| PaulPaul1996 a întrebat:

Salut,TPU.Am decis sa nu ma mai masturbez 3 saptamani cu scopul de a ma convige ca sperma va fi mai multa la ejaculare.Deja am facut o saptamana.Este adevarat acest lucru? Daca te masturbezi rar, ejaculezi mai mult?

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

FALS. Intotdeauna in cazul primei ejaculari in decurs de 24 de ore, de fiecare data, cantitatea de sperma ejaculata este maxima si este echivalenta cu volumul maxim al prostatei situata langa vezicula seminala, care de regula este de circa 3-4 ml/cm3. In concluzie si dupa 1 zi si dupa o abstinenta de ani de zile, cantitatea de sperma ejaculata prima data va fi mereu aceeasi, adica echivalenta cu continutul care incape in acel volumul bine stabilit si specific organismului fiecarui barbat. Sanatate!

| mihai69 a răspuns:

Fals. Diferența e minimă / neglijabilă între atunci când ai activitate și când te abții o vreme.

| Goete a răspuns:

Cum ti-a scria corbulalbrosu, este expert. Si te abtii 3 saptamani in cazul ca nu ejaculezi peste noapte, in somn :p

| Valyasdfg a răspuns:

Cine ți-o zic că ai mai multa sperma? laughing Corpul îți produce non stop o aceeasi cantitate de sperma, și e vorba de cât de tare este ești excitat, dacă nu ești excitat vei ejacula mai puțin și fără jet puternic, ai exemplu și femeia... când se excită își dă drumul, înțelegi, awalla!

| CosminAka123 a răspuns:

Normal ca ejaculezi mai mult, sperma se reface complet undeva la 2 saptamani.

| Goete a răspuns (pentru CosminAka123):

2 saptamani numai la retardati