| anonim_4396 a întrebat:

Ma confrunt cu o situatie demna de filme sa zic asa.
Mai aveam aproximativ 3 luni si un pic pana la nunta, insa am anulat tot pentru urmatorul motiv:
prietena mea (fosta de acum) nu e de acord cu regimul matromonial pe care l-am vrut eu. Ea vrea ca toate bunurile noastre sa fie trecute la comun, iar eu nu vreau asta nici atat.
Si hai sa va explic de ce:
Ea mai are o sora si are doar casa parinteasca.
Eu sunt singur la parinti, am casa parinteasca, mai am un apartament (prima casa) in Bucuresti si o masina destul de ok. (peste medie, dar nu va ganditi ca e ferrari sau ceva atat de extravagant laughing ci cam de 17-18000 euro).

I-am explicat destul de clar ca daca facem nunta fiecare isi pastreaza bunurile pe care le detine inainte de aceasta sau pe care le va mosteni. Ea nu. A inceput ca nu am incredere in ea, ca pun situatia materiala pe primul loc, etc.
Eu nu am avut toate astea de la inceput. Si mai ales numai eu stiu cat am tras pentru apartament si masina. Acum sa vina cineva din exterior si sa aiba dreptul la toate astea... eu nu ma simt ok. Poate peste 3 ani ne certam si divortam. Eu atunci ce fac? Fac averea jumate jumate cu ea in conditiile in care ea a venit in casnicie doar cu jumate de casa? Nu, mersi! Am tinut mult la ea, o vedeam ca mama pentru copiii mei, dar pentru mine linistea mea materiala este la fel de importanta, chiar mai mult.
De cand am fost impreuna nu mi-a facut nici cel mai mic gest din care sa reiasa ca ar fi materialista. Nu cred ca am cheltuit cu ea mai mult de 200 de lei pe cadouri sau iesiri de 3 ani si ceva, cat am fost cu ea.

Toata lumea ne spune sa ne impacam, parintii amandurora sunt suparati, insa pentru mine e incheiat.
Ce parere aveti?

68 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Omule ai procedat perfect, daca te iubea accepta si mi se pare normal ceea ce ai facut, bine ca s.i-a dat arama pe fata la timp altfel cine stie unde ajungeai. Sfat: gaseste una care nu vrea nunta stai asa cu ea in caz de ceva te desparti gratuit fara costuri. Poti face copil dar trebuie stiut ca vei suporta o pensie alimentara daca il ia cu ea. Si inca ceva dupa 5 ani de casnicie femeia are dreptul la 50% din locuinta ta e lege data. Nu stiu daca se aplica cu partajul facut inainte cum vroiai tu. Ma bucur ca ai fost destept cu stima mgtow

| Adry05 a răspuns:

Eu sincer îs de acord cu tine... adică da, e frumos să aveți la comun, să te gândești că ce e al unuia e și al altuia, dar nu știi ce se întâmplă peste ceva timp la cum țin relațiile azi și să te trezești că trebuie să dai din tot pentru ce ai muncit atâta timp... nu e ok, mai ales dacă n-ați avea un copil, că dacă ați avea da, ai zice că lași pentru el măcar, da așa? nu știu, eu zic s-o lași o perioadă și să încerci s-o contactezi să discutați aspectele astea, sa-i explici și ei detaliat situația ca nouă și poate îți înțelege punctu de vedere. nu pare ceva prea grav care să nu poată fi reparat și e păcat să pierdeți o relație frumoasă din ceva care se poate rezolva.

| anonim_4396 explică (pentru Adry05):

In sfarsit vad si eu pe cineva de gen feminin care imi da dreptate laughing. Mersi mult! happy
Cale de intoarcere nu mai e. E incheiat tot. Sa fie sanatoasa si ea si ma-sa.

| anonim_4396 explică (pentru Adry05):

Asta e relatie frumoasa? Ce e frumos la ea? Ca nu are incredere in propria sotie? Ca a vrut sa se casatoreasca, dar cu gandul ca in 2-3 ani se pot desparti? Chiar nu pot sa vad nimic frumos in relatia asta, iar de iubire nici macar nu se pune problema. El iubeste, aparent, doar obiectele, mai mult decat pe ea chiar. Pe ea, de fapt, nu o iubeste deloc, a lasat-o sa plece pentru o amarata de masina.
Dreptatea e 100% de partea ei.

| Adry05 a răspuns (pentru anonim_4396):

Presimt că ești genu de om care își vede propriu argument și are impresia că dreptatea e doar la el, așa că nu mă bag în nicio discuție de dragu timpului meu.

| Adry05 a răspuns (pentru anonim_4396):

Chiar mi s-a părut interesată situația și l-am întrebat și pe prietenu meu ce părere are (avem 1 an de relație). În mare amândoi ți-am dat ție dreptate dar îi vedem și punctu ei, să vezi că după 3 ani nu are încredere că nu fuge cu banii dar în final tot ție ți-am dat dreptate că precum ai zis, se poate întâmpla oricând ceva sau vreo schimbare și de ce să pierzi o parte din ceva pentru care ai muncit atât?

| anonim_4396 explică (pentru Adry05):

Nici macar nu ma incerci? laughing
Jignitor sad

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

"Chiar nu pot sa vad nimic frumos in relatia asta, iar de iubire nici macar nu se pune problema. El iubeste, aparent, doar obiectele, mai mult decat pe ea chiar."

Ce tampenie, adica aia vrea ce nu e al ei, si tot e vinovat ca nu-i da. Pai de fapt cine e materialist aici?!

"Ca a vrut sa se casatoreasca, dar cu gandul ca in 2-3 ani se pot desparti?"

Cand faci o treaba de genul asta, adica sa te casatoresti, trebuie sa iei in calcul orice situatie posibila, iar asta clar e una care trebuie luata in seama.

@ Unu1:
Ai procedat corect. Una e sa va folositi de lucruri in comun, sa profitati impreuna de eventuale venituri de pe urma lor, asta e normal, si alta sa vina cu prostii de genul "ma casatoresc cu tine daca imi dai jumate din ce ai sau vei dobandi din mosteniri" O tampenie, evident.

| anonim_4396 explică (pentru Holiday):

Corect! Asta spun si eu. Oricum bunurile le foloseam amandoi. Voiam doar ca in acte sa fie doar ale mele. Si tot ce dobandeam dupa casatorie treceau bunuri comune, gen alte masini, case, etc.

| SG1995 a răspuns (pentru Adry05):

"La cum țin relațiile azi"
Boss relațiile au fost mereu la fel de instabile, doar că azi ai libertatea să îți bagi pla în ea relație dacă nu îți convine. Înainte era exact la fel, doar că nu prea exista dreptul la divorț.

| Adry05 a răspuns (pentru SG1995):

Da știu, cam la aia mă refeream și eu. În trecut mai făcea lumea eforturi să o repare sau trăiau așa chiar dacă nu era bine dar din afară n-aveai de unde să știi. azi divorțurile sunt la ordinea zilei, nu le convine ceva imediat se despart, la asta m-am referit cu „cum țin în ziua de azi"

| SG1995 a răspuns (pentru Adry05):

Da, dar nu era neapărat mai bine înainte, spre exemplu o femeie abuzată nu avea dreptul la divorț, un soț neglijat, nu avea dreptul la divorț. Mulți pur și simplu duceau o viață dublă.

| Adry05 a răspuns (pentru SG1995):

N-am zis nicidecum că era mai bine, era mai bine doar în cazu cuplurilor unde pur și simplu se instalează monotonia, nu-s probleme de alt gen, și în loc să facă lucruri s-o salveze cumva, ei preferă să renunțe. La ăia mă refeream, normal că dacă e vorba de abuz sau probleme grave e perfect normal să divorțezi.

| Adry05 a răspuns:

De fapt tu nu ești în stare să gândești practic și vezi doar problema la fel de superficial ca și tipa cu care a fost. Încăpățanare de femei care au pretenția să li se cuvină totu în viață fără să facă nimic, că altfel nu-mi explic de ce îl critici pe el. Aia își are părinții să-i dea casă și mașină pe numele ei, nu-i cazu s-o facă el.

| Elena9328 a răspuns (pentru Adry05):

Bai omule
Tu esti nebun? Vedeti de problemele tale, ca nu te am băgat în seamă

| anonim_4396 explică (pentru Elena9328):

Inca astept argumentele tale. Ea a dat niste argumente. Tu vad ca recurgi doar la atacuri/jigniri. Cred poti lega acolo doua trei faze sa spui ce gandesti, desi imi e sa nu ma insel.

| Elena9328 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dragul meu.
Dacă iubesti omul, nu te gândesti la "Dacă vă fi sa ne despărțim "
Pai tu te insori ca sa te desparți sau te insori ca iubesti?
În orice căsnicie sunt momente bune si momente mai puțin bune.
Trebuie să învățați să treceți peste ele împreună.
Din ce vad eu aici, ai un orgoliu si te crezi nu stiu cine.
De ce nu ati discutat asta atunci?
De ce nu i ai spus direct?
Dacă ea era in situatia ta
Din ce spui tu, fata e saracuta, si crezi ca te ar fraieri pentru ca ea nu a avut, atunci unde e încrederea?
Bai omule
Fata aia putea sa si ea un băiat de banii gata si sa te scuipe din mers
Dar nu
Ea a crezut orbește intr-un om care i-a promis marea cu sarea si a lăsat o cu ochii in soare ca ce?
Ca ramane fara apartament si fara masina?
Astea sunt bucuriile vieții? Astea?
Du te si mai joacă te si nu mai amăgi
Strânge ti fiarele in brate si las o sa si găsească un băiat calumea
De avari si misogini e plină lumea

| Adry05 a răspuns (pentru anonim_4396):

N-ai cu cine, ăștia vorbesc din povești din filme și cărți, uită că realitatea e diferită. auzi ce o victimizează pe aia laughing))))) că a crezut în tine că ea sărăcuța erai singuru sprijin. Da să pună frate mâna să muncească dacă vrea casă și mașină, sprijin trebuie să ai în tine nu-n bărbat și-n oamenii din jur, că nu mai suntem în sec 18 unde femeia la cratiță și bărbatu la muncă. parcă voiați egalitate și vă băteați cu pumnu în piept că suntem egali și la fel de bune ca bărbații, acu deodată aia trebuie să aibă parte de tot pentru ce a muncit el în timp ce stă și nu face nimic? vai și amar de ea de ipocrizie. Elena asta crec numa să gătească și să facă mâncare e în stare la cum gândește.

| anonim_4396 explică (pentru Elena9328):

Normal ca nu ma insuram cu ea daca eram cu gandul sa ne despartin laughing. Dar cum am spus, eu iau in calcul toata scenariile. Vezi ca e plina tara de divorturi dupa 3 ani. Aia saraci de ei sau luat cu gandul sa se desparta?
Daca am coloana si nu sunt pres inseaman ca sun misogin si pe avarie? lolhee hee
A crezut orbeste? nu s-a simtit cu nimeni cu mersi-a simtit cu mine, dar ma rog.
Am incheiat orice definitiv cu ea asa ca din partea mea poate sa isi gaseasca 10 baieti nu unul. Las-o sa fie saraca si fericita (ups... mi-a scapat... vai ce nenorocit sunt ca nu pot fi prostit laughing )

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Sincer, ma surprinde putin, nu foarte mult, ca am mai vazut, doamna/domnisoara care o acuza pe ea de diferite lucruri. La "adry" ma refer.
Elena are, in esenta, dreptate, desi e ceva mai dura in exprimare.

| Adry05 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu ce am acuzat-o? am zis că el mi se pare că are dreptate pentru că după cum a zis nu ai de unde să știi ce se întâmplă peste ceva timp și de ce să beneficieze de bunurile lui una care n-a contribuit cu nimic la ele? Dacă tot era așa mare și tare iubirea cum tot zici pe aici îl accepta fără să-l lase pentru condiția asta stupidă, că vai nu-i pune bunurile la picioare prin acte, că de împărțit cât îs împreună sunt sigură că le împărțea cu ea. Mie ea îmi miroase a materialistă și oportunistă. REPET MIROASE! Nu afirm că e, spun că mi se pare din moment ce renunță la o relație pentru că nu-i e dată o parte din niște lucruri care nu i se cuvin. Dacă îl iubea așa mult, îl lua fără nimic nu-i punea condiții stupide.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Acum văd că ai 67 de răspunsuri deja. O să le citesc după, ca să nu mă influențeze.
Părinții amândoura sunt supărați. Eu zic să nu se amestece. Dta ai fi trăit cu ea, nu ei.
Eu am pățit ceva similar, Aveam o viitoare logodnică. M-a părăsit fiindcă nu aveam (încă) un apartament al meu. Apoi m-am străduit și am obținut unul de la stat, pe vremea aceea, dar ea dorea un bărbat cu apartament, ea se mărita cu apartamentul, nu cu mine.
Eu zic așa. Dta ai prognozat o variantă, posibilitatea să intervină un divorț. Eu zic că divorțul a avut deja loc, și nu ai pierdut nimic.
O să îți relatez o întâmplare celebră din înalta societate. Cristina Onassis, ceva miliarde avere, s-a căsătorit cu un cetățean rus, pe vremea URSS, cu binecuvântarea statului rus, care spera să pună mâna pe averea ei. Au făcut contract prenupțial, ce-i al meu, e al meu ce e al tău e al tău. După divorț, rusul nu a primit nimic.
Dacă nu se mărita cu tine doar dacă puneai averea la comun, la revedere. Iubea averea ta. Se mai întâmplă.

| OrdanKarris a răspuns (pentru sadrian46):

Eu nici cu pusca la tampla nu as face pasul spre casatorie. CAsatoria nu aduca absolut absolut absolut nici un beneficiu real, palpabil, concret pentru barbat. Doar pentru muiere.

Contractul prenuptial nu este ceva 100% garantat. In statele unite, astazi, contractul prenuptial poate fi anulat in secunda 1 de un judecator sau mai ales judecatoare feminista care pune muierea pe primul loc. Daca contractul prenuptial avea valoare pe timpul URSS si poate inca are valoare si in tara noastra (nu stiu sigur, nu vreau sa aflu pe pielea mea), in statele unite, acel contract prenuptial are zero valoare. Instanta poate rupa in bucati acea hartie si oferi 75% din bunurile barbatului, femeii. Nu 50%, ci 75%. Caz real. Si cum Romania are obiceiul sa imite SUA in tot si in orice, acest trend cu invalidarea contractului prenuptial va sosi si la noi, daca nu a sosit deja. De asemenea, tot in statele unite, pe langa 75% din bunuri redistribuite muierii, pe langa pensia alimentara pentru copii care pot fi sau nu pot fi ai lui (da, ai citit bine, poti ajunge sa platesti pensie alimentare pentru copii altuia), dar platesti o taxa si pentru muiere (alimony, vaginamony). Si mai nou, platesti acea taxa alimony chiar daca nu te casatoresti cu ea. E suficient sa cohabitezi cel putin 1 an de zile cu ea si instanta te pune sa-i platesti jumate din veniturile tale din motiv ca "trebuie muierii sa i se prezerveze stilul de viata cu care s-a obisnuit". Da, ai citit bine.

Si apropo, neplata taxei pentru vagin, te aterizeaza direct in inchisoare, mai repede decat comiterea unei crime, sau a fraudei etc. Casatoria si divortul sunt o adevarata industrie in sua. Si presimt ca ajug acestea si la noi cat de curand.

Nici cu arma la tampla nu ma poate impinge cineva sa ma casatoresc. Ba mai mult, barbatii in SUA mai nou fac vasactomie, pentru ca mai nou circula moda cu acuzatul pe nedrept pentru viol sau pentru a forta un barbat sa plateasca pentru un copil (care nu este a lui) si nu s-a nascut. Daca dovedesti ca ai facut vasectomie inainte s-o cunosti, ai sanse sa scapi, dar chiar si atunci te incalta instanta cu ceva, si anume ca ai cohabitat cu dansa. Casatoria si chiar si relatiile au devenit streangul la gatul barbatului.

| mihai69 a răspuns:

De fapt, v-ați certat ca chiorii degeaba: legea spune clar - la divorț se împart bunurile comune, dobândite ÎN TIMPUL căsătoriei, nu alea personale cu care vine fiecare dinainte, nici ceea ce vor fi moștenit de-a lungul relației fiecare.
Doi fraieri.

| alina2k18 a răspuns (pentru mihai69):

Si minte oricum laughing la 24 ani cica mai are 11 ani de rate laughing habar nu are cam ce salariu net ar trebui sa aiba ca sa isi permita rate mariwinking un parlit cu rate la 2 camarute se viseaza mare milionar laughing si crede ca imparte apartamentu bancii cu una de nu ii e nevasta macar lol

| Andreeush a răspuns:

Ai procedat corect.
Sunt bunurile tale, dacă ea nu a înțeles e problema ei.

| dannyel86 a răspuns:

Si nu puteati clarifica asta inainte sa va faceti planuri de nunta? laughing
E greseala ta ca nu ai adus in discutie incheierea unui contract prenuptial (conventie matrimoniala), daca asta ti-ai dorit de la inceput.
E clar ca pui lucrurile materiale mai presus de persoana ei, iar asta a suparat-o. Si eu as fi facut ca tine, in conditiile prezentate.
Daca vreti sa existe o cale de impacare intre voi, ar trebui ca fiecare sa lase de la el. In acel contract pot fi trecute o parte sau toate bunurile detinute inainte de casatorie. Poate, poate exista lucruri de-ale tale care pot face obiectul comuniunii de bunuri din timpul casatoriei. Asta daca si ea va accepta cat de cat o astfel de conventie.
Ar fi recomandat sa apelati la sfaturile unui om impartial in rezolvarea acestor chestiuni; e clar ca ai tai vor tine cu tine. Si a ei, cu ea. De aceea, numai o persoana obiectiva poate oferi masuri de compromis din partea amandurora.

| anonim_4396 explică (pentru dannyel86):

Da... ai dreptate. Trebuia sa vorbim mai demult chestiile astea.
Cale de intoarcere nu mai este. Sa fie sanatoasa.

| OrdanKarris a răspuns (pentru dannyel86):

"E clar ca pui lucrurile materiale mai presus de persoana ei, iar asta a suparat-o." ====> Interesant cum doar ea are dreptul sa se supere si el nu, ca si cum el e materie neglijabila in relatie. El exista acolo doar ca s-o suplimenteze pe dansa cu bunurile lui. Si apropo, ea nu a facut fix asta? Nu a pus lucrurile materiale mai presus ce trebuia sa fie iubire pur pentru persoana. Ea de ce a tras cu dintii sa aiba acces la jumatate din valoarea bunurilor lui daca era vorba de "dragoste adevarata"? Poti explica asta? Daca si tu ai fi facut la fel, inseamna ca nu esti cu nimic diferita de o prostituata. Macar aia are pret fix si nu pretinde jumatate din bunurile clientului. Ca sa nu mai zic, tu trebuiesti platita pentru serviciile tale? laughing Interesant! Inseamna ca nu reprezinti o pierdere pentru nici un barbat.

"Daca vreti sa existe o cale de impacare intre voi" ====> Devreme ce ea si-a dat arama pe fata, de ce ar trebui sa se vrea impacare? Bine ca a plecat. Tu inca insisti ca ea ar avea si cel mai mic drept la bunurile lui. Uite de asta voi muierilor nu meritati casatorie. Iar pentru noi ca barbati nu exista nici un avantaj concret sa ne bagam in casatorie. Casatoria nu face altceva decat sa puna puterea relatiei in mana muierii. Nu mersi.

| J0B0MAT a răspuns:

Din ce ai spus tu aici clar nu o iubești și nu ai încrederea în ea suficient de mult, motiv pentru care este bine că v-ați despărțit.
Te-ai gândit bine că nu merită să îți împarți tot ce ai cu o persoană în care nu ai încredere.Mai ales dacă ai muncit mult pentru ceea ce ai.Cunosc cazuri de persoane care au fost nevoite să împartă cu celălalt case, pământ și au regretat apoi că au făcut acte cu acele persoane care le-au înșelat.Deși așa e legal, nu mi se pare deloc corect ca un om să muncească și să cumpere casa, mașina, iar partenerul să îl înșele și la divorț să îi revină jumătate din munca omului, deși nu aducea bani în casă.
Nunta merită făcută doar cu cineva în care ai mare încredere, când ambii muncesc și contribuie la cheltuielile pentru casă, mașină etc.
Unii sunt și mai materialiști, myself included, dar cred că puțin materialism nu strică. Până la urmă de aia muncim, facem școli și facultăți, iar să pierzi ceea ce ai realizat din cauză că te-ai aruncat cu naivitate într-o relație toxică, nu prea cred că se simte bine.

| SG1995 a răspuns:

Mi se pare decizia perfectă, în caz de divorț, ai fi asigurat.
Deși puteați ambi ajunge la un compromis, deci chestiunea de acum cu acordul matrimonial arată că deja aveați ceva probleme de relaționare.

| alina2k18 a răspuns:

Ce avere sa faci mai jumate jumate? LOL
Ai apartament prin prima casa deci ai de platit rate la el vreo 30 ani probabil laughing ce drept sa aiba ea daca e al bancii nu al tau? laughing
Casa e a parintilor tai, ce pretentie sa aiba?

| anonim_4396 explică (pentru alina2k18):

Tu vezi ce am scris eu acolo? Ea nu are nici macar 25% din ce am eu. Si rate nu am 30 de ani... mai am 11 ani pentru ca mi-am permis sa am rate mai mariwinking.

| Emma30555 a răspuns:

Daca ai rate la casa ea ar avea dreptul doar la partea cu care ar contribui dupa casatorie in cei 11 ani. La masina nu ar avea dreptul deoarece e bun dobandit inainte de casatorie si e pe numele tau. Bunurile dobandite inainte de casatorie nu se impart decat cele de dupa

| Goete a răspuns:

Parerea mea, de care a devenit sigura si logodnica ta, e ca nu o iubesti cu adevarat si te gandesti Deja la separare.

| anonim_4396 explică (pentru Goete):

Lol. Daca o iubeam cu adevarat trebuia sa ma arunc asa cu capul inainte? Sa nu tin cont de nimeni si nimic?
Ea de ce nu a acceptat conditiile mele? (daca "ma iubea cu adevarat")
Iubirea asta nu e ca in filmele disney, imi pare rau.

| Goete a răspuns (pentru anonim_4396):

Iti poate parea rau, inseamna ca nu cunosti iubirea adevarata - cea neconditionala.
Eu nu am spus ca ea te iubeste si nici ca nu, dar eu in locul ei, vazand ca tu porbesti deja cu premiza ca va veti desparti, nu as fi acceptat si de fapt nu te-as mai accepta.
Tu ceri pareri, eu iti spun parerea mea.

| SG1995 a răspuns (pentru Goete):

Pentru că tati iubirea necondiționată e o prostie hollywoodiană, în realitate orice tip de relație impune condițiile, spre exemplu nu cred că ai putea "iubi" un criminal în serie, un violator, sau vreun pedofil.

| OrdanKarris a răspuns (pentru Goete):

Cum naiba sa iubesti o curba materialista care joaca teatru fix pana in momentul oficierii casatoriei. Asta era planui ei de la inceput. Ea nu il iubea o secunda, cum naiba sa iubesti o astfel de creatura. Mai degraba faci o cruce mare ca ai scapat de o astfel de lepra si ca te-ai trezit la timp inainte sa pui in mana ei atat puterea relatiei cat si bunurile personale.

| Goete a răspuns (pentru OrdanKarris):

Iubirea adevarata este neconditionala.

| Goete a răspuns (pentru SG1995):

In nici un film Hollywoodian nu am vazut iubite neconditionala. Doar posesiva, si persoana iubita Trebuie sa fie langa tinensi sa te iubeasca... asta nu e iubire neconditionata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ea are dreptate. Daca nici in sotie nu ai incredere deplina, atunci in cine Doamne iarta-ma mai ai?
Chiar nu-mi explic cum e posibil sa incepi o relatie gandindu-te ca se va sfarsi. Si, mai ales, cum sa te casatoresti cu cineva daca nu esti convins ca e partenerul tau pentru toata viata?
Foarte corect a spus: pui banii pe primul loc, deci nu meriti iubire.
Ce sa spun, prietene, ramai cu masina si apartamentul. La 80 de ani oare iti va aduce masina un pahar de apa?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

- asa sunt eu, nu am incredere deplina in nimeni. Imi place sa calculez si sa ia in seama toate scenariile dinainte in asa fel incat sa nu fiu surprins.
- daca avea ea asa de multa incredere in mine de ce nu mi-a acceptat conditiile?
- pana la 80 de ani mai am 56. In vremurile de azi nu sti daca mai apuci ziua de maine daraminte pana la 80 de ani laughing

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

In cazul asta, prietene, ti-am spus: ramai cu masinuta, ca altii iubesc oameni, nu obiecte. Nu ti-o spun cu rautate, asta e adevarul. Nu esti, in momentul asta cel putin, capabil de o relatie, de casatorie ce sa mai vorbim. Tu nu intelegi ce inseamna iubirea, iubirea absoluta, pura, pentru alta persoana. Tu nu vrei o relatie, tu vrei un business. La tine nu e iubire, la tine e contract social.

De ce nu ti-a acceptat conditiile? Pentru ca era sa fie SOTIA ta, iar gandul tau era doar ca-ti fura masina, vezi Doamne. E normal sa vrea sa stie ca sunt lucrurile VOASTRE, pentru ca sunteti un cuplu, existati impreuna, nu mai sunteti separati, nu mai e fiecare cu ale lui. Poti intelege conceptul asta?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Daca venea si ea aproximativ cu cat veneam eu nu aveam nici o problema. Numai eu stiu cat am tras sa am ce am. Poate daca erai ca mine aveai alta parere.
Daca imi accepta conditiile nu faceam nici cea mai mica diferenta. Eu pur si simplu vroia msa stiu ca lucrurile mele de dinainte de casatorie raman ale mele. Oricum le lasam copiilor apoi.

| Adry05 a răspuns (pentru anonim_4396):

M-am gândit și cu banii ăștia la comun... lui poate nu i-ar conveni ca eu să-mi iau cosmetice din ei, mie nu mi-ar conveni să-și ia el țigări. eu îs o persoană destul de zgârcită și mă uit la banii mei (defect propabil pentru faptul că n-am avut frați și n-am fost învățată să împart) așa că mi-ar pica aiurea ca el să ia din banii la care am contribuit și eu pentru ceva ce mi se pare inutil. așa cred că e mai ok să aibă fiecare banii lui și eventual să faceți și vreo regulă săpuneți amândoi lunar o anumită sumă deoparte ca „banii casei", de unde să fie cumpărăturile și cam tot ce e la comun + banii de urgențe.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Prietene, relatia nu e o afacere, nu conteaza cu cati bani intri, asta nu vrei sa intelegi. Banii nu au nicio legatura cu relatia, absolut niciuna. Iubirea e iubire, banii sunt bani, lucrurile astea nu se intersecteaza.
Problema e si ca ai vrut sa incepi o casnicie in care NU credeai. Cand te casatoresti, trebuie sa fii ferm convins ca e pe veci. Mentalitatea ta e superficiala.

Ce ai, prietene? Ce ai? Ai niste obiecte fara suflet, niste obiecte reci, fara valoare adevarata. Cea mai mare bogatie era iubirea pe care tu o refuzi. Toti banii din lume nu pot cumpara asa ceva. Esti mult mai sarac decat crezi, nu ai nimic. Masina e nimic, apartamentul e nimic. Alea se duc, alea le vei pierde. Iubirea veridica e infinita si nu are moarte.

"Poate daca erai ca mine..." - pai da, prietene, daca eram dinamovist tineam cu Dinamo, nu? Totusi, ce bine ca nu e cazul. happy
Daca nu te schimbi, o sa vezi ca vei regreta mai tarziu. Vei ajunge un om singur si uitat, care nu are pe nimeni aproape, al carui suflet e sec. Sper sa nu ajungi in asemenea hal. Intelege, cat mai repede, ca oamenii, sentimentele, iubirea, sufletele, sunt infinit mai importante decat obiectele si banii.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Bun... cum zici tu... dar ea de ce nu a accetat daca iubirea ta e asa de importanta?
Sa sti ca am avut perioade cand am avut bani si cand nu aveam nimic (in ambele perioade am avut relatii), si sa stii ca m-am simtit mult mai bine cand am avut. Nu stiu... pe mine banii ma fac fericit. Nu sunt ipocrit ca altii.

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

"Ai niste obiecte fara suflet, niste obiecte reci, fara valoare adevarata."

Daca e asa si aia le doreste, inseamna ca problema e la ea, nu?!

| anonim_4396 explică (pentru Holiday):

Uite, eu nu cred ca ea a vrut masina in sine, ci increderea. Sau, mai exact, lipsa increderii a deranjat-o. Cum poate ea sa-i ofere lui jumatate din viata ei, cand el nu are incredere in ea nici macar ca nu ii "fura" masina. E vorba de lipsa de incredere. Daca sotul tau nu are incredere in tine, atunci cine? Sau, daca in sotia ta nu ai incredere, atunci in cine?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pentru ca ea nu voia masina, voia increderea. Daca tu, sotul ei (ex-viitor), nu ai incredere in ea, atunci de la cine sa astepte incredere? Daca sotul ei nu ii acorda incredere deplina, atunci cine? Si invers la fel, daca sotiei tale nu-i acorzi incredere deplina, atunci cui?

Crezi ca banii te fac fericit? Cuvantul asta, "fericire", e destul de ambiguu. Oare stim ce e cu adevarat fericirea? E un cuvant destul de mare.
Macar zi si tu ca si Caddy: "Nu stiu ce crezi tu, poate nu este ca mine, dar cu bani in buzunar te simti mult mai bine". Legende BUG astia, nu?
Poate cand vei descoperi iubirea, te vei lecui de atractia asta periculoasa pentru bani. Nu, nu ai descoperit iubirea. Faptul ca ai avut relatii, nu inseamna ca exista si iubire. Din moment ce v-ati despartit, e clar ca nu a fost.
Dar tu tocmai ti-ai lasat sotia pentru o masina, iar asta spune multe despre tine.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

*masina si apartament, sa fiu nenorocit pana la capat laughing

Uite, iti dau si eu un sfat. Poti sa il iei de bun sau nu. Chestia asta cu marea iubire si implinire prin iubire... vezi sa nu te arzi. Daca a fost vreodata asa a fost demult. In ziua de azi nu mai e asa. Eu iti zic sa nu te arunci orbeste in iubire, desi recunosc cateodata este foarte greu. Trebuie sa ai mintea de fier. Lumea asta nu e ca in filmele disney, din pacate. Mi-ar fi placut sa fie, sincer.
Iar cu privire la femei, niciodata nu o sa iau o femeie ca o jumatate a mea. O sa o iau ca un compliment, ca una din proptele de sustinere a principiilor mele, dar in nici un caz ca jumatatea mea. Daca e sa fie bine, daca nu, asta e.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Prietene, crede-ma, in lipsa credintei in iubire, n-as mai gasi motiv sa traiesc. Iubirea e tot. In jurul iubirii se invarte lumea. Sau, cel putin lumea mea. Dar sunt sigur ca toata.
Nu se poate sa fi fost mai demult iar acum sa nu mai fie. Iubirea nu are cum sa moara vreodata.

Din nou, nu ma intelege gresit, nu mi-o lua in nume de rau, dar daca nu crezi in iubire, dpmdv esti un om trist. Poate tu te consideri fericit cu masina si ce o mai fi, dar inauntrul tau, sufletul tau e trist.

| SG1995 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Prietene, relatia nu e o afacere"
Eh, na, Ba da, o relație e chiar o afacere, o negociere între două părți.

" Cand te casatoresti, trebuie sa fii ferm convins ca e pe veci."
Doar dacă ești imbecil prieten, în viața asta nimic nu e pe veci, cu atât mai puțin relațiile inter-umane.

| anonim_4396 explică (pentru SG1995):

Relatiile de iubire nu sunt inter-umane, decat intr-o masura. In esenta sunt inter-sufletesti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Argumente nu jigniri. Tipa feminismul din tine sau ce?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Uite, ceea ce spuneam eu intruna din intrebarile mele laughing. Cum se gasesc cativa mereu sa dea in barbat, ca numai el e de vina. Ea saraca nu are nici o vina.

Maestre, ai tot respectul meu. Esti un zeu. Bucura-te pentru ca tocmai ai scapat de o materialista sub acoperire.

P.S. Mai bine sa fi trist cu bani, decat sa fi insurat, sa ai doi copii si sa fi sarac, sa nu le poti oferi ceea ce isi doresc. O viata ai si trebuie sa te bucuri de ea.winking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Frumoasa educatie. S-ar putea sa te regasesti in genul ei de esti asa deranjata.

| Elena9328 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bye

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

Https://www.tpu.ro/......multumesc/

Nu te mai certa cu el/ea, nu prea il/o duce mintea...

| anonim_4396 explică (pentru Holiday):

Lol laughing)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cum am mai spus, eu nu cred ca e vorba de lucruri in sine, ci de lipsa de incredere in ea. Nu mai exista "al meu" si "al tau", pentru ca urmau sa fie sot si sotie. Urmau sa fie unul. Exista doar "al nostru". Ei nu mai sunt separati, exista doar impreuna. Iar daca el ar fi iubit-o, ar fi avut incredere in ea. Nu exista relatie fara incredere, pur si simplu nu se poate. Cand vorbim de sot/sotie, increderea trebuie sa fie absoluta. Nu incepi o relatie, cu atat mai mult casnicie, gandindu-te ca se va termina vreodata.

| Adry05 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu înțeleg și ce zici tu și da e frumos și ideal da în viața reală nu e situația așa roz. omu e pățit probabil sau a auzit destule încât să fie precaut. Și până la urmă pierzi și iubirea și pierzi și lucrurile pentru care ai muncit atât? hai să nu-l mai privim ca omu cel rău și să realizăm că de fapt e o decizie înțeleaptă. Poate suna urât ce a făcut, dar a gândit-o chiar sănătos. nu putem fi ignoranți și să trăim pe norișori roz pufoși negândindu-ne la riscuri pentru că există. Câți oameni nu s-au schimbat de la o zi la alta? câți oameni n-au decis dupa nu știu câți ani de căsnicie că nu-și mai iubesc parteneru și vor pe altcineva? Poate n-ar fi fost cazu la ei, DAR ERA POSIBIL și astea îs doar o parte din exemplele pentru care se putea ajunge la divorț.

| acerr a răspuns:

Intrebare la misto!
raspuns la misto,

| acerr a răspuns:

Intrebare la misto!
nu erai pentru insuratoare haha

| OrdanKarris a răspuns:

Ai luat contact cu fata reala a muierilor. Fosta ta a jucat un teatru fantastic sa pastreze aparentele cum ca te-ar iubi. Iar tu (ai si tu partea de vina), tu ai pus botul. Intelege si accepta pentru viitor: nici o femeie, oricat de buna ar fi sau ar parea, nu te va iubi pentru persoana ta, cum crezi tu ca meriti sa fi iubit.O femeie intotdeauna te va "iubi" pentru ce ii oferi, pentru ce faci pentru ea, sau pentru ce urmeaza sa faci pentru ea.Barbatii iubesc idealistic, femeile iubesc oportunistic. Iti spunea ca de ce pui situatia materiala pe primul loc. Pai ea nu facea fix la fel? Daca casatorie era pe baza de dragoste reciproca, de ce cauta sa fie fie totul la jumatate, mai ales ca nu a ridicat un deget pentru bunurile tale.

Ia cu un gram de sare ce zice alina2k18. Aia e genul de muiere care a i-a trecut vremea si desi vor mai fi altii care vor atenta fizic la dansa, nimeni nu va mai fi dispus sa investeasca financiar sau emotional pe termen lung in dansa. De asta e setata sa te injoaseasca ca si cum nu esti material bun de casatorie. Nu esti material bun de casatorie pentru ca nu te lasi fraierit de bunurile tale. Te injoseste ca si cum bunurile tale si venitul tau nu-=s suficiente pentru ea. Observi ce am zis mai sus? Esti catalogat dupa ce bunuri ai de oferit. Daca le oferi de buna voie si inchizi ochii, muierile te mangaie pe cap cu o mana si cu cealalta iti fura tot. Daca nu esti dispus sa inchizi ochii, deja esti etichetat sarantoc sau in nu stiu ce alte feluri.

Ai observat cand o femeie iti zice ca ai fost ranit in trecut de altele, o zice la modul batjocura? Muierile spun asta nu pentru ca ar avea empatie pentru tine, ci pentru ca te vad ca o tigara care deja a fost fumata pana la filtru si nu mai au ele ocazia sa mai traga un ultim fum din tine. Te batjocoresc pentru ca nu pot fi ele alea care sa traga ultimul fum din tine, apoi sa te lepede. Asta e valoarea ta in ochii lor: nu ca persoana, ci ca o utilitate care ori mai pote fi folosita si abuzata financiar, emotional, etc, sau o unealta care deja a fost abuzata de prea multe ori si nu doar ca merita aruncata dar si ridiculizata.

Muierea nu te vrea pentru persoana ta, ci pentru ce poate stoarce de la tine.

| Maia55 a răspuns:

Cred ca ai procedat bine. Adică din moment ce erați împreună oricum și apartamentul și mașina era a amândurora. Nu cred ca erau nevoie de acte pentru asta, dar probabil trebuia sa aduceți asta în discuție înainte sa va gândiți la nunta. Nu știu, probabil nici nu te ai gândit ca ea ar vrea asa ceva. Încearcă sa vorbești iar cu ea și sa lămuriți, sa spuneți fiecare clar ce vreți și motivele pe care le aveți.