| Omi777 a întrebat:

Am mare nevoie de voi.Azi dimineata un program numit live security platinum 3.6.1 mi sa infiltrat in pc dar nu stiu cum! Nu ma lasa sa deschid mozila nimic nici jocurile nici messu de abia am putut deschide internet explorer! As vrea sa spun ca stiu ca este un virus si cand deschid ceva imi zice yes activate security platinum va rog sa ma ajutati nu pot sal uninstalez de la add/remove programs in niciun fel! Va rog.Scuzati categoria da am nevoie urgenta de ajutor!

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Live Security Platinum 3.6.1 este un rogue anti-spyware, care ar trebui să fie eliminat, fără nici o întârziere. Acest program face parte din familia Winwebsec malware.

Descarca MalwareByte Antimalware de aici: http://www.malwarebytes.org/products/malwarebytes_free

Instaleaza-l si la sfarsit asigura-te ca ai bifat urmatoarele: Update Malwarebytes' Anti-Malware si Launch Malwarebytes' Anti-Malware. Apoi apasa Finish.
Dupa lansarea programului, selecteaza Perform full scan si apoi apasa pe Scan.
La terminarea scanarii apasa OK si apoi Show Results. Asigura-te ca e totul bifat si apoi apasa Remove Selected.

Succes!

2 răspunsuri:
| somegirl a răspuns:

Vezi cae posibil sa ai niste virusi si da live platinium trebuie dezinstalat dar sa nu pornesti nici un program care nu te lasa sa-l deschizi ( aceeasi chestie mi s-a intamplat si mie si dupa ce l-am sters-nu mai stiu cum - am deschis anti-virusul meu -care live platinium nu ma lasa sa-l deschid- iar virusul s-a raspandit in tot calculatorul. dupa aceea tata mi-a instalat Microsoft security essentials de pe situl Microsoft - am calculator licentiat- iar el a rezolvat totul ) P.S.: virusul am aflat ca era trojan horse crying, dar am scapat big grin.

| Alinuticaa a răspuns:

Problema asta am avut-o si eu. Singurul lucru care poti sa il faci este sa iti schimbi windows-ul.