| anonim_4396 a întrebat:

Salut.Sunt o prietena a celei care are acest cont si as avea si eu o intrebare.Pentru ce este buna pastila de a doua zi? Ce fel de indicatii ati putea sa imi dati in legatura cu pastila de a doua zi? Spuneti-mi tot ce stiti despre pastila de a doua zi.Thx si daca ati putea sa imi spuneti si cat costa ar fi perfect.

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pastila de a doua zi este un contraceptiv de urgenta, pe care il iei dupa actul sexual, in maxim 72 de ore ca sa nu ramai insarcinata. Se ia numai la recomandarea ginecologului, dupa consult (dupa actul sexual neprotejat), iar femeia ramane 6 luni in atenta supraveghere medicala. Fiindca este o "bomba" cu hormoni, cu numeroase reactii adverse pe termen scurt si mai ales pe termen lung. Nu poate fi luata de fete in dezvoltare si nici de fete care au probleme hormonale. In general, se recomanda sa nu fie luata mai des de o pastila la 6 luni (in curand se va impune o pastila la 8 luni) si nu mai mult de doua doze in 3 ani. Un ginecolog batran si foarte intelept mi-a zis o data: o femeie care se respecta si vrea sa moara de batranete, ia pilula de a doua zi cel mult o data in viata.

2 răspunsuri:
| alynutza_8431 a răspuns:

In primul rand pastila de a doua zi este o pilula pentru a evita o sarcina nedorita.Desi nu am folosit, stiu ca nu se ia mai tarziu de 12 sAu 24 d ore da cel mai bine ar fi sa mergi intr-o farmacie sa intrebi.

Răspuns utilizator avertizat