs a răspuns:

Daca tie iti place de el,, lupta pentu fericirea ta,,! Intalneste-te cu el pe ascuns! Eu nu cred ca e el vinovat ca parintii lui sunt asa cum sunt, dar nu are ce sa fac! Si ce conteaza daca e sarac? Bine ca e muncitor si se chinuie la 16 ani sa lucreze! Succes si nu il lasa pentru ca sigur e un baiat bun chiar daca nu are bani asa cum zic parintii tau! Pentru ca banii nu sunt totul in viata asta!winking

| mary_5801 a răspuns:

Mai intai invata sa scrii corect, le arati parintilor ca stii sa scrii, si poate te lasa.