| anonim_4396 a întrebat:

Salut.

Masturbarea nu e buna pentru cei cu fimoza? Sau în general pentru cei care trebuie sa facă circumcizia.
E dăunătoare?

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fimoza nu-i buna deloc, fiindca cucul creste si la un moment dat apar complicatiile, unde ti se umfla si este atat de dureros ca trebuie sa ajungi in spital.
Doar in grade mici de fimoza te poti masturba, iar la grade mari, cand nu se poate decalota deloc in erectie, este imposibila masturbarea si tot imposibil si sexul.

Circumcizia nu este daunataore ci salvatoare, ca aceea iti elibereaza cucul si ii da voie sa creasca si sa poti avea sex in viitor.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu e bună în general, pentru că te abate de la rostul natural al actului sexual, și nu mai faci efortul să cauți o parteneră. O să găsești pe net tot felul de studii așa zis științifice despre cum să te iubești cu sora lui aia cu ceasul, adică cu mâna ta dreaptă și că e benefic pentru sănătate. Studii făcute de și pentru oameni ne întregi și ne terminați.

| mihai69 a răspuns:

Masturbarea nu e dăunătoare.

| dullcat a răspuns:

Https://www.pristyncare.com/......ng-pc0441/
(gasesti acolo in articol si un link cu exercitii de intindere pe care le poti face : Phimosis Stretching Exercises – With Images)

Depinde de cat de avansata e fimoza. Poti zice ca e daunatoare in sensul in care provoaca durere sau poti dezvolta infectii daca dupa masturbare nu te ocupi de igiena, care in mod evident trebuie sa fie mai temeinica decat a altora cu penis obisnuit.Chiar si asa, fimoza netratata poate duce la complicatii foarte urate pe termen lung, deci mergi la medic cat mai curand.

| Hyperion7 a răspuns:

Din contra!
Masturbarea e buna deoarece iti face prepuțul mai elastic și ai putea scăpa de fimoza sau de faptul că ar trebui sa faci circumcizie.
Ca sa poți face ceva util, cred că te-ar ajuta masturbarea in timp ce îți faci dus sau in cada pentru a-ți înmuia pielea din acea zona, pentru a fi mai elastica.
Acum tine și de varsta, dacă ești adolescent, șansele să repari fimoza sunt mai mari, decât atunci când ești adult pentru că în adolescență capul penisului este mai mic, decât atunci când ești adult.

| dullcat a răspuns (pentru Hyperion7):

Poti scapa de fimoza doar daca aceasta nu e in grad avansat.In caz contrar, singura solutie este operatia.

| Hyperion7 a răspuns (pentru dullcat):

Bineînțeles
Btw,mersi că-mi mai comentezi din când în când, mai vad și eu bifa aia la notificări, mă face să mă simt căutat laughing crying

| FindMyName a răspuns:

Pentru fimoza e dăunătoare, dar circumcizia nu chiar. Totusi, dacă ai problemele astea sau doar una dintre ele, mai bine rezolvă-le, ca mai apoi sa te poți masturba.

| MAteiLaAjutat a răspuns:

Masturbarea nu e buna deloc.

| ziustin a răspuns:

Este buna daca ai o fimoza usoara. Vezi ca exista si diverse exercitii, ccauta pe net. Conteaza sa nu faci miscari agresive si sa ii dai timp sa cedeze