| anonim_4396 a întrebat:

Salut, sunt băiat și nici nu ma gândesc sa accept că sunt gay. Am unele momente când ma atașez de persoane (băieți, fete) urăsc asta. Imi doresc sa fiu un baiat normal să ma pot uita numai după fete. Este ca un tic de care nu pot scăpa și cel mai rau ma deranjeaza ca (oare sa am sentimente pentru persoane de același sex) și tare imi este frică ca persoanele din jurul meu ar putea afla asta. Repet, e ceva ce nu-mi doresc. Poate cineva sa ma ajute sa scap de acest lucru care ma deranjeaza? Nu am pus aceasta postare pentru a fi criticat vreau sa stiu ce e de făcut. Am 18 ani, probabil vârsta se manifestă in multe feluri și când voi crește voi dori doar fete.

Răspuns Apreciat de Editori
| CodrutElian1990 a răspuns:

Faptul ca uneori esti atras de baieti, in special de baietii frumosi, bine lucrati consider ca e ceva normal. Este adevarat ca si asta este o trasatura homosexuala, dar care nu este determinanta in a te numi bisexual. Si fetele se admira una pe alta, ba se mai si invidiaza, dar asta nu inseamna ca sunt lesbiene.
A fi gay sau bisexual este in primul rand dat de faptul ca iti doresti sa ai relatii intime - nu relatii de prietenie - cu alt barbat.
Uite, eu iti recomand sa faci testul Kensey (il gasesti pe net) si sa citesti despre scara sexualitatii a lui Kensey)

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

NU cred ca esti gay, cred ca esti confuz pentru ca nu stii inca de ce te simti asa.
Pana nu ai sex cu ambele sexe sa stii clar care iti este orientarea sexuala, nu esti gay!
Ai rabdare, pana te indragostesti si iti incepi viata sexuala... abia dupa aceea vei afla ce-ti place mai mult si ce esti cu adevarat.

| Lion56 a răspuns (pentru Violleta2022):

Daca asa se pune problema in lumea depravata in care traiesc unii, atunci inseamna ca trebuie sa incerce cu o vaca inainte, sa vada daca nu e zoofil! Ce am putut ajunge.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Lion56):

Cred ca ai imaginatia bogata si inventezi lucruri aiurea.

| Lion56 a răspuns (pentru Violleta2022):

Exact. Si dupa acest comentariu se pare ca dvs. vorbiti cu propria persoanahappy

| aXy99 a răspuns:

Gaseste-ti o fata care sa te faca sa nu te mai gandesti la baieti.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Doar 4-5% din populatie este "curat" heterosexuala. Majoritatea are inclinatii sau atractii homosexuale, mai mult sau mai putin. Dar asta nu-i impiedica pe majoritatea sa fie heterosexuala.

| aXy99 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

De unde ai tras concluzia asta?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru aXy99):

Care concluzie? Ca eu am trei postari.

| aXy99 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Prima.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru aXy99):

Scara sexualitatii lui Kisney si a celor care l-au urmat in cercetari.

| HazelEyes77 a răspuns:

Nu as zice ca esti gay poate bisexual daca te atasezi si de fete si de baieti. Poti sa ti reprimi cat vrei atractia pentru persoanele de acelasi sex s o negi la nesfarsit dar tot n o sa dispara indiferent cat te ai stradui. Doar te va face nefericit. Atat. Nu i nimic rau/anormal sa ai sentimente pentru un baiat cum nu e nici cu sexul opus sau sa ti doresti o relatie indiferent de natura acesteia. Lasa prejudecatile si complexele si incepe sa ti traiesti viata asa cum simti. Daca nu vrei ca ceilalti sa stie de acest e ok chiar nu trebuie sa ti expui viata intima/personala. Cu cine te intalnesti sau cu cine iti imparti dormitorul. Nici nu e cazul. Si la 18 cred ca esti destul de constiient de propria ti sexualitatate poate chiar ai avut experiente/relatii amoroase. Eu la 14-15 ani stiam deja ca ma atrag si fetele si chiar am avut o relatie cu una fara sa ma sperie cumva acest aspect. Am acceptat chestia asta relativ repede si n am incercat niciodata s o ascund sau reprim. Esti fericit si impacat numai atunci cand iti permiti sa fii tu insuti, sa fii sincer cu tine. Numai bine

| Necunoscut112 a răspuns:

Probabil eşti bisexual. Si nu există nicio metodă de a-ţi înfrâna aceste instincte şi de a fi împlinit, in acelasi timp. Poţi maxim să trăieşti în minciună toată viaţa, acceptând să formezi cupluri doar cu persoane de sex feminin, asta dacă te intereseaza mai mult de ce gândesc ceilalţi, şi mai puţin de ce simţi.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Necunoscut112):

Ai dreptate, dar asta numai daca este bisexual.

| Logann a răspuns:

Ceea ce simti e numai de tine stiut dar sa stii ca e foarte probabil ca tu sa nu vrei sa fii ceea ce esti. E ok. La un moment dat veri stii cu siguranta ce esti cu adevarat. Pana atunci, ai grija sa nu iti dai in ochi cu umerasul de camasa.

| smihai23 a răspuns:

Nu cred că există leac pentru așa ceva. Nu-i nicio crimă dacă îți plac și băieții, sau mă rog, simți o atracție pentru ei. Cred că ești doar confuz, dar ai destul timp să incerci lucruri, și să alegi sau să-ți dai seama de ceea ce vrei să fii.
PS: nu mai spune că vrei să fii un băiat normal, fiindcă ești deja normal. Ceea ce tu numești normal, nu-i obligatoriu să fie normalitatea altei persoane.

| Schwantenberg_Andreyas_ a răspuns:

Da Mai super vrei sa te uiti la fete uiiiiiiii super dar iti plac baietii