| Marian3339 a întrebat:

Știu că pare foarte ciudată întrebarea, dar aș dori niște răspunsuri serioase, de preferat dacă este posibil de la cineva care a trecut prin situația asta:
De curând, mai exact ieri am avut contact sexual cu prietena mea iar metoda contraceptivă a cedat, prezervativul s-a rupt și a avut loc o ejaculare internă. În maxim o oră de la accident prietena mea a luat pastila "de a doua zi" Escapelle, credeți că sunt șanse să rămână însărcinată? Am căutat pe multe site-uri pe internet, etc., însă părerile "specialiștilor" sunt împărțite și nu e nimic concret, de aceea aș fi foarte recunoscător să-mi răspundă cineva care a mai trecut prin experiențe de genul. Țin să menționez că era și în perioada "infertilă" să zic așa, actul sexual s-a produs la o zi după terminarea ciclului menstrual.

Vă mulțumesc anticipat!

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

în condiții astea crec nici n-avea rost să ia pastila. clar nu rămâne, doar să fiți ghinioniștii lumii

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca prietena ta in momentul intretinerii actului sexual era in PERIOADA INFERTILA a ciclului menstrual, in acel caz contactul sexual se putea intretine fara nicio retinere sau vreo teama, fara sa fie folosita protectia adica prezervativul si in plus se putea ejacula sperma in vagin fara nicio teama/frica sa retinere.
In perioada INFERTILA a ciclului menstrual este IMPOSIBIL sa se poata forma sarcina fiindca in acel moment al ciclului menstrual in trompa uterina a femeilor NU exista OVULUL VIABIL care sa poata fi fecundat de catre spermatozoid.
Daca ciclul menstrual este de tipul REGULAT si de fiecare data toate ciclurile menstruale anterioare au avut lungimea mai mare de 25 de zile primele 7-8 zile (inclusiv zilele de menstruatie) ale ciclului menstrual sunt situate in perioada de INFERTILITATE RELATIVA si in consecinta chiar si daca sperma este ejaculata in vagin, atat posibilitatea cat si probabilitatea de a se putea forma o sarcina in aceste zile este de cel mul 2-4%.
Pastila contraceptiva afost folosita INUTIL, FARA ROST si cu totul IRESPONSABIL. NU ati fi ajuns in situatia de a fi facut prostia daca ati fi cerut sfatul unui medic ginecolog sau daca v-ati fi informa corect.
Pentru a NU mai face si alta data o asemenea greseala, dar si in ideea de sti/cunoaste cum este indicat sa se procedeze, te sfatuesc sa citesti cu atentie raspunsurile oferite urmatoarei intrebari :
https://www.tpu.ro/......at-cum-am/
Multa sanatate!

| Marian3339 explică (pentru corbulalbrosu):

Am citit si am reținut pentru viitor. Crezi că mai e nevoie să facă un test de sarcină peste 3 săptămâni de-acum în colo? Sau e absolut nicio șansă să fi rămas însărcinată, date fiind circumstanțele

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Marian3339):

Sarcina NU se putea forma chiar si daca NU ar fi fost folosita acea pastila nenorocita in mod ABSOLUT/100% INUTIL, dar mai ales in situatia actuala in care prostia fiind deja facuta prin administrarea acelei pastile contraceptive nenorocite, formarea sarcinii a devenit si mai... IMPOSIBILA. In concluzie se poate aprecia ca efectuarea unui test de sarcina in acest caz este inutila, insa pentru instalarea unei depline stari de liniste sufleteasca bineinteles ca se poate face si un test de sarcina pe baza de urina.
Pentru ca rezultatul obtinut sa fie in proportie de peste 98-99%, VALABIL, VALID si CORECT testul de sarcina se efectueaza DUPA CE AU TRECUT MINIM 21 DE ZILE DE LA INCIDENT.
Probabilitatea ca pornirea menstruatiei sa se produca la o CU TOTUL ALTA DATA fata de DATA la care ar fi fost normal sa se produca, este POSIBILA intr-o foarte mare proportie, din acest motiv va puteti aspepta ca menstruatia sa porneasca mai devreme chiar si cu 7-10 zile, dar tot la fel de bine exista si posibilitatea ca momentul de pornire a menstruatiei sa fie AMANATA intre O SAPTAMANA si O LUNA sau chiar si mai mult uneori si 2 LUNI DE ZILE in cazurile in care dereglarea hormonala provocata de hormonii sintetici din acea pastila nenorocita este foarte GRAVA/SEVERA. Puteti sa incepeti de pe acum sa va rugati chiar si ''celui de sus'' ca in urmatoarele 3-4 luni dereglarile hormonale... sa nu fie mult prea severe. Multa sanatate!

| mihai69 a răspuns:

Evident că nu, iar dacă era în afara perioadei fertile s-a otrăvit fix degeaba cu pastila aia. Dar mno... paranoia e mare.

| Marian3339 explică (pentru mihai69):

Avem 19 ani, am preferat să nu-mi asum niciun risc

| mihai69 a răspuns (pentru Marian3339):

Atunci trebuia să-i spui să fie liniștită; riscul unor probleme e mai mare de la pastila aia decât de la o partidă de sex (subliniez: în perioada nefertilă!).