| GNY a întrebat:

am 24 ani si am o mica problema.
Am intalnit o fata in urma cu 1 luna care efectiv mi-a pus capac. Are cu 1 an mai putin ca mine. Mi-am facut curaj sa intru in vorba cu ea, ne vedem destul de des, incerc sa-i arat ca am o simpatie pentru ea. Ar mai fi o problema, are prieten, nu o stiu de la ea am dedus eu. Sunt zile si zile, in care avem multe de vorbit si zile in care efectiv simt ca imi da un mare FLIT ( acum poate sunt eu paranoic).
Am totusi o retinere sa ii spun pentru ca mi-e oarecum frica sa nu fim pe aceeasi lungime de unda, dar parca nici sa stau in incertitudine nu vreau.
Voi cum ati proceda?
Acord Funda!

Răspuns Câştigător
| Nextone a răspuns:

Eu zic totusi sa incepi sa ii arati in fiecare zi ca e importanta pentru tine.Asa a reusit actualul meu iubit sa ma cucerasca desi aveam o relatie de 2 ani cu un alt tip.Eu zic sa o iei incet si cu rabdare,mai vorbiti,propune-i sa iesiti la o plimbare si vezi ce zice,dar inainte de asta asugura-te ca ai facut cateva fapte cu care sa o uimesti. Daca nu te refuza insemna ca i-ai starnit interesul si e pe jumatate cucerita,dar nu te culca pe o ureche poate sa fie doar nehotarata intre voi doi. Dupa ce vezi ca ai castigat teren,asta in cazul in care ea are prieten,pune un pic piciorul in prag si spune-i ca iti doresti sa fie doar a ta si sa ia o hotarare. Daca nu are iubit, la fel ia-o incet astfel incat sa fie si ea indecisa, oare o placi sau nu, nu ii oferi totul pe tava, deodata.Asta e parerea mea, totul incet si de la sine, cu un usor joc intre voi.

| GNY explică (pentru Nextone):

Am sa tin cont de sfatul tau! multumesc!

5 răspunsuri:
| matrixismyname a răspuns:

Incertitudinea duce putin la depresie (depinde cat te gandesti la asta)

Fii direct si sincer cu ea, spune-i ca o placi si ti-ar placea sa ai o relatie cu ea.

Intreab-o daca are prieten:
-daca n-are, intreab-o daca vrea unul big grin;
-daca are, intreab-o daca vrea unul mai bun. (depinde cat de alfa vrei sa pari in fata ei)

| neutrino a răspuns:

Lasa fata aceasta si cauta-ti alta fara capac, astfel incat, la cei 24 de ani sa ai mai mult curaj fata de ea.

| cristimihailov a răspuns:

Buna,

Fiecare are un mod de a proceda. De cele mai multe ori poate fi diferit de cel pe care tu l-ai considera ok.

Poate e bine sa consideri urmatoarele aspecte inainte:

1. Fata aceea intr-un fel are raspunsul in minte la intrebarea ta. Tie iti este frica sa accepti raspunsul.

2. Ai putea sa fii in friend zone. Asa ca orice ai face, asta este. Nu se poate intampla nimic.

Daca poti, incearca ca in ziua in care vorbesti cu ea foarte mult, sa o iei pe partea sentimentala, si cand discutia devine mai personala sa ii spui ca iti place de ea. Si ca nu stii ce sa faci, esti in dilema:
- iti place de ea, dar nu stii daca este singura. Ea o sa raspunda ca are. Tu o sa ii replici ca oamenii pot fi singuri si in doi, etc. dar nici ca prietena nu vrei sa o pierzi.
- si mai ai o problema: esti singur si cauti marea iubire.

Ce urmaresti ar fi:
1. daca nu este fericita in actuala relatie si daca te place, te oferi.
2. daca este fericita in actuala relatie sau daca nu te place, o iei pe partea de prietenie si o rogi sa iti gaseasca o prietena singura.

| pietrean a răspuns:

Unu la mana:ar fi cel mai bine sa o intrebi direct,daca are vreun prieten.
Doar apoi,stii ce ai de facut:ori sa-i spui ce sentimente ai pentru ea,ori,sa accepti doar o adevarata prietenie, daca tot credeti ca sunteti pe aceeasi lungime de unda.
Incertitudinea, iti da mai mult dureri de cap(dar si de inima!).Asa ca, ai curaj, doar ai 24 de ani nu 14, intreb-o direct si apoi vezi ce ai de facut.