| dulciana a întrebat:

Sunt impreuna cu prietenul meu deja de7 luni si nu demult am avut relatii si el a ejacuat spunind ca nu a mai putut tine. dar foarte putin si eu repede m-am pus pe burta.ca asa a zis el. pot sa ramin insarcinata?

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, sigur ca da. Oricat de putin ar fi ejaculat, este absolut suficient. Pozitia pe burta nu te ajuta cu absolut nimic, ba chiar e indicata daca vrei sa ramai insarcinata. Eventual trebuia sa-ti faci o spalatura vaginala cu spermicid in primele 1-2 minute de la ejaculare.
Asadar, riscul este cuprins intre 5 si 100%, in functie de perioada ciclului menstrual in care te gaseai tu.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Prietenul tău este expert în prostie!
Tu nu cunoşti riscurile unei ejaculări în vagin? Este suficient şi o picătură să rămână înauntru şi dacă mai eşti şi la ovulaţie şansele sunt foarte mari de-a rămâne însărcinată.
Nu are absolut nicio legătură poziţia penetrării sau după ejaculare, spermatozoizii sunt "luptători din fire" pentru a ajunge la ovul pentru a-l fecunda, ţine minte!
Mergi şi fă un test de sarcină şi prietenul să folosească prezervativul că nu-i cad gradele dacă te respectă la adevărata ta valoare.
Apropo, ce vârstă aveţi?
www.seximus.ro
Pa, pa.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Da!
Urgent pastila de a doua zi! Dacă au trecut mai mult de 72 de ore de la acest "nu demult", atunci fă un test de sarcină la 14-21 de zile de la acest moment.
Dacă apare negativ, ai scăpat, căci depinde şi în ce perioadă a menstruaţiei erai (la cât timp după/înainte de a-ţi veni).

| elena a răspuns:

Viteza unui spermatozoid este de 2 - 3 mm/minut, poti ramane insarcinata in 90 de secunde, iar pozitia pe burta este egal cu zero. Totul depinde de perioada in care ai fost, fertila sau infertila, deci socoteste din prima zi a ciclului 10 zile perioada infertila, apoi urmatoarele 10 zile perioada fertila, si restul zilelor pana la urmatorul ciclu perioada infertila, acum socoteste singura in ce perioada intra ziua cand ai avut relatii sexuale cu prietenul tau si trage concluzia, apoi fa-ti un test de sarcina, pentru mai multa siguranta.

| stresu a răspuns:

Ar fi trebuit sa iei imediat o pastila de a doua zi in urmatoarele 72 de ore adica. Acu faptul e consumat. Stai 21 de zile si ia un test de sarcina. Sper sa scapi ieftindar sa te inveti sa te protejezi, ca nu te joci cu viata ta chiar asa.
Si explica-mi si mie care e ratiunea de te-ai pus pe burta, ca nu inteleg.

| adi4ever a răspuns:

O sa fi mamica! Vrei sa fiu nas? Ca sa ma gandesc de pe acum la numele copilului

| julieta a răspuns:

Du-te la farmacie si cumpara pastila pentru a 2-a zi, daca e prea tarziu pentru asta asteapta 21 de zile si cumpara un test de sarcina. data viitoare folositi prezervativul sau du-te la un medic ginecolog sa-ti prescrie anticonceptionale, asta in caz ca nu vrei sa te trezesti cu un bebe

| Andreea_7493 a răspuns:

Da poti ramane insarcinata! De nu ati folosit prezervativ? Acum tu risti sa fi mamica si el tatic. Ia pastila de a 2-a zi dar sa nu fi trecut mai mult de 72 de ore daca nu, ia Escapelle este decat o singura pastila tot in 72 de ore trebuie luata si data viitoare prezervativ!

| aleksy a răspuns:

Astea-s sfaturi babesti la fel si cu sa te speli cu otet la pasarik dupa cintac... cel mai indicat ar fi sa mergi la un ginecolog acum cat mai repede

baftawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar fi bine sa te misti repede cu pastila pentru ca altfel o sa doara