| Erikaaaaaa a întrebat:

Salut,fetelor! Voi de la cati ani purtati sutien? Eu port de la 9 ani. Acum am 11. Credeti ca e prea devreme sa port?

Răspuns Câştigător
| Th3RiP a răspuns:

Nu sunt fata dar crede-ma... Nu e prea devreme atata timp cat tu te consideri pregatitawinking

5 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

Nu exista o varsta fixa pentru a incepe sa porti sutien.
Trebuie sa porti sutien daca, chiar ai nevoie nu pentru ca te iei dupa altii chiar daca nu ai pentru ce sa-i porti.
Sutienul regleaza sanii daca tu nu ai inca ce sa-ti regleze, de ce sa porti?

| ScumpikAlyssa a răspuns:

Depinde:daca ai ce sa ''bagi'' in el, totul este OK, dar la 9 ani?! Adica nu stiu, dar eu am auzit ca iti poate modifica cresterea sanilor, totusi ai fi putut sa porti macar pana la 10 ani bustiera.Si se spune ca nu este bine sa faci sport cand porti sutien.
P.S.:Nu purta sutien cu burete!

| Luiza_1064 a răspuns:

Deci nu va inteleg fetelor ai 9 ani ai ce baga in el? NU PREA CRED.Eu am inceput sa port sutien la varsta de 14 ani pentru ca nu aveam nevoie nu ca nu aveam sani doar k nu st lasati si nici acum nu st dar e o diferenta de la 9 ani la 14.Si iti deformeaza sanii daca porti de acum.

| Chrris a răspuns:

Adica serios?!?! de la 9 ani sutien?!?!? Eu acum la 11 jumate am inceput sa port sutien pentru ca am sanii foarte dezvoltati si eu sunt si foarte inalta, in fine. Legat de intrebarea ta, da, e prea devreme sa porti daca nu ai ce baga in sutien, si daca vrei sa fii "sexy" si sa pari mai matura in fata colegelor tale iti iei si tu un sutien cu bureti si bagi sosete in el pana da pe afara dar nu e recomandat acumlaughingEu spun asa sa fac putina baza de tinelaughingB'bye!big grin

| luanaaaaaa a răspuns:

Draga mea, sincer e prea devreme. Sanii tai sunt in crestere, trebuie sa se dezvolte. Daca incepi de pe acum sa porti sutien, mai tarziu ti se va lasa pieptul si vei regreta. Daca tot vrei sa porti, totusi ai grija pentru ca pielea ta inca e fragila si delicata, iar sutienele pe care le porti nu trebuie sa contina sarme care sa dauneze corpului tau. Pe acasa ti-as recomanda sa nul porti, pentru ca daca il folosesti in exces poti face nodul si va fi necesara operatia. Sutienul este pentru ati tine sanii nu pentru dragul de al purta. Trebuie sa si ai ce sa bagi in sutien. Dar infinine, daca esti dezvoltata... incearca o bustiera dar incearca sa porti foarte rar, mai exact la orele de sport si atunci cand porti vreo bluza mulata, pentru a nu se observa urat prin ea. Trebuie sa te simti bine cu ceea ce porti. Sper ca ti-am fost de ajutor. Mai departe, e decizia ta. Vorbeste si cu mama ta. Succes. PUP!