| UnBaiat439 a întrebat:

De cateva luni vorbesc zilnic (de dimineata pana noaptea) cu o fata. Chestia ii ca eu cred ca am ajuns sa fim "buni prieteni" desi mie mi cam place de ea, iar pe zi ce trece mi e mi place tot mai mult de ea si simt ca nu mai putem vorbi daca nu clarificam toata treaba asta. Mi e frica nici sa nu stric relatia de prietenie, deoarece imi este super draga si pe partea asta. Si ma tem ca daca i zic sa nu fie un soc pentru ea, ca un bun prieten de fapt o place si sa stric relatia de prietenie. Intelegeti voi ce vreau sa zic. Va rog ajutati-ma ziceti mi ce sa fac.

8 răspunsuri:
| Necunoscut112 a răspuns:

O data ce ai intrat in "friend zone" nu prea mai sunt sanse sa iesi de acolo. Daca ii vei spune ce simti, probabil se va intampla cum banuiesti deja, adica o sa rupa relatia de prietenie pe care o aveti.

| UnBaiat439 explică (pentru Necunoscut112):

Si atunci cum sa fac sa nu mi mai placa de ea? Adica sa nu mai vreau sa fim mai mult decat buni prieteni? Fiindca nu cred ca i ok sa stau si sa ma tot intreb in fiecare minut al zilei despre ea si sa mi zic cate de prost am fost ca nu i am zis mai repede si alte chestii in gen. Imi consum nervii degeaba asa.

| UnBaiat439 explică (pentru Necunoscut112):

Plus ca, cred ca e prima fata de care mi place cu adevarat. Restul cu care am fost au fost mai mult... degeaba, ca sa nu fiu singur, ca sa zic asa, cu toate ca au fost relatii care mi au durat si 6-7 luni.)). Dar acum chiar mi as dori asta si de aia am asa emotii si nu stiu ce sa fac.

| Necunoscut112 a răspuns (pentru UnBaiat439):

Spune-i, totusi, daca chiar iti place atat de mult de ea. Este posibil sa simta si ea ceva pentru tine si sa isi doreasca sa incercati sa formati un cuplu. Din experienta proprie am tras concluzia ca nu merge o relatie de iubire ce a inceput ca o simpla prietenie (ce a durat multe luni sau chiar ani), dar cu siguranta exista si exceptii.

| UnBaiat439 explică (pentru Necunoscut112):

I-as spune, sincer. Dar mi-e super teama. Adica, tin atat de mult la ea, incat n as vrea s o pierd dintr o prostie.

| Eduard196 a răspuns:

Schimba felul de a vorbi. Incepe sa faci glume cu tenta sexuala gen: daca esti cuminte o sa te las sa profiti de mine. Sau daca imi promiti ca esti fata cuminte ne intalnim. Nu de alta dar nu vreau sa te dai la mine. Daca cere ceva ii zici sa iti dea un pupic, deci ai inteles ideea. Acum te las pe tine sa faci ce crezi. Ideea este sa o starnesti. Sau mai sunt si alte moduri nonsexuale prin care o poti face sa te placa mai mult decat pe un simplu prieten. Fii barbat adevarat cu ea

| UnBaiat439 explică (pentru Eduard196):

Mda... si o sa mi dea in cap daca i bag dume de alea laughing nu e genul care "gusta" glumele in sensul asta. Adica vorbim toate porcariile posibile ever, nu avem limita personala la subiectul de discutie.

| asdfgsgj123 a răspuns:

Incearca sa te apropii cat mai mult de ea si dupa sa o saruti