| Gabigabrielgabi a întrebat:

Salut! Mă confrunt cu o candida de un an jumate, am fost până și la București am tot sperat că găsesc un doctor cu mai multă experiență.
Am fost la 4 dermatologi fiecare cu o altă cremă diferită Biazol, Triderm Cremă, Clotrimazol Slavia cremă.
Penisul este foarte roșu mai ales după ce mă spăl mă mănâncă în continuare...
Vă rog un sfat! Mulțumesc!

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Tratamentul candidei este foarte strict ca sa functioneze, incepand de la o igiena stricta facuta dimineata si seara, purtatul numai de chiloti de bumbac, folosirea de creme antifungice numai dupa ce oragnul este perfect spalat cu apa calda si sapun atat pe deasupra cat si prin faldurile penisului.
Masturbarea trebuie redusa pana la evitarea ei, fiindca frecatul unui organ deja iritat de candida, poate face mult mai rau si poate lungii perioada de agonie si vindecare.
Prosopul si chilotul seschimba zilnic, fiindca candida este contagioasa.
Spalatul mainilor cu apa calda si sapun este obligatorie dupa fiecare urinare.
Sexul este total interzis pana la vindecarea completa a lui si eliminarea completa a candidei.
Practic se mai face inca un test de candida si numai dupa ce arata ca esti negativ, poti reincepe sexul si numai cu prezervativ, ca sa eviti o posibila recontaminare.