| fatacarecautaraspuns a întrebat:

Salut.Ma numesc andreea am 16 ani si din april am o relatie cu un baiat de 22 de ani.La inceput am avut o relatie frumoasa, am avut diverse activitati impreuna, ne vedeam in fiecare zi, vb tot timpul la tel sau prin msj. Dar dupa cum stim toti luam vacanta in iulie iar eu i-am spus ca sunt ultimele saptamani cand ne mai vedem pentru ca el sta in oras iar eu la tara si va fi greu sa ne vedem in fiecare zi cum eram obisnuiti. Ultimele 2 saptamana de scoala au fost foarte frumoase impreuna cu el, dar am luat vacanta si am venit acasa. De vreao 6 zile ne tot certam, ne criticam unul pe altul, suntm distanti si nu mai vorbim ca inainte, iar pe mine ma afecteaza toate lucrurile astea deoarece suntem de 2 luni impreuna iar el e distant si uneori rece! Ce sfat mi-ati da? Sa ma despart de el sau sa vorbesc cu el despre ce se intampla intre noi 2? Astept Raspun Va multumesc!

10 răspunsuri:
| FataCuOchiiCaprui a răspuns:

Te inteleg perfect cum te simti. Si mie mi-a distrus distanta o relatie de 7 luni, nu de 2 luni crying. Tot asa si noi eram obisnuiti sa ne vedem zi, sa facem multe chestii impreuna si cand el a plecat la spital in alt oras si incepusem sa ne vedem o data la doua-trei saptamani au inceput discutiile, certurile, reprosurile, neincrederea. El doar pare mai rece probabil, nu e asa de fapt, asa ca fa tot posibilul sa vorbiti cat mai mult la telefon, nu fa prostia sa incepi sa fi si tu rece ca asa o sa ajungeti sa va despartiti. Actioneaza cat mai poate fi salvata relatia! Vorbeste cu el despre relatia voastra, spune-i ca tii sincer la el, ca nu vrei sa-l pierzi din cauza asta, ca o sa treceti impreuna peste tot. Incurajeaza-l si incurajeaza-te ca totul va fi bine! Incercati sa va vedeti cat de des puteti. Incearca sa vb la telefon, arata-i ca-ti pasawinking. Aveti grija de voi!:*

| FataCuOchiiCaprui a răspuns:

@Balmung imi apare rau sa te contrazic dar eu am avut o relatie de 7 luni cu un baiat de 21 de ani(si eu tot 16ani am). Deci exista si iubire. Si noi am stat departe 2 luni unul de altul si nu i-a trecut prin cap sa ma insele. Deci exista si baieti care chiar pun suflet intr-o relatie.
@fatacarecautaraspuns nu disperawinking Stai chill, cum se zice. Deci discuta cu el si vezi ce zice. E adevarat ca eu cu prietenul eram de 5 luni impreuna cand ne-am indepartat, dar nu conteaza neaparat asta.

| lolly a răspuns:

Sa vorbesti cu el despre ce se intampla, deoarece nu trebuie sa lasati lucrurile asa ci sa le clarificati. Discuta cu el sincer si deschis. si spune-i ca te afecteaza aceste certuri si distantari.Ar trebuii sa vina la tine sau sa mergi tu acolo cu masina ceva mijloc de transport sa le spui in fata chestile astea.

| Ofiintă a răspuns:

Deci chiar nu inteleg cum ai motivat tu ca de 6 zile va tot certatzi, criticatz
Si daca e prietenul tau de ce nu vorbesti cu el? Ce fel de relatzie e asta?

| Balmung a răspuns:

Draga,
A-si incepe prin a-ti spune ca diferenta de varsta dintre voi doi e putin cam maricica.Deja exista o diferenta de perceptie( de gandire) intre voi doi. El s-ar putea sa vada altfel relatia. Mai stii, tu poate esti doar,, o ploaie de vara " pentru el. Distanta isi spune cuvantul. Daca nu erai mai mult pentru el decat un simplu capriciu, probabil ca nimic nu s-ar fi intamplat si totul ar fi fost okei. Din moment ce el nu avea langa el,, papusa" cu care era obisnuit sa se joace, normal ca nu ii mai convine si se departeaza. Nu cred ca exista o legatura sufleteasca prea profunda intre voi, probabil doar o legatura fizica din cate am inteles. Ca de obicei, tu esti ea care pune suflet, iar lui nu-i pasa de nimic. Sincer eu cred ca el are ale interese, La 22 de ani deja te gandesti la casatorie. Dar nu e interzis sa te distrezi si cu fete si mai mici. Sincer mai sunt si baieti care chiar tin la partenerele lor, cu o varsa mult mai redusa. Dar cazurile astea sunt extrem de rare, mult prea rare. De obicei e ceva fizic. Fetele sufera cel mai mult, se implica, se framanta. Baiatul e multumit ca are ce saruta, ce strange in brate, sau ce f**e.Scuza-ma de exprimare, dar asa e. Asta-i adevarul. Dupa umila mea parere ar trebui sa te desparti de el, si pe viitor sa gasesti parteneri de o varsta mai apropiata de tine. Ai sa vezi ca va fi mai usor.Partenerul se va implica altfel, etc. La fetele de varsta ta a existat mereu acel miraj ca baietii mai mari (peste 20) sunt mai copti, mai maturi si iubesc mai mult. Sincer nu sunt de accord, adica o fac dar de multe ori interesele lor sunt indreptate in alta directie

| Balmung a răspuns:

Fata nu am spus ca nu sunt, am vrut doar sa subliniez ca cazurile in care ii intalnesti sunt foarte rare.

| HaPpyTrEeFrEnDs a răspuns:

Pai dupa cum stii si tu. relatiile la distanta nu tin.straight face
totusi. ochii ce nu se vad se uita sper sa intelegi ce am vrut sa zic
+ ca are 22 de ani si va fi tentat sa te insele.

| muzicaparty a răspuns:

S.a racit relatia, adio.

| biabianca_8446 a răspuns:

Eu zic sa vorbiti despre ceea ce se intampla intre voi si sa luati o decizie.Bafta happy!

| rrr09 a răspuns:

Hey. Situatiile de genul asta sunt frecvente intr-un cuplu nu cred ca trebuie sa te gandesti deja la despartire daca zici ca ati avut o relatie frumoasa si sanatoasa pana acum. Important e sa comunici cu el, sa ii spui nemultumirile tale si sa ajungeti la un punct comun. Asa se pot rezolva chiar si cele mai mici sau mari probleme. Good luck!