| Michael6996 a întrebat:

De ce inima este simbolul dragostei? Eu personal nu gasesc raspunsul acestei intrebari de aceia ma adresez voua.

14 răspunsuri:
| h3r a răspuns:

Dacă s-ar opri inima tu nu ai mai trăi.
Pornim de la ideea că iubim cu toată ființa noastră, cu inima, din inimă!
Nu ai inimă, nici ca organ și nici „figurat", atunci ce s-ar întâmpla? Și tot așa...

| AndreiGSQ a răspuns (pentru h3r):

Tinand cont de faptul ca, principalul organ cu cel mai mare rol de coordonare si singurul care poate intercepta si interpreta sentimentele este creierul, de ce nu este reprezentat printr-un creier?
PS: daca ne luam dupa teoria ta, orice organ vital ar trebui sa reprezinte dragostea. Plamanii, right?

| h3r a răspuns (pentru AndreiGSQ):

Cine iubește rațional?
Și dacă stăm să ne luăm după teoria ta, nu am putea trăi nici fără inimă, nici fără plămâni ori altceva; evitând transplanturile, desigur.

Cea care acționează cu putere, pe care o poți simți și auzi, este inima. Pe asta am vrut să pun accent.

| τττ a răspuns:

Bună.
Deoarece în inimă purtăm dragostea față de persoanele pe care le iubim.Tot acolo păstrăm amintirile și toate trăirile, fie ele bune sau rele!
Pa, pa.

| SunnyDay88 a răspuns:

Deoarece o vreme s-a crezut ca acolo e casa sufletul... mai noua aceasta este acuma undeva in stomac, dar nu cred a vor incepe indragostitii sa ofere asa ceva.

| darriya a răspuns:

laughingce intrebare, ti-ar placea ca simbolul dragostei sa fie ficatul,?laughing)pentru ca din inima vine acel sentiment puternic de dragoste simti ca iti "zambeste"inima cand iubesti si intalnesti pers iubita de acolo pleaca totul!

Răspuns utilizator avertizat
| Loreddana a răspuns:

Da, nici eu nu inteleg de ce. Ar trebui sa puna zvastica in loc de inima

| qMiruq a răspuns:

Diabla are perfecta dreptate, acelasi lucru voiam sa-l scriu si eu ^.^

| GigiMenta a răspuns:

De ce atunci cand simti iubire simti sentimental de dragoste te furnica tot corpul si iti bate INIMA tare? Cred ca ai dedus deja raspunsul.

Răspuns utilizator avertizat
| OchiiDinUmbra a răspuns:

Pai 1) atunci cand iubim pe cineva foarte mult ne bate inima mai tare cand suntem cu persoana respectiva si
2) atunci cand suferi foarte tare dupa cineva, poti simti FIZIC, cum te doare inima.cel putin eu am simtit.cred ca de astahappy

| SoreeeStackhouse a răspuns:

Nu ai avut niciodata impresia ca iti bate inima mai tare atunci cand esti in preajma persoanei pe care o placi? Cred ca asta este motivul pentru care inima aceea rosie pe care o deseneaza toata lumea e simbolul dragostei big grin

| anne22 a răspuns:

Pai, in general, toate emotiile pornesc de acolo. Cand iti vezi fosta/fostul, nu simti ca iti bate inima mai tare? Emotii? Nimic?