| nooolimits a întrebat:

Am aproape 24 de ani si imi place de o fata de 23 de ani, noi am copilarit impreuna dar ea s-a mutat si eu la fel din bloc in cartiere diferite nu am vazut-o de 10 ani ( ea mai pleca din cand in cand in alta tara ), noi mai vb pe Facebook din cand in cand mai glumesc cu ea dar nu stiu cum sa-i spun ca imi place de ea si sa o invit la o cafea in oras, poate ma ajutati voi cu ceva sfaturi, nu vreau sa o pierd, unii prieteni spun de ce ma uit la ea, ca eu baiat cu facultate ma uit la una care nici bacalaureatul nu-l are luat, deci va rog mult sa ma ajutati cu ceva sfaturi in special fetele ca doar ele se pricep mai mult in cazurile acestea happy.

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cred ca nu prea te pricepi sa iti faci o relatie cu o fata.Dovada faptul ca iti place de o mai veche cunostinta. Iti e teama de nou. Dar te-ai intrebat daca ea te vrea? Sau daca este libera? Una e copilaria petrecuta impreuna si alta e o relatie.

| MihaelaDart a răspuns:

Posibil ca acei prieteni ori creda ca la cineva fara studii superioare nu prea ai ce vorbi cu acea persoana, desi nu este asa, daca si ea te place, adica nu numai de la tine sa vina toata treaba. Sa aveti o atractie fata de unul si de celalalt, relatia voastra nu va sta in loc de studii. Pana atunci de a merge "magnetul" intre voi, fara rusine, invit-o la o cofetarie. Ii spui sa-si lase telefonul ei pentru a o suna de a fixa ziua intalnirii. Nu trebuie sa iti fie rusine, vorbeste orice cu ea, despre vremurile de cand erati mici, de jocurile de pe vremea aceea, despre hobby-urile voastre, despre cum vreti sa petreceti timpul liber, ce muzica, filme ii plac etc... Ii poti oferi de la a doua sau a treia intalnire si o floare, asta ca sa inteleaga ca o placi ceva mai mult decat o iesire in parc. Usor usor se fac toate! Nu-ti pierde speranta si lasa timidatea! Ignora vorbele prietenilor, spune-le un "Bine", spune ca ei cand esti cu ei si cand esti singur si cu gandurile tale, fa ca tine!winking

Succes!

| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand prietenii tai sunt niste prosti, pentru ca, facultatea aia fara nici un masterat sau pozitii inalte, nu face doi bani, iar egalitatea intre sexe nu se masoara in cate scoli faci.
Totusi, la 24 de ani, ar trebui sa stii cum poti aborda o fata, mai ales ca va cunoasteti bine, sun-o, vorbiti, invit-o undeva sa depanati amintiri, este mult mai usor cand va cunoasteti deja.

| nooolimits explică (pentru Violleta2022):

Pai nu stii ce inseamna friendzone si cat risti