| Diancik a întrebat:

Salut.Sunt cu un baiat de mai mult de un an,si as vrea sa-mi incep viata sexuala cu el, dar nu sunt sigura daca vreau cu adevarat acest lucru.Il iubesc foarte mult si in plus mi-a spus ca o sa ma astepte pina o sa fiu pregatita.Am 18 ani.

Răspuns Câştigător
| mariass a răspuns:

Pai, aici depinde de fiecare. Daca esti pregatita fizic si psihic MAI ALES! Depinde ce iti doresti, desi tu zici ca nu esti sigura daca vrei acest lucru. Nimeni nu poate sa iti spuna ce trebuie sa faci, doar tu stii ce iti doresti cu adevarat, daca il iubesti mult, daca vrei sa faci acest pas cu el, trebuie sa fii constineta ca odata ce ai facut asta nimeni nu poate sa iti mai dea inapoi virginitatea. Mai bine ai sta cateva zile sa te gandesti la acest lucru, sa vezi daca asta iti doresi, daca esti pregatita pentru ca din ce ai scris nu prea pari, daca el te iubeste si relatia voastra e una frumoasa si linistita. Succes. Funda?happy

7 răspunsuri:
evenso
| evenso a răspuns:

Daca nu esti sigura ca vrei asta, inseamna ca nu esti inca pregatita.
Trebuie sa mai aveti rabdare.

| Eeu a răspuns:

Treaba asta trebuie sa vina de la sine. Sa simti ca, chiar vrei sa faci asta. Nu o fa daca nu te simti pregatita, psihic in principal, pentru a nu regreta eventual mai tarziu. Daca te iubeste, te asteapta si nu te obliga sau santajeaza in vreun fel. Oricum, pana la urma e decizia ta, pentru ca doar tu poti sa stii ce e mai bine pentru tine, tu te cunosti cel mai bine!

| foxsilver a răspuns:

E un lucru bun faptul ca nu te-ai repezit precum "fata mare la maritat", sa faci acest pas. Timp exista, si inca destul pentru astfel de "activitati nocturne", caci odata inceputa viata sexuala, aduce dupa sine si consecinte, care nu intotdeauna sunt tocmai fericite. Grija fata de o eventuala sarcina, metode de contraceptie, parerea parintilor despre acest lucru, ideea ca faci un lucru gresit, etc., toate astea vor veni buluc in viata ta. In plus, nici corpul tau nu a ajuns la finalul dezvoltarii, ceea ce iarasi e de luat in calcul pentru ca pe parcursul vietii, printr-o intamplare nefericita, daca vei avea vreo afectiune si va fi pusa pe tema nedezvoltarii complete a organismului, vei avea regrete.
Parerea mea este ca mai poti amana inceperea vietii sexuale pana la o maturizare psihologica, si atunci nemaiavand aceste temeri iti vei indeplini dorinta de a face dragoste, intr-un mod lejer, fara stres, fara teama,... doar cu mare dorinta de a fi iubita.

| neutrino a răspuns:

Te va astepta pana va obtine trofeul. Daca doresti sa faci sex cu el, e treaba ta, dar nu veni cu prostii de genul ca te iubeste si nu te va parasi.

| Vix999 a răspuns:

In momentul in care o sa fii pregatita nu o sa mai simti nevoia sa povestesti chestia asta pe site-uri. A sta una. Si doi, nu va mai conta nici daca te iubeste sau nu sau daca te lasa dupa sau nu. O sa o faci strict din dorinta ta egoista. Cum este si normal, de altfel.

| zgary4all a răspuns:

Daca nu esti sigura sa faci pasul acesta inseamna ca inca nu esti pregatita, e clar. Teama dureri va face sa amanati acest moment dar ai grija, am intalnit cazuri cand pana la urma baiatul a parasit-o pe fata pentru ca ei ii era in continuu teama chiar si dupa ce au facut nunta. Asa ca nu exagera cu asteptatul.

| M7 a răspuns:

Nu e o chestie de varsta asta, nu e un timp anume in care trebuie sa o faci.
Toata faza e ca trebuie sa o faci cand te simti tu pregatita.
Daca nu esti sigura, mai asteapta. mai gandeste-te, iti asumi evident, niste riscuri. Oricum, bafta, si nu uita, 1+1=3 fara prezervativ.