| PangeeaRogvaiv a întrebat:

Simtim cand cineva ne iubeste, chiar daca nu ne spune?

10 răspunsuri:
| がさいゆの a răspuns:

Da.Chiar si un simplu gest, poate chiar privire iti poate spune daca persoana te iubeste cu adevarat.

| RAY a răspuns:

Nu putem simnti daca ne iubeste cineva e imposibil asa ceva, putem presupune pe baza faptelor, vorbelor, dar cum omul e prefacut greu isi dai seama daca te iubeste

| UnCorpSanatos a răspuns:

Da! Iti dai seama din priviri, din gesturi, din mimica, din vorbe [chiar daca nu iti spune direct ca te place] incearca sa te protejeze, sa te faca sa razi etc.

| PangeeaRogvaiv explică (pentru UnCorpSanatos):

Gesturile si privirile nu intra in discutie pentru ca suntem foarte departe unul de celalalt, dar ne cunoastem de ani de zile, 7 mai exact. Mi-a spus ca suntem pe aceeasi lungime de unda, ca avem multe de vorbit, mi-a dedicat de valentine's day o melodie de dragoste, impartasim aceleasi lucruri, principii, convingeri de viata, suntem la fel amandoi, ma sustine si ma incurajeaza cand sunt demoralizata si ma ajuta cand am nevoie, ne completam frazele unul altuia pe mess, facebook. Mi-a urat noapte buna, sa visez frumos si ce visez sa strang in brate. I-am spus ca depinde ce visez, iar mi-a zis "ceva frumos". Apoi l-am intrebat ca daca il visez pe el ce fac?, iar el mi-a raspuns "ce-ti spune inima". Sunt niste semne probabil astea. Ne faceam planuri sa petrecem o vacanta impreuna sa vizitam cele mai frumoase locuri din Romania. Ce pot sa inteleg din toate astea? Nu-i langa mine sa-mi dau seama, dar este foarte tacut, introvertit si timid in acelasi timp. Problema este ca dupa ce mi-a spus toate lucrurile astea, un timp, cateva luni nu am mai vorbit. Ma gandesc sa nu fie o reactie adversa din partea lui ca eu nu am reactionat cand a trebuit, nu stiu, zic. Sa-l intreb pe el direct, nu pot, este timid si nu vreau sa-l sperii. Eu sunt exact opusul lui la caracter. Nu stiu ce sa fac, chiar nu stiu ce-i mai bine. Trebuie sa stiu cum sa ma comport pentru ca nu vreau sa pierd o persoana ca el.

| UnCorpSanatos a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

Probabil sa asteptat si el la mai mult feedback din partea ta sau chiar din contra a ce spui tu sa asteptat sa faci tu primul pas vazand ca ai mai mult curaj ca si el. Incearca sa ii spui sa va intalniti chiar daca stati departe unul de celalalt la jumatatea drumului sa vedeti cum va intelegi si "live" si ce parere aveti unul despre celalalt o sa prinda mai mult curaj dupa vreo 10-15 minute petrecute langa tine.

| PangeeaRogvaiv explică (pentru UnCorpSanatos):

Faza proasta e ca de 6 ani el locuieste in alta tara, in cealalta parte a Europei si vine foarte rar acasa, cam odata la 4-5 ani. Dar mi-a promis ca prima data cand vine in tara ne intalnim. Ce am prezentat eu mai sunt sunt semne de iubire sau mi se pare mie? imi cer scuze pentru asta, dar sunt oarecum confuza si nu prea stiu ce sa inteleg.

| PangeeaRogvaiv explică (pentru UnCorpSanatos):

Ce parere avem unul despre celalalt o stim deja, pentru ca am facut scoala impreuna, deci ne cunoastem. El ma considera o persoana hotarata cu un caracter puternic, ceea ce mi si spus de fapt. Eu il consider un om extraordinar, cu un suflet mare, calm, docil, dar mult prea timid, mai ales in situatii din astea.

| anonimcusangerece a răspuns:

A dracu ea de iubire laughing big grin

| vulturul21 a răspuns:

DA chiar daca nu iti spune iti dai seama din piviri(de exemplu eu cand simt ca ma iubeste cineva eliberez multa adrenalina si mi se incalzeste capul rolling on the floor)
sper ca te-am ajutat

| AndreeaMagnifique a răspuns:

Depinde ce fel de iubire e. Daca respectivul sau chiar respectiva are o iubire intensiva fata de tine, poti sa o simti, dupa felul in care te priveste, cum iti vorbeste si cum se comporta in jurul tau.
De obicei, si chair majoritatea 'amorezilor' evita sa spuna in fata ca iubeste pe aceea persoana, pentru ca le e frica ca sa nu primeasca in schimb un ''a, pai stii, eu te vad numai ca un prieten(a)'', si e putin cam jenant si iti cam taie din elan.
Eu iti spun din experienta mea de indragostit. Mai devreme sau mai tarziu sigur el/ea o sa-si exprime pana la urma dragostea fata de tine!

Sper ca te-am ajutat cat de cat.
Si iti urez sarbatori fericite! happy