| anonim_4396 a întrebat:

Salut la toti! Cind am riscul cel mai mare de a ramine insarcinata? pentru cel mai concret raspuns fundita!

Răspuns Câştigător
| Eliene a răspuns:

Buna!
Riscul cel mai mare de a ramane insarcinata il ai atunci cand faci contact sexual neprotejat si cand esti in ''perioada aceea a lunii''.
Funda?

6 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

La contactele sexuale neprotejate din perioada ta fertila! In nici un caz cand esti la ciclu! Atunci ai cea mai MICA sansa sa ramai insarcinata!
La ciclu,elimini un ovul si, in mod normal, nici un spermatozoid nu are cum sa devina embrion, e imposibil!
Riscul cel mai mare este in perioada ta fertila.
Ce este "perioada fertila" sau cand organismul tau este la ovulatie, afli aici:http://www.seximus.ro/articole/calcul_perioada_fertila.php
Sa mai stii si ca un calcul corect poate fi aplicat numai in cazul unui ciclu extrem de regulat, la acelasi numar de zile in ultimele 6 luni, fara nici o exceptie!
Asadar, cauta putin pe net, te rog si informeaza-te CORECT.

| mona a răspuns:

Riscul cel mai mare e la jumatatea ciclului adica in a 14 zi dar pericolul exista si cu cateva zile inainte si dupa aceasta data

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Riscul cel mai mare îl prezinţi în perioada cu fertilitate RIDICATĂ ( calculată cu "metoda calendarului" )!

Apoi NU EXISTĂ perioadă fertilă şi perioadă nefertilă - EXISTĂ DOAR perioade cu fertilitate RIDICATĂ ( crescută/sporită ) şi perioade cu fertilitate SCĂZUTĂ!

Nefertilitate/infertilitate ( perioade nefertile ) EXISTĂ doar atunci când eşti „sterilă" ( ca urmare a unor afecţiuni MEDICALE )!

„Perioada fertila" ( adică cu fertilitate RIDICATĂ ) incepe cu 4-5 zile inainte de ovulatie ( atat poate supravietui spermatozoidul in uter ) si se termina la 1-2 zile dupa ovulatie ( perioada in care ovulul este viabil ).

TOATE celelalte zile se CONSIDERĂ perioade cu fertilitate SCĂZUTĂ - dar, NU INEXISTENTĂ!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Când e lună plină...

| Trnadafirroz a răspuns (pentru anonim_4396):

Poti sa dai un raspuns mai serios?

| marya1994 a răspuns:

Undeva la mijlocul luni, insa asta nu e o regula deoarece spermatozoizi traiesc in jur de 3-4zile in organsim