| Cheloo200101030405 a întrebat:

Salut grup, aseara am facut-o cu iubita mea si doar ce-i trecuse menstruatia de o zi si am simtit ca am scapat putin, credeti ca sunt sanse sa ramana?

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De data asta s-ar putea sa nu ramana, dar nu se stie niciodata, depinzand de cat de regulat are ea ciclul menstrual si cat de lung.
In orice caz, nu crezi a este normals a folositi prezrevativ, mai ales cand sunteti atat de micuti de varsta si nu aveti cum sa intemeiati o familie sis a cresteti copii?
Un prezervativ nu musca, nu doare si nu va manaca. In plus, costa cat o acadea.

| Cheloo200101030405 explică (pentru Violleta2022):

Am folosit mereu, pana in ziua aia ...ca nu aveam si ne a cam luay valul.

| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru a fi corect informat si a si intelege in care dintre zilele ciclului se poate forma sarcina citeste cu atentie explicatiile :
POSIBILITATEA SI PROBABILITATEA DE A SE FORMA SARCINA IN PRIMELE 7-8-9 ZILE ALE CICLULUI MENSTRUAL
Daca sperma in mod sigur NU ajunge in vagin, in acea situatie formarea sarcinii devine imposibila indiferent in ce moment al ciclului menstrual este intretinut actul sexual. Daca actul sexual este intretinut in perioada zilelor de menstruatie, in astfel de cazuri exista si situatii in care apare posibilitatea de formare a unei sarcini insa asa cum am amintit numai daca sexul s-a terminat cu ejcularea spermei in vagin, chiar si daca sexul este intretinut in a 4-a, 5-a sau a 6-a zi de menstruatie sau intruna din zilele imediat urmatoare/de dupa terminarea sangerarii menstruale. Dar/insa aceasta posibilitate exista numai in cazul in care ciclul menstrual este ori foarte dereglat, sau foarte scurt. Posibilitatea reala de a e putea forma sarcina in urma unui sex intretinut in cea de a 4-a, 5-a ori a 6-a zi a ciclului (numarat fata de prima zi de menstruatie) se poate intampla in cazul in care LUNGIMEA ciclului ca numar de zile a este de 21, 22, sau 23 de zile. Afirmatia se bazeaza pe faptul ca este determinat stiintific si medical ca OVULUL este eliberat cu 14 zile inainte de ziua de terminare a ciclului, astfel reiese ca OVULATIA se produce :
- in a 7-a zi a ciclului de 21 de zile, (fertil intre a 3-a si 8-a zi)
- in a 8-a zi a ciclului de 22 de zile, (fertil intre a 4-a si 9-a zi)
- in a 9-a zi a ciclului de 23 de zile. (fertil intre a 5-a si 10-a zi)
Si ca atare rezulta ca NUMAI/DOAR in cazurile in care ciclul menstrual este unul foarte scurt, de 21, de 22 sau 23 de zile, PERIOADA FERTILA poate sa inceapa inca de prin cea de a 3-4 a sau a 5-a zi a ciclului menstrual. Fiindca este cunoscut si faptul ca spermatozoizii care ajung din vagin in uter, in conditii bune traiesc in medie 2-3 zile in uter (foarte rar mai multe), reusesc sa fecundeze ovulul care poate sa apara cel mai devreme posibil incepand cu cea de a 7-a, a 8-a sau a 9-a zi a ciclului.
Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Nu poate sa ramana gravida pentru ca este imediat dupa menstruatie, perioada nefertila.

| Emilian65 a răspuns:

Nu nu sunt sanse sa ramana gravida.

| Andreeush a răspuns:

Șansele de a rămâne însărcinată sunt aproape nule.

| Hammurabi a răspuns:

Sunteți lesbi? Ce-ai scăpat puțin?

Răspuns utilizator avertizat
| Cheloo200101030405 explică:

Trecuse doar o zi