| Radumotoi a întrebat:

Am 15 ani aproape și eu și iubita mea ne am decis sa facem sex. Problema este ca nu știu nici eu nici ea cum merge treaba cu zilele fertile când poate ea sa devina mai repede gravida. Facem protejat dar totuși vrea ea pentru siguranța sa știe ce și cum, poate cineva sa-mi spună cum sa calculam zilele astea? Nu are colul regulat, ultima oară i-a venit pe 16 Decembrie 2020 și s-a terminat pe 22, dacă ar putea cineva sa ma ajute as fi recunoscător! Mulțumesc frumos!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

1.) In primul rand a fost precizat ca ciclul menstrual este NEREGULAT, deci este imposibil sa se stie care va fi lungimea sa.
2.) '' Perioada fertila e intervalul cuprins dintre 1 zi inainte de ovulatie si 1 zi dupa ovulatia.''
GRESIT
Perioada fertila reprezinta cele 4 zile care sunt situate inainte de ziua de ovulatie + ziua OVULATIEI + 1, (2) zile de dupa ovulatie.
3.) ''Daca are ciclul de 35 de zile, de exemplu, perioada fertila va fi prin zilele 17 si 18 ale ciclului.''
GRESIT
Ziua ovulatiei in cazul ciclului menstrual de 35 de zile este cea de a 21-a zi numarat fata de prima zi de menstruatie. OVULATIA se produce intotdeauna cu 14 zile inainte de ziua de incepere a urmatoarei menstruatii, indiferent care este lungimea ca numar de zile a ciclului menstrual. Rezulta ca in acest caz cele 5-6 zile ale PERIOADEI FERTILE in cazul ciclului de 35 zile, se situeaza intre a 17 si 22-a zi a ciclului menstrual numarate fata de prima zi a ultimei menstruatii.
Explica care sunt zilele fertile ''dupa calculele tale'' in cazul celui mai scurt ciclu menstrual ovulatoriu, cel de 21 de zile?

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Folosiți prezervativu și lasă zilele fertile că la vârsta voastră nu se aplică

| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care ciclul menstrual este de tipul NEREGULAT, adica lungimea ciclurilor ca numar de zile prezinta diferente mai mari de 5 zile diferenta intre cel mai scurt si cel mai lung ciclu avut pana acum, in acel caz NU se poate stabili ziua in care urmeaza sa se produca ovulatia si din acest motiv stabilirea zilelor fertile devine practic imposibila.
In astfel de cazuri femeile care se afla intr-o astfel de situatie, sunt nevoite sa intretina mereu doar acte sexuale protejate prin intermediul prezervativului. Sau sa foloseasca una din metodele de protectie performante cum ar fi : pastilele anticonceptionale, Inelul inravaginal NuvaRing, implantul hormonal montat sub pielea bratului sau a coapsei, metode care asigura o protectie reala cu o eficienta de peste 99%.
Sau aceste femei, mai pot folosi Testul de fertilitate si ovulatie care functioneaza pe baza analizarii zilnice a salivei prelevate de sub limba si astfel reusesc sa determine cu maxima precizie care este PRIMA precum si ULTIMA zi fertila a ciclului menstrual.
https://www.emag.ro/......DHY2J0BBM/
https://www.emag.ro/......DSHNTSBBM/
Multa sanatate!

| corbulalbrosu a răspuns:

Acum 8 ore | gigifrone112 a răspuns (pentru corbulalbrosu):
Pai si cum adica, sa sa zicem ca zilele feritle sunt 5-6-7-8 ianuarie, daca ejaculezi in ea in orice alta zi a lunii ianuarie, nu ramane gravide orice ar fi?
DACA si subliniez cuvantul DACA, ciclul menstrual este de tipul foarte bine REGLAT si are mereu aceeasi lungime ca numar de zile sau o foarte mica abarere/diferenta de +/- 1 zi (maxim 2 zile din cand in cand) :
NUMAI si NUMAI in acel caz cele, 5-6 zile ale perioadei fertile se pot stabili foarte precis. Sarcina poate sa ia nastere NUMAI in cazul in care sperma ajunge in vagin in UNA sau in TOATE zilele fertile a respectivului ciclu menstrual.
In restul zilelor din acel ciclu menstrual este cu totul IMPOSIBIL sa se poata forma sarcina fiindca efectiv NU poate sa EXISTE un OVUL VIABIL. Acest fapt poate sa li se para ciudat numai celor care nu au chiar si minime informatii in privinta procesului procrearii umane.
2.) Eu am auzit de persoane care nu au facut-o in zile fertile si tot au ramas, adica, nu e posibil si asa?
Este imposibil sa se formeze o sarcina in afara perioadei fertile, asa cum am explicat. Femeile de care amintesti ca ar fi ramas gravide ori au fost in situatia de a NU avea ciclul menstriual REGULAT,
sau
habar nu aveau cum se calculeaza corect perioada fertila, ori au calculat-o la fel de gresit cum a explicat pe TPU un ''cunoscator'' care ofera si lectii prin exemplificari cu totul aberante, gresite, eronate,
'' acum 13 ore | FaneGigiOriginalul a răspuns :
Ciclul menstrual are, in medie, 28 de zile. se considera ca la mijlocul acestuia, in ziua a 14 a are loc ovulatia. Perioada fertila e intervalul cuprins dintre 1 zi inainte de ovulatie si 1 zi dupa ovulatia. Adica 2 zile din mijlocul ciclulul menstrual. Daca are ciclul de 35 de zile, de exemplu, perioada fertila va fi prin zilele 17 si 18 ale ciclului. Trebuie sa va mai lasati o marja de eroare de cateva zile deoarece nu se stie cu certitudine extrem de mare zilele. 2-3 zile marja e ok.''
Daca femeile de care amintesti ca ar fi ramas insarcinate in una din zilele calculate ca ar fi INFERTILE dupa o asemenea ''metoda de calcul aberanta'' cum este cea prezentata in acest raspuns, atunci nici nu este de mirare ca au ramas bortoase. rolling on the floor

| Anonimgirltpu a răspuns:

E foarte bine sa se intereseze de mentruatie si ciclu. O infinitate de informatii gaseste pe net, dar tinerii din ziua de azi nu stiu sa caute informatii utile pe internet.
Ingrijorarea mea este ca va apucati prea repede sa va incepeti viata sexuala. Sunteti niste copii momentan. Sa nu crezi ca sunt comunista dar organele voastre sexuale acum de abia se dezvolta. Mai asteptati macar 1 an-2.

| FaneGigiOriginalul a răspuns:

Ciclul menstrual are, in medie, 28 de zile. se considera ca la mijlocul acestuia, in ziua a 14 a are loc ovulatia. Perioada fertila e intervalul cuprins dintre 1 zi inainte de ovulatie si 1 zi dupa ovulatia. Adica 2 zile din mijlocul ciclulul menstrual. Daca are ciclul de 35 de zile, de exemplu, perioada fertila va fi prin zilele 17 si 18 ale ciclului. Trebuie sa va mai lasati o marja de eroare de cateva zile deoarece nu se stie cu certitudine extrem de mare zilele. 2-3 zile marja e ok.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru FaneGigiOriginalul):

1.) In primul rand a fost precizat ca ciclul menstrual este NEREGULAT, deci este imposibil sa se stie care va fi lungimea sa.
2.) '' Perioada fertila e intervalul cuprins dintre 1 zi inainte de ovulatie si 1 zi dupa ovulatia.''
GRESIT
Perioada fertila reprezinta cele 4 zile care sunt situate inainte de ziua de ovulatie + ziua OVULATIEI + 1, (2) zile de dupa ovulatie.
3.) ''Daca are ciclul de 35 de zile, de exemplu, perioada fertila va fi prin zilele 17 si 18 ale ciclului.''
GRESIT
Ziua ovulatiei in cazul ciclului menstrual de 35 de zile este cea de a 21-a zi numarat fata de prima zi de menstruatie. OVULATIA se produce intotdeauna cu 14 zile inainte de ziua de incepere a urmatoarei menstruatii, indiferent care este lungimea ca numar de zile a ciclului menstrual. Rezulta ca in acest caz cele 5-6 zile ale PERIOADEI FERTILE in cazul ciclului de 35 zile, se situeaza intre a 17 si 22-a zi a ciclului menstrual numarate fata de prima zi a ultimei menstruatii.
Explica care sunt zilele fertile ''dupa calculele tale'' in cazul celui mai scurt ciclu menstrual ovulatoriu, cel de 21 de zile?

| Radumotoi explică:

Ciclul*