| HotDark a întrebat:

Am nevoie cat mai rapida de un raspuns. mie foarte frica:-s deci. : astazi am facut sex cu prietena pentru primadata si nu am folosit prezervativ crying(, si nu m.am ejaculat in ea... si imi este frica sa nu fi ramas insarcinata :-s sad ce sa fac?

12 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
După ce ai făcut-o lată, acum ceri ajutor!
De ce nu folosești prezervativul? Apogeul ovulație este cuprins între ziua a 14-a și a 16-a la un ciclu regulat de 28 de zile.
Dacă are sub 18 ani nici să nu se gândească să ia pastila de urgență, este o doză de șoc hormonală și nu știm cum reacționează organismul.
Acum trebuie să aștepte până îi vine menstra, și dacă îi mai vine!
Un test de sarcină după 7 zile.
Pa, pa.

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Acum îți este frică? Puțin cam târziu...
Chiar dacă nu ai ejaculat, în timpul actului se declanșează involuntar lichidul seminal care conține spermatozoizi, și deci, poate rămâne însărcinată, și are șanse mari dacă era în perioada fertilă.
Testul de sarcină se face după 21 de zile de la actul în sine, cu urina de dimineață, iar atunci este prea târziu, în sensul că nu poate stopa evoluția sarcinii, ci va trebui să facă o întrerupere de sarcină dacă nu-și dorește copilul.
Mai bine mergeți amândoi la medicul ginecolog, pentru a vă prescrie pastila de a II-a zi, chiar dacă este o bombă hormonală, aceasta oprește evoluția sarcinii și astfel, scăpați de orice grijă.
Medicul îi va aduce la cunoștință și faptul că poate avea reacții adverse precum greață, vărsături, sângerări intermenstruale, etc., dar dacă nu ați avut grijă să vă protejați acum trebuie să suportați consecințele.
Pastila costă în jur de 50-80 lei.
Baftă!

| Zady a răspuns:

Incearca in primul rand cu pilula de a doua zi, daca zici ca a fost prima data nu ai cum sa te controlezi si nu poti sa iti dai seama ce s-a intamplat "in adancime". apoi testul de sarcina care are si instructiuni de utilizare deci nu va fi foarte greu, se gaseste la orice farmacie, eu va tin pumnii si aveti grija pe viitor, stiu ca e mai frumos cu capul gol dar mai poarta si caciulita ca poate racesti si nu vrei asta, incepi sa stranuti

evenso
| evenso a răspuns:

Roaga-te sa aveti noroc, altfel daca ea a fost in perioada fertila sunt sanse sa ramana gravida chit ca nu ai ejaculat in ea ( si lichidul seminal contine spermatozoizi )

| HotDark explică (pentru evenso):

Si cam cat la suta este sa ramana?crying cum imi dau seama?straight face

| evenso a răspuns (pentru HotDark):

In care caz? daca este in perioada fertila? tu nu ai cum sa-ti dai seama, ea trebuie sa calculeaza in ce perioda a ciclului s-a intamplat.
Nu stiu sa-ti dau un procent, sa faca un test de sarcina din urina de dimineata aproximativ peste 2 saptamani.

| HotDark explică (pentru evenso):

Am intrabto de ciclu si a zis ca i-a venit saptamana trecuta, si testul de sarcina de unde il pot lua? is praf la chestile astea sad

| evenso a răspuns (pentru HotDark):

Gaseste la orice farmacie, dupa ce scrii se pare ca nu este inca in perioada fertila, dar multe nu au ciclu regulat ( nu este de 28 de zile )
Perioada fertila este intre zilele 10 si 17 a ciclului ( prima zi de ciclu = prima zi de sangerare )

| HotDark explică (pentru evenso):

Eu totusi nu cred ca a ramas dar o sa iau si un test din ala sa fiu sigur happy si testul sa il iau peste 1-2 saptamani?

| evenso a răspuns (pentru HotDark):

Da - faceti testul, aici nu e vorba de ce crede unu sau altul.

| dαɴЗ a răspuns:

Felicitări, o să fi tătic!

| Finlandianebuna a răspuns:

Ce a fost in mintea ta sa nu porti prezervativ, spune-i sa isi calculate perioada in care e fertila si apoi cumparati un test de sarcina, dar grabiti-va