| Charm a întrebat:

Salut, de ceva vreme simt ca am inceput sa am sentimente pentru un prieten foarte bun X. Ne-am cunoscut cam pe la inceputul lui septembrie. Tin sa mentionez ca stam la un internat, deci ne vedem zilnic, insa suntem la scoli diferite. Asta e ultimul lui an aici, deci nu stiu daca o sa plece si o sa se intoarca sau pur si simplu o sa ramana. Avem multe lucruri in comun. E o fire mai glumeata, imi pare putin rasfatat, dar ma gandesc ca e doar de fatada. Ma tachineaza, glumeste intotdeauna cu mine, e foarte dragut, daar simt ca e putin cam rezervat fata de mine. Nu am vorbit cu el decat odata ceva mai serios spre exemplu ce are pe suflet sau altceva. Atunci avusesem eu o problema. Cand ma vede mai linistita, vine mereu si ma ia in brate si ma intreaba ce s-a intamplat. Vrea ca eu sa fiu in totalitate deschisa cu el, dar cand vine vorba ca el sa fie deschis cu mine, e degeaba. Poate nu e un detaliu prea important, dar am avut impresia intr-una din zile ca ar vrea sa ma sarute. Eram mai multi afara. Mi-a aratat cativa pasi de dans din coregrafia pentru balul de absolvire si apoi nu stiu cum am ajuns sa fiu in bratele lui, el incercand sa ma sarute. Ceilalti ii tot spuneau s-o faca, iar eu negam ca nu l-as saruta niciodata. Daca n-ar fi venit el cu comentariile "zice ca nu vrea, dar nici nu se misca" l-as fi lasat s-o faca. Am ras mult in seara aia. Incercase chiar sa ma faca geloasa. Ii spusese unei prietene de-ale mele cum ca m-ar placea. Recent, am iesit cu un tip Ma chemase la un suc si am zis ca de ce nu, parea ok si poate m-ar fi facut sa-l uit pe X. Dar s-a dovedit a fi un mare badaran. Povestea vietii mele, nimeresc doar tipi carora le trebuie sa dea la savarina, iar eu caut ceva stabil, de durata. Cateva zile/saptamani mai tarziu mi-a zis X ca l-a vazut pe tipul respectiv in oras. I-am spus ca nu ma intereseaza, apoi el mi-a zis ceva gen "imi venea sa-i sparg fata. Are o fata de gay". Altceva. martea trecuta m-am trezit ca ma intreaba "da tu nu vrei sa slabesti?", lucru pe care incerc sa-l fac din vara. Sunt putin pufoasa, in zona bulanelor. Okay. v-am plictisit. Am nevoie de un sfat, ceva. Daca i-as spune ce simt as sfarsi prin a-mi spune ca el tine la mine doar ca la o prietena, plans ore-n sir, si as incerca sa-l evit pe cat de mult posibil.

3 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Nu inteleg de ce nu l-ai sarutat din moment ce iti palcea de el, ce sa zic gandire tipic feminina si tot el e ala rau. scuza-ma domnisoara dar la varsta voastra trebuie sa fi putin naiva sa crezi ca baieti cauta stabilitate si relatii serioase, nu draga mea este perioada hormonilor perioada in care se zboara din floare in floare daca tu consideri ca nu faci fata la acest lucru elegant te retragi deoparte si iti vezi de treaba ta si lasi oamenii in pace.

| Charm explică (pentru VerginicăVacăGrasă):

Dragul meu, stiu foarte bine ca la varsta de 17-18 ani asa e, dar cine esti tu sa stii ce-si doreste el momentan in aceasta perioada? Si scuza-ma daca timiditatea e o greseala, un defect. Dar oare poti intelege sentimentul acela. daca o fata ti-ar spune asa poate la caterinca: "îhîm, ai vrea tu sa fi sarutat de o fata ca mine", iar tu i-ai raspunde razand: "nu te-as saruta niciodata" si fata ar incerca sa te sarute, iar tu nu te-ai da inapoi. Dar ar veni cu un comentariu gen: "zice ca nu vrea, dar nici nu se da inapoi". Asta tradeaza faptul ca vrei. Oamenii sunt orgoliosi, egoisti. Scuza-ma ca intreb, dar cati ani ai? Nu pare ca mi-ai intelege problema. :/

| Jijell a răspuns:

Mi se pare amuzanta rau ultima fraza, de parca ti s-ar darama lumea in cap daca-ti zice ca nu vrea o relatie cu tine. Din moment ce el a incercat mai demult sa te sarute, e clar ca te place. Asteapta o miscare din partea ta.

Daca nu ii spui ce simti pentru el veti ramane ca pana acum, timpul va trece, legatura dintre voi se va rupe, si tot tu pierzi. Daca ii spui ce simti, exista o sansa sa iasa ceva frumos. Tu alegi.