| Sawarekh a întrebat:

Salut, pun niste intrebari destul de taboo legate de sex.

1) Scrie in Biblie ca e pacat daca femeia face oral?

2)Scrie in Biblie ca e pacat daca faci sex anal?

3) Scrie in Biblie ca e pacat daca tu ca barbat te masturbezi la punctul G?

Aici, as avea mai multe curiozitati, de ce nu se spune, de ce fetele nu doresc sa ofera placere in zona aceea erogena?

Este ceva considerat taboo sau e pacat?

12 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Nu, nu scrie ca ar fi pacate. Ar putea fi cel mult incadrate la "faptele egiptenilor", dar aceasta intrepretare reiese din traditie si nu din Biblie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pacatul e ceva inventat de oameni pentru oameni, simplu.
Degeaba cauti tu explicatii prin carti

| StoicAnalysis a răspuns:

Da, in biblie scrie ca este pacat sa faci oral si anal. E un pasaj in care Dumnezeu ordona unui inger sa distruga doua mari orase considerate a fi extraordinar de pacatoase. Anume, Sodoma si Gomora, unde in ele se petrec orgii de toate felurile. De la Sodoma vine cuvantul sodomie care inseamna sexul anal si Gomora care inseamna sexul oral. Considerandu-se a fi pacate scarboase si greu de iertat.

| Madaxo97 a răspuns:

Lasă biblia si fa sex de care vrei tu, oricum dacă e sa te iei dupa biblie aproape orice lucru minor e considerat păcat, si faptul ca respiri, ca te naști, ca mănânci nu stiu ce, etc etc.
Dacă si sexul oral mai e taboo, de alte chestii ce sa mai zicem, cum ar fi cei face practică anumite fetișuri care chiar sunt taboo, bdsm, fetish cu picioare, cu urină, swingerii, orgii, si așa mai departe, alea sunt taboo, nu oralul.
Unele fete nu vor sa facă asta din diferite motive si principii care nu trebuie sa fie neapărat religioase, dar da, sunt si unele care sunt spalate pe creier de religie si de aia nu vor sa facă una, alta in pat sau in general.
Ca si răspuns la întrebarile tale 1, 2 si 3, da, sunt considerate păcate, dar sunt păcate care pot fi iertate, pentru ca până la urmă nu faci rău nimănui dacă faci sex oral, anal, sau te masturbezi, atât timp cat ai acordul celeilalte persoane sa faci aceste lucruri si există consens. Nu omori pe nimeni, nu forțezi pe nimeni până la urmă.

| Robert2526 a răspuns:

Intre religie si sex, exista o singura legatura care genereaza o regula pe care nu ai voie sa o incalci.

Nu te rogi in timp ce faci sex...si nu faci sex in biserica

| wqsaz a răspuns:

Femeile fac sex cum vor.

| wqsaz a răspuns:

Tu crezi că femeile nu fac sex și oral și anal că sunt credincioase cu biserica?

| IamJoKeR a răspuns (pentru wqsaz):

Multe fac, puține recunosc.

| Iosif9977 a răspuns:

Văd că unii îți răspund în bătaie de joc, sau te îndeamnă să ignori Biblia.

Eu ți-aș răspunde clar, din Scriptură: sexul este complet liber atâta vreme cât este săvârșit în cadrul unei căsnicii. Analul e o zonă gri, însă nu am văzut nicio restricție sau interzicere în Biblie. În ce privește sexul oral, după părerea mea e cea mai importantă componentă a sexului. Nu mi-aș putea imagina viața sexuală fără a mă înfrupta din vaginul soției sau fără a avea parte de blowjob, iar cartea Cantarea Cântărilor din Biblie descrie oarecum alegoric interacțiunea orală dintre parteneri. Legat de masturbare, aș spune că e păcat, deși într-adevăr, e foarte greu să te abții, mai ales pentru tinerii necăsătoriți.

| Sawarekh explică (pentru Iosif9977):

Multumesc, cel mai concludent raspuns!

| Anonim027 a răspuns:

‭1 Corinteni 6:9-10 VDC‬
[9] Nu știți că cei nedrepți nu vor moșteni Împărăția lui Dumnezeu? Nu vă înșelați în privința aceasta: nici curvarii, nici închinătorii la idoli, nici preacurvarii, nici malahii, nici sodomiții, [10] nici hoții, nici cei lacomi, nici bețivii, nici defăimătorii, nici hrăpăreții nu vor moșteni Împărăția lui Dumnezeu.

| bubustea a răspuns:

Amm stai care e punctul g?