| blue-star a întrebat:

Imi poate spune cineva cum se poate trata chlamydioza? Stiu totul despre aceasta boala, mai putin despre cum se trateaza.Va rog sa-mi spuneti tot ce stiti despre tratare, pentru ca este urgent.

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Se trateaza cu antibiotice, pe baza antibiogramei. Sunt cateva antibiotice pe piata la care Chlamydia este sensibila si pe baza unei analize se poate stabili care este cel mai bun.

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Chlamidioza se tratează cu antibiotice timp de aproximativ zece zile, tratamentul trebuind urmat de ambii parteneri. Pe perioada tratamentului, contactele sexuale trebuie evitate.

pa, pa.

| Corina a răspuns:

De obicei se recomanda Doxiciclina, Azitrox 500 (1 cps/zi timp de 12 zile), Zanocin, sau Summamed (Azitromicina). Sumamed-ul (azitromicina) este antibioticul de electie in tratament. Schema clasica foloseste capsulele de 0, 250g si se intinde pe parcursul a 5 zile, timp in care ambii parteneri utilizeaza integral continutul unei cutii (6 capsule): 2 capsule ODATA in prima zi, apoi cate una pe zi inca 4 zile. Cum in ultima vreme capsulele au devenit mai dificil de gasit in farmacii, se pot utiliza comprimatele de 0, 125g in cantitate dubla fata de capsule. Josamicina (Wilprafen), Claritromicina (Fromilid), Eritromicina sunt alte antichlamydiene din aceeasi clasa, cu eficacitate regresiva in ordinea data. Ofloxacina (Zanocin) si Doxiciclina au la randul lor actiune anti-chlamydia, semnificativ mai modesta decat precedentele. Nistatina (Stamicin) nu are nici un efect pe Chlamydii, dar in cazul prezentat este utila ca tratament general al candidozei vaginale, in asociere cu tratamentul local (lavaje vaginale + ovule antimicotice). Totusi fiecare medic are o schema a lui, in functie de rezultatul analizelor. Asa ca cel mai sigur este sa faci o antibiograma sa vezi clar la ce este sensibila si la ce este rezistenta, ca sa ti se poata recomanda tratamentul potrivit.