| Anonimboy111 a întrebat:

Salut, e ok daca la 16 ani ma masturbez in fiecare dar doar o data pe zi?

17 răspunsuri:
| Bogdan1o a răspuns:

Daca te întrebi asta, e posibil sa fie prea mult. Deși nu neapărat că la vârsta asta ești plin de hormoni și te exciți din orice
Se știe că pornografia îți poate afecta viața sexuală. Și probabil pe viitor sa nu te mai mulțumească anumite lucruri. Încearcă să reduci, găsești ceva de făcut să nu te plictisești, oricum mă gândesc că probabil de multe ori o faci și de plictiseala?

| doctorandus a răspuns (pentru Bogdan1o):

Jahnen, Matthias; Zeng, Leopold; Kron, Martina; Meissner, Valentin H.; Korte, Alexander; Schiele, Stefan; Schulwitz, Helga; Dinkel, Andreas; Gschwend, Jürgen E.; Herkommer, Kathleen (4 iulie 2022). „The role of pornography in the sex life of young adults-a cross-sectional cohort study on female and male German medical students". BMC public health. 22 (1): 1287. doi:10. 1186/s12889-022-13699-4.  Accesibil gratuit. ISSN 1471-2458. PMC 9252028 . PMID 35787262. "rezultatele acestei analize arată: consumul de materiale pornografice este foarte frecvent în rândul tinerilor studenți germani la medicină". [de ambele sexe].

| mihai69 a răspuns:

E foarte ok.
Corpul tău știe bine ce nevoi are. Și la fel de bine, cât poate duce.

| Robert2526 a răspuns:

Faci de cate ori simti, nu e regula pentru asta. Daca simti, o faci

| IonelIonescu a răspuns (pentru Robert2526):

Este o regulă dacă nu vrei sa ajungi disperat, unii încurcă "cheful" cu simplul gând "sa fac o labă", chiar daca nu ai chef se gândesc să o facă pur și simplu, și e nașpa. Recomand sa te mai informezi un pic

| Robert2526 a răspuns (pentru IonelIonescu):

Nu esti barbat? Cand nu ai chef, pur si simplu nu ai, nu poti fizic sa faci ceva. Lasa oamenii sa se masturbeze, au trecut zeci de ani de cand se considera ca are efecte negative

| IonelIonescu a răspuns (pentru Robert2526):

Nu cred ca ai trecut prin asta deci nu poți spune cu exactitate și cu o așa siguranță pe tine, ceva ce nu ai experimentat. Poți avea gândul "sa fac o labă", deschizi telefonul, se scoală și faci o labă, dar în această situație te-ai excitat pe parcurs, nu te-ai excitat direct. Poate nu am dreptate completă și îmi asum, de asta nu spun mai multe, dar în legătură cu fraza "Nu ești bărbat?", As spune ca nu știi câți bărbați ajung sa fie disperați după labă, sa o facă mereu, in aproape orice loc când prinde ocazia, chiar daca are iubită sau nu, etc.

| Robert2526 a răspuns (pentru IonelIonescu):

Cunosti tu din astia de o freaca peste tot desi au iubita? Eu nu cunosc. Repet, daca nu ai chef, nu poti sa faci, e simplu

| IonelIonescu a răspuns (pentru Robert2526):

Sunt pe internet câteva clipuri despre astfel de oameni, mai spune și pe internet astfel de lucruri, și chiar daca nu crezi asta ar trebui sa luăm în considerare totul, aproximativ orice este posibil pe acest pământ, deschideți gândurile, nu este nimic fix și exact și de asta nu ar trebui să spunem ca nu este chiar daca nu am văzut.

| Alexalex1000 a răspuns:

Salut, poți să o faci și de 3 ori pe zi dar nu e bine sa te masturbezi zilnic pentru că te vei simți nașpa, fara chef, mai emotiv

| IonelIonescu a răspuns:

(O mică paranteză, in răspuns o sa încerc să vorbesc despre câteva lucruri pe care le consider importante și care te-ar putea ajuta, as recomanda să citești tot) Salut, practic odată pe zi zici? Din câte știu e mai bine decât să faci de 2-3 ori pe zi, dar treaba e ca ar trebui să încerci să ai și un anumit control asupra ta și asupra proftei.

Din câte știu dacă faci odată pe zi, ai putea experimenta momente in care sa ți se scoale singură(cel puțin așa mi se întâmpla mie). Dacă vrei să scapi de asta încearcă să crești pauza dintre labe, iar daca nu ți se întâmplă, încearcă să faci mai rar, încearcă din 2 in 2 zile măcar, nu va ar fi o problemă gravă dacă faci din zi în zi, dar recomand să încerci să faci asta(din 2 in 2 zile).

Recomand sa faci labă doar când ești excitat, adică dacă te gândești: "ba sa fac o labă", chiar daca nu ești excitat și nu simți nevoie, ar fi bine sa nu faci. Nu o sa te simți la fel de bine la ejaculare(presupun).

Încă ceva ar fi sa ți minte cât de bine te-ai simțit la o ejaculare, dacă de exemplu nu te simți așa ca de obicei când ejaculezi într-o zi, ar trebui sa fie un semn ceva de genul "trebuie sa fac mai rar".

Dacă nu ai avut contact sexual și faci labă așa des ai putea sa nu simți acea plăcere pe care ai simț-o in mod normal, chiar daca ai auzit asta de mai multe ori, este destul de adevărat. Chestia e ca nu este așa grav cum spun javrele de pe internet, dacă nu te simți ok la sex, mai faci de câteva ori și o sa îți revii. Odată ce ai avut contact sexual trebuie neapărat să faci mai rar, din informațiile pe care le am s-ar putea sa nu mai ai plăcere din nou după câteva luni (nu ani până la primul sex).

Dacă ai timp caută să faci metoda edging (asa cum vezi, căutat pe net). Caută informații si fa-o, te va ajuta.

Un ultim lucru ar fi sa faci din 3 in 3 zile, 4 in 4 zile, asta ar fi cel mai ok după părerea mea, dar bineînțeles o sa ajungi acolo poate destul de greu. Sper ca te-am ajutat, cred ca am acoperit o oarecare parte din "labă".

| IonelIonescu a răspuns (pentru IonelIonescu):

Încă un lucru pe care nu l-am acoperit, ai grijă ca laba sa nu intervină în viața personală, dacă ești de exemplu la un supermarket și te gândești să faci o laba sa te pună dracu sa te duci la baie și să o faci, laba se face doar când ești acasă, într-un loc unde ești sigur pe tine.

| SkandallKamataru a răspuns (pentru IonelIonescu):

Pare ca esti un l4bagiu profesionist, ca in sah, mare maestru l4bagiu

| IonelIonescu a răspuns (pentru SkandallKamataru):

Păi, mersi! Dar oricum lucrurile astea le înveți in timp dacă ești atent la anumite detalii și la corpul tău, nu sunt nici foarte mare in vârstă da nu am nici 12-16 ani, deci pot spune câte ceva, dacă erau atenți la "viață" ca și în free fire/pubg, știau și ei câte ceva.

| Anonimboy111 explică (pentru IonelIonescu):

Gata nu va mai certati

| doctorandus a răspuns (pentru IonelIonescu):

Sunt o sumedenie de oameni care se masturbeaza de mai multe ori pe zi si n-au nicio boala.

https://www.thetrentonline.com/guys-4-reasons-masturbation-good/

Traduc un citat din Encyclopedia of Children's Health:

"Masturbarea este auto-stimularea organelor sexuale, cel mai adesea pana la orgasm. 60% pana la 90% din adolescentii baieti si 40% din fetele adolescente se masturbeaza. Desi atitudinile oamenilor referitoare la masturbare difera mult, nu exista dovezi ca masturbarea ar fi in vreun fel daunatoare din punct de vedere fizic, psihologic sau emotional. Pentru multi tineri masturbarea este o ocazie de explorare sexuala proprie inainte de a se decide sa faca sex cu o alta persoana. Este de asemenea considerata cea mai sigura forma de sex pentru prevenirea bolilor cu transmitere sexuala, inclusiv virusul imunodeficientei umane (HIV)."

"Masturbarea ofera o modalitate sanatoasa de a-si exprima si explora sexualitatea proprie si de a elimina stressul sexual fara riscurile asociate contactului sexual, conform multor profesionisti medicali. Ei sunt de asemenea de acord ca masturbarea este o modalitate naturala, normala si sanatoasa de explorare de sine si de exprimare sexuala."

"Este din recunoscut din ce in ce mai larg intre profesionistii sanatatii mentale ca masturbarea poate reduce depresia si conduce la sporirea respectului de sine. Masturbarea poate fi in special folositoare in relatii in care un partener vrea mai multa activitate sexuala decat celalalt, caz in care masturbarea contribuie la restabilirea echilibrului."

http://www.healthofchildren.com/M/Masturbation.html

Autor: Ken R. Wells. Aceste puncte de vedere sunt confirmate in Jacqueline L. Longe, ed (7 iunie 2011). „Masturbation". The Gale Encyclopedia of Children's Health: Infancy Through Adolescence. 4 (ed. Second). Detroit, Mich.: Cengage Gale. p. 1404. ISBN 978-1-4144-8641-3. OCLC 712621295 si in Thomas H. Ollendick; Carolyn S. Schroeder (6 decembrie 2012). „Masturbation". Encyclopedia of Clinical Child and Pediatric Psychology. Boston, MA: Springer Science & Business Media. p. 359. ISBN 978-1-4615-0107-7. OCLC 913623298.

De asemenea Ollendick, Schroeder, Messer si Walker numesc miturile despre masturbare si tratamentele carora le-au dat nastere "una din cele mai negre pagini din istoria religiei si medicinii".

https://web.archive.org/......walker.pdf

| Lorentz1975 a răspuns:

Daca faci zilnic, de trei ori pe zi, nu e tocmai sanatos. Incearca sa reduci si sa desfasori si alte activitati, ca de exemplu... sport.