| PaCaT a întrebat:

Salut, sunt intr-o relatie de 6 luni. Ne intelegem si ne iubim mult.
Eu nu sunt posesiv, gelos ( ea este putin geloasa) chiar incerc sa fiu cat mai intelegator cu ea. Dar acum cateva zile ea s-a intalnit cu un tip pe care la placut mai demult, insa el nu a vrut o relatie cu ea din diferite scuze(a fost si nesimtit de multe ori cu iubita mea insa nu eram impreuna atunci).Atunci cand s-au intalnit el a propus sa mai iasa spunandu-i ca ii este dor de ea( iubita mea mi-a povestit asta). Problema e ca atunci cand imi povestea despre asta parca am vazut asa putin entuziasm nu stiu poate bucurie, parca ar vrea sa iasa cu el. Tipul ala este cu 3-4 ani mai mare decat ea. Imi e frica sa nu o pierd. Puteti sa-mi dati niste sfaturi?

16 răspunsuri:
| Felys a răspuns:

Spune-i ca ala nu vrea decat sa isi bata joc de ea, daca nu a vrut-o mai demult, ma indoiesc ca acum o vrea pentru mult timp, el vrea doar o aventura si daca ea e destul de bleaga sa ii pice in plasa nu are decat de pierdut

| PaCaT explică (pentru Felys):

Iti multumesc pentru raspuns, apreciez.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hei, multumeste-te ca ai o prietena sincera, daca vroia sa se intalneasca cu el iti ascundea ca au vorbit amandoiwinking

| PaCaT explică (pentru anonim_4396):

Mersi man, ai dreptate aici...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!

De ce ii permiti sa se intalneasca cu baieti care au placut-o? Ok, intr-o relatie e nevoie de libertate, nu e placut sau recomandat sa o tii in 'lanturi', dar trebuie sa discutati.Totul are o limita! Oare ea s-ar simti bine daca tu te-ai intalni cu o tipa pe care ai placut-o acu'ceva timp? Ma-ndoiesc!
Luati decizii impreuna, in asa fel incat sa fiti amandoi de acord.Nu e bine sa te prefaci ca esti bine doar ca ea sa fie fericita.Trebuie sa-i spui ce ai de spus, nu sa tii in tine.

Spune-i ce ai pe suflet, ce te macina, ca altfel o sa te stresezi in continuare si nu cred ca-ti doresti asta.Doar ea te poate linisti, iar acum, ai motive sa fii asa.
E firesc. Comunicarea e foarte, foarte importanta intr-o relatie. Fara asta, e jale.Presupun ca ti-ai dat seama de asta pana acum. happy
Deci, o discutie face to face cred c-ar lamuri problema.
Noapte buna si numai bine!

| LineGuide a răspuns:

Daca totusi iubesti pe cineva ii vrei tot binele, nu posesia, tinand cont ca poate langa tine nu i-ar fi bine. Totusi nu o pierde pentru simplul lucru ca poate i-ar fi mai bine langa el, ci incearca sa o convingi ca la tine este adevarata placere, simtire, traire si impacare.
Mult noroc!

| unknøwn a răspuns:

Ţi-e frică de concurenţă,ha?
Tipa nu e a ta. Nu e bunul tău. Dacă ea vrea să meargă cu altul, s- o facă. Tot ce poţi să faci tu e să fii mai bun decât concurenţa, pentru că fetele aleg cel mai potrivit băiat pentru ele, dacă ăla ştie să se joace cu ea mai bine decât tine, o să-l aleagă pe el.
Şi din câte văd eu..cam ştie băiatu să se joace cu ea mai bine decât tine.
Nu ştiu dacă ştii:
Fetelor le plac băieţii buni, dar şi-o trag cu băieţii răi, nesimţiţi.
Aşa că. take care!

| NoNameexd a răspuns:

Hey.Nu-ți fă probleme în legătură cu chestiile de genul acesta. Dacă iubești pe cineva, lasă-l liber, dacă te iubește nu va pleca de lângă tine.Nu-i arăta că nu-ți pasă,dar fă-o să-și dea seama că pe tine te deranjează acest lucru, iar dacă vrea să continue relație alături de tine să nu se mai vadă cu tipul acela.
Nu fi posesiv, dacă face un pas un greșit, ea e singura care are de pierdut.Tu cum ai găsit-o pe ea, poți să găsești și ceva mai bun care să-ți înțeleagă gelozia.Baftă!

| PaCaT explică (pentru NoNameexd):

Multumesc.Eu nu sunt posesiv, ea nu e un obiect, nu-i interzic nimic, are toata libertatea de care are nevoie.Nu i-am aratat ca ma deranjeaza lucrul asta pentru ca inca nu a iesit cu respectivul, dar ma tot gandesc la asta. Si imi vine in minte reactia ei de atunci.

| NoNameexd a răspuns (pentru PaCaT):

Dacă ține la tine, și este destul de matură, poate să înțeleagă că te rănește. Dacă pleacă la întâlnire cu tipul, și după reacția care ai zis-o că a avut-o, nu cred că sentimentele ei sunt prea sigure. Sper să treci cu bine peste situație și să vă apropiați ca la început. Baftă!

| Copiliţă a răspuns:

- Mie mi se pare o prostie, trasul de o relatie. Poate o sa ma injuri cand citesti dar, mai bine o lasi sa plece, si daca te va iubii cu adevarat se va intorce la tine. Va aprecia candva felul in care ai iubit-o, multi sunt niste obsedatii care ne tin cu forta langa ei, si n-ajung nicaieri decat sa ii uram.
- Las-o libera, o vrei fericita, nu?

| Nobody35 a răspuns (pentru Copiliţă):

Daca o lasa sa fie impreuna cu celalalt baiat nu e o dovada de iubere, mai ales cand el e constient ca prietena lui va suferi intr-un final. Daca tipul a respins-o o data, cu siguranta nu se va feri de asta nici a doua oara. Daca o iubeste, atunci o sa lupte pentru relatia lor!winking

| Nobody35 a răspuns:

Heii!
Cu siguranta daca ea a vrut sa fie impreuna cu acel baiat a simtit ceva pentru el. E dureros cand sentimentele nu iti sunt impartasite. Dar daca ea te iubeste cu adevarat, nu va renunta la tine pentru el. Aminteste-i ca acel tip a respins-o in trecut si spune-i ce simti pentru ea. Incearca sa nu ii dai impresia ca ii interzici sa se intalneasca cu el, fa ca discutia dintre voi sa fie una relaxata, normala. Succes! happy

| PaCaT explică (pentru Nobody35):

Iti multumesc foarte mult pentru raspunsul dat. Ea spune ca ma iubesc si eu simt ca o iubesc. Nu, nu doresc sa-i dau aceasta impresie, nici macar nu as vrea sa-i interzic asta. E iubita mea, nu sunt stapanul ei... dar totusi am frica asta.

| Nobody35 a răspuns (pentru PaCaT):

Nu trebuie sa imi multumesti pentru nimic. happy Iti apreciez gandirea, in ziua de azi persoanele ca tine sunt pe cale de disparitie.

| PaCaT explică:

Va multumesc tuturor pentru sfaturi, totul este bine acum dupa o discutie calma. V-am pupat, numai bine!