| simo78 a întrebat:

Salut, doresc sa ajut o buna prietena de-a mea prin intermediul vostru.Ma gindesc ca poate exista cineva in acest site care a mai trecut prin aceeasi problema asemanatoare cu a prietenei mele.Deci aceasta prietena a mea care e ca o sora pentru mine doreste sa faca un bebe din tot sufletul viseaza zi si noapte sa ramina insarcinata, problema este ca nu reuseste.Sa fiu mai explicita ea are deja o fetita in urma unei relatii din trecut, fetita are 13 ani dupa ce a nascu fata a avut sterilet timp de 6 ani, dupa care la scos doctorul i-a spus ca e totul ok si chiar ca ar pute ramine insarcinata foarte repede, lucru care nu sa intimplat.Acum ea are un iubit urmeaza sa se casatoreasca cu acesta, el are si el o fetita in urma unei relatii sint impreuna de 1 de zile nu sa intimplat nimic in ceea ce priveste bebele! Ei si-l doresc foarte mult ea a mai facut controale dupa spusele ginecologului pare sa fie totul ok. Daca e asa atunci ce se intimpla? Ce poate sa faca unde sa mearga ca sa-si realizeze visul? Eu am sfatuito sa mearga si pe cale bisericeasca, i-am spus chiar sa mearga sa se cunune religios cit mai repede, ce sa-i mai spun ca imi pare rau sa o vad asa dezamagita ajutati-ma si voi va rog! Si inca ceva dupa parerea mea e posibil sa aiba urmari negative in urma steriletului! Voi ce spuneti?

Răspuns Câştigător
| catthshshshs a răspuns:

Sa calculeze care ii sunt zilele fertile si da, sa urmeze calea bisericeasca pentru ca acolo unde medicii nu reusesc, Dumnezeu reuseste intotdeauna! Sa nu isi piarda totusi speranta pentru ca sunt si oameni care in final reusesc.
Ma apuca groaza acum, cand ma gandesc ca sunt nenorocite care raman insarcinate si isi ucid copilul in mod contient si altele care, saracele si-ar dori din tot sufetul sa tina un puiut mic in brate care sa ii apartina si nu reuseste! Sper din tot sufletul sa reuseasca sa aduca pe lume acel ingeras!

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E aproape sigur ca sunt urmarile steriletului (mai ales ca l-a purtat atatia ani). Sa-si faca o histerosalpingografie (investigatie care vede daca trompele sunt permeabile si in uter nu sunt cicatrici produse de sterilet).

| nicol20 a răspuns:

Da tu ai sfatuito bine sa rezolve si pe cale bisericeasca dar daca doctori au spus ca totul este ok poate dumnezeu ii va ajuta sa isi implineasca visul.Bafta

| madagascar a răspuns:

Cel mai bine ar fi ca amandoi sa isi faca analizele, problema nu e neaparat la ea, o alta problema poate fi stresul, poate sa incerce tinctura de branca-ursului e foarte cunoscut ca acesta creste fertilitatea, si de asemenea poate folosi pastarnac in salate si mancare, are acelasi efect.sa incerce sa nu se mai gandeasca tot timpul la bebe sa fie mai relaxati, pentru ca atunci cand va fi timpul va veni sigur

| carmin a răspuns:

Daca medicul ginecolog, i-a spus ca totul este in regula, inseamna ca asa este.De multe ori, un copil nu se concepe asa de usor.Trebuie sa o faca sex/dragoste in fiecare zi sau macar o data la 2 zile, sa isi de-a drumu amandoi deoadata, sa stea 5-7 min, intinsa in pat dupa terminarea actului sexual si dupa aceea sa se duca sa se spele si asa va nimeri intr-una din zilele fertile sau chiar ovulatia si va aparea bebe. Daca nu sa se duca la un medic pentru probleme de infertilitate.

| simo78 explică:

Salut din nou tuturor, am citit cele 4 raspunsuri primite pina acum si as dori sa detailez un pic situatia, deci ea are aproape 6 ani de cind si-a scos steriletul, iar pina sa il cunoasca pe actualul iubit a mai avut o relatie de 5ani si nici atunci nu a ramas deloc desi a facut dragoste neprotejat in tot acet timp iar actualul iubit are o fetita de 2 ani jumate dupa mine nu cred ca avea cum sa ramina ipotent asa repede daca e de folos la ceva mentionez si virstele celor 2 el 28 ea 30