| anonim_4396 a întrebat:

Salut.Sunt fata si am 12 ani, si 1.50.
Vreau sa fiu mai inalta si mai puternica.De ce baietii sunt mai puternici si mai inalti(in clasa mea media e 1.72).De ce fetele sunt slabe?

Răspuns Câştigător
| AlexCristi97 a răspuns:

Apuca-te de handbal, te ajuta foarte mult sa cresti si sa iti dezvolti masa musculara.

| FabyAlaDeLaKarrfur a răspuns (pentru AlexCristi97):

Mersi da intrebarea e pusa de o prietena de-a mea la panarama big grin
Eu am contul asta, is baiat, am 12 ani si 1.80 xD.

| AnoNymOuSS11 a răspuns (pentru FabyAlaDeLaKarrfur):

Imi zici si mie ce faci de esti asa de inalt?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pentru ca sunteti in crestere si este normal sa fii asa, fetele sunt delicate!
Dar rabdare, ca mai cresti si te dezvolti in urmatorii ani, chiar daca acum ai doar 1.50.
Ce inaltime are mama ta?
Pentru ca poti creste mai inalta ca ea!

| raluk27 a răspuns:

Pentru ca femeile si barbatii sunt diferit construiti, din punct de vedere genetic.
Baietii/barbatii au mai multă masa musculara si oase mai mari. Fetele/femeile au scheletul mai mic. Ăsta e si motivul pentru care un bărbat are o forta mai mare decât o femeie.
Da' tu vrei să fii vreo halterofila sau o femeie gratioasa? De ce-ti trebuie putere? Te apuci de carat lăzi?

| AnoNymOuSS11 a răspuns:

Depinde de fiecare, eu de exemplu am fete mai inalte decat multi baieti in clasa
p.s. si eu sunt mic de inaltime si sunt baiat, mai depinde si de mostenirea de la parinti, parintii mei sunt mici

| Miriam5 a răspuns:

Tine de constitutie, existe si fete plinute si baieti mai firavi.
Tu o sa mai cresti, esti inca la o varsta frageda.