| Leila1637 a întrebat:

am 13 ani si nu mi-am inceput inca viata sexuală, insa sunt putin ingrijorata de un lucru ciclul nu mi-a venit luna trecută si luna asta astept sa imi vina dar in afara de faptul ca ma doare burta foarte tare nu se întâmplă nimic, e ceva normal? Poate da, poate nu, dar eu tot sunt putin ingrijorata in privință asta, va rog sa imi raspundeti
Dau funda

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| corbulalbrosu a răspuns:

Probabil ca procesul de producere a ciclului menstrual este inca la inceput si din acest motiv este inca foarte dereglat. O astfel de manifestare neregulata a ciclului menstrual este specifica primilor 2-3 ani perioada necesata reglarii intr-o oarecare masura. In primii ani intarzierile pot fi foarte mari, uneori depasind chiar si luni de zile. Insa aparitia durerilor amintite in parte inferioara a abdomenului cel mai probabil reprezinta simptome premenstruale carede obicei anunta pornirea iminenta a menstruatiei. Nu ar trebui sa fii deloc ingrijorata fiindca in cazul tau intarzierea este de natura hormonala. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

E ceva normal ca esti inca mica, mai tarziu va veni mai regulat, mai ales dupa ce iti vei incepe viata sexuala.