| anonim_4396 a întrebat:

Sunt intr-o relatie de aproape 3 ani, plina de evenimente placute si mai putin placute. Am stat foarte mult la distanta unul de celalalt (cateva mii de km) ne-am certat mult, ne-am despartit de cateva ori pentru perioade scurte de timp, ne-am spus multe lucruri urate dar in ciuda a tot ce s-a petrecut tot impreuna am ajuns sa fim. Dar totusi..De vreo saptamana ne-am certat din nou si putin am mai vorbit de atunci, multe reprosuri..Si cel mai urat ca niciunul nu lasa de la el, adica nimeni nu face un pas spre impacare, stiu ca asteapta un semn de la mine, dar pur si simplu nu pot. Am senzatia ca de fiecare data cand ne-am certat a asteptat asta si aprimit-o, acum si eu astept sa primesc un semn de la ea, sa vad ca face ceva decisiv sa fie bine, sa fie in stare sa mute muntii din loc, dar nimic. Cred ca asta m-a dezamagit foarte tare, adica in viitor cum va fi? Daca tot asa atunci nu mi-o doresc. Cum poti sa spui cuiva ca e totul pentru tine si ca fara acel cineva nu poti si nici nu ai vrea sa mai traiesti dar totusi sa atunci cu noroi in el si timp de o saptamana si ceva sa nu incerci sa faci ceva?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Ceea ce descrii poate fi catalogat ca fiind o relatie cu nabadai, dar care este intretinut "taras grapis" de catre 2 persoane incapabile sa accepte compromisul. De regula astfel de relatii se termina lamentabil ori la ospiciu ori in fata judecatorului. (DEX = târâș-grăpiș = (sau gropiș), cu mare greutate, anevoie; cu chiu, cu vai) decatasa mai bine lipsa.

| donniebrasco a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Eu am mai luat hotararea de a ma desparti de ea pentru ca si eu am gandit la fel cum ai spus si tu mai sus, problema este ca eram intr-o stare urata rau de tot dupa deswpartire. cea mai lunga perioada cat am stat despartit a fost de 3 saptamani, timp in care am observar ca eu nu nici macar odara nu am mai ras, eram tot mai suparat si totul parca mi se parea fara sens. nici acum nu pot spune ca sunt prea fericit datorita situatiei..stiu ca o iubesc enorm de mult, dar sunt si dezamagit de multe lucruri, vorbele ei mari, lucrurile ce le-am facut pentru ea fara sa vad o apreciere din partea ei. am impresia ca cu fiecare minut trecut ne racim si mai tare si imi dau seama si mai mult ca nu imi va putea fi alaturi in momentele cu adevarat grele in viitor.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru donniebrasco):

Presupunerea ta finala este cea corecta. Din pacate. Incearca sa-ti gasesti pe alta chiar daca este greu. Mai bine acum decat atunci cand va fi prea tarziu si mult mai greu. Succes in viata!

| bunacefacipa a răspuns (pentru donniebrasco):

Poate ca i e teama ca o sa o ranesti din nou, te-ai gandit la asta? de ce astepti sa mute ea muntii din loc? cum poti tu ca barbat sa ii ceri unei femei sa mute muntii din loc? de ce nu faci tu asta? daca te iubeste cu adevarat e suficient.o femeie adevarata e cea care vrea iubirea, increderea, respectul si atentia ta. daca ai toate astea, sa stii ca cu putin mai multa vointa se poate rezolva orice problema. sa stii ca problema mare e distanta. distanta face ca certurile sa apara asa des si ca sentimentele sa nu se mai resimta atat de profund. si eu am avut acest gen de relatie dar nu a fost la distanta. ne iubeam enorm dar eram amandoi incapatanati ne certam ne impacam iar ne certam si la un moment dat am decis sa ne despartim. a trecut jumatate de an si am mai intalnit si alte fete dar niciuna ca ea. o compar cu toate fetele si abia acum imi dau seama ca am gresit cand am incetat sa mai lupt pentru ea. nu stiu prietena ta cum e dar fosta mea prietena mi-a daruit iubire pura ceea ce mai greu gasesti in zilele noastre.mai toate fetele vor bani sau alte beneficii. dar atunci am fost prea naiv sa imi dau seamade asta si ca daca o pierd pe ea pierd o mare parte din mine. mi-am impus sa o uit dar mai mult rau mi-am facut. acum dupa 6 luni in care a stat retrasa, am auzit ca de o saptamana a inceput sa vorbeasca cu un baiat. mi se rupe sufletul cand stiu asta. am regrete. trebuia sa ne intalnim sa ii spun ca imi pare rau pentru ce s-a intamplat si trebuia sa imi schimb atitudinea fata de ea. trebuia sa lupt mai mult. sper sa trec odata si odata peste. un sfat prietenesc:daca o iubesti sun-o cere-ti scuze pentru tot ce s-a intamplat si in loc sa iti impui sa uiti de ea impune-ti sa iti schimbi atitudinea astfel incat sa fie bine. daca te iubeste va aprecia si prin puterea exemplului, si ea va face la fel. arata-i ca nu poti sta fara ea, pentru ca daca nu, degeaba o iubesti atata, ea nu va vedea asta. astfel si ea iti va arata cat de mult de iubeste.o sa fie mult mai bine cand distanta o sa dispara. daca nu o iubesti cu adevarat mergi mai departe. ai avantajul ca inima nu te va trage inapoi. sper sa faci alegerea corecta! multa sanatate!

4 răspunsuri:
| Doub a răspuns:

Awwwe, ce simpatici sunteţi voi. :x
Dacă nu sunteţi în stare să vă înţelegeţi, despărţiţi-vă, nu are sens să fiţi mereu total pe invers.