| youandme a întrebat:

am nevoie de ajutorul dvs.si de o parere. Sunt in relatie de 3 luni si ceva cu un baiat, cind numai am inceput sa ne intalnim era totul foarte bine, era atent si grijuliu si la scurt tip mi-a propus sa traim impreuna, deci acum traim impreuna. Dar de la un timp incoace sau inceput problemele, a devenit iritat, ne certam des de la fleacuri, el mereu incearca sa ma reeduce, imi cauta mereu doar neajunsuri, imi bruscheaza des, iar zilele trecute la o cearta mi-a spus ca nu stie ce sa mai faca, ca s-a saturat ca a obosit de certuri, si daca asa va continua va trebui sa ne despartimcrying(Va rog spuneti cum sa procedez, cum pot sa salvez relatia, sau trebuie sa-l las sa plece, ce sa fac?

7 răspunsuri:
| Anakatsu a răspuns:

Fa ceea ce iti zice inima happy

nimeni nu iti poate da un rasp corect innafara de tine

si parerea mea este ca orice rasp ai primii tu o sa faci tot ceea ce iti zice inima asa ca succes :*

| alice_7857 a răspuns:

Daca nu mai e ca la inceput nu inseamna ca nu te mai iubeste deloc dar nu merita sa va consumati amandoi pentru asta. suferi degeaba. iar daca vrea sa te schimbe intreaba te daca u vrei sa te schimbi pentru un amarat de baiat chiar daca il iubesti sunt multe persoane care te accepta asa daca el nu e unul dintre acele persoane inseamna ca nu te iubeste indeajuns ca sa te poata accepta. iar daca te bruscheaza e o problema si mai mare si poti ajunge rau. ia l la o discutie cat mai calma intr o zi cand nu e enervat, incearca sa vorbiti la o cafenea asa nu o sa poata sa ti se intample ceva. il iubesti poate. dar il iubesti mai mult decat te iubesti pe tine? dupa parerea mea nu meriata sa ti mai bati capul cu el

| Kylexy a răspuns:

Pai nu trebuie sa te simti vinovata "sarea si piperul" la o relatie sunt certurile ca atunci cand te impaci ...impacarea e tare dulce mult noroc

| Crisu a răspuns:

Cum consideri tu.atsi putea sa nu va mai certatsi din toate fleacurile. daca si tu te.ai saturat de asta, si crezi ca doar asa se pot rezolva lucrurile, atunci sigur, va puteti despartsi, dar daca gasitsi o solutsie si credeti ca va puteti intselege si fara certuri atunci de ce sa nu continuatsi relatsia?

| Alexu_6086 a răspuns:

A incercat sa stea cu tine si e clar ca nu merge ideea locuitului impreuna. Prima faza a relatiilor este de cele mai multe ori cea mai frumoasa, o perioada cand va cunoasteti unul pe celalalt si incercati sa va comportati cat mai placut si dragastos unul cu celalalt. Dupa aceasta perioada relatia se mai linisteste si consolideaza sau, in cazul tau exact opusul. Eu cred ca relatia ta nu mai are nici un viitor pentru ca tot ce ai putea face acum ca sa mai ameliorezi lucrurile ar fi sa nu mai locuiti impreuna, ceea ce ar fi un regres - implicit un pas mare in spate si lucrurile nu vor mai fi niciodata la fel. Plus ca o sa fii mereu urmarita de intrebarea: daca ne vom muta iar impreuna, lucrurile vor sta la fel? Cel mai probabil raspuns este da. Lui ii placea relatia cu tine cand stateati separat pentru ca te vedea cateva ore pe zi si apoi isi vedea de ale lui si a crezut ca totul va fi roz si pufos daca o sa va mutati impreuna. Ei bine cat nu stateati impreuna putea sa treaca peste unele probleme si sa le amane pe ziua de maine sa doarma la el in pat si sa nu se mai gandeasca... Acum lucrurile stau diferit, el putand sa observe si greutatile unei relatii si compromisurile ce trebuiesc facute. Nu cred ca mai are rost sa te complici cu relatia asta pentru ca tu ai sa suferi cel mai mult. Singurul lucru bun este ca ai stat in relatia asta doar 3 luni si sper sa iti fie cat de cat usor sa il uiti. Best of luck!

| eagleeye a răspuns:

Certurile excesive sunt cauza multor rupturi! Acestea deriva adesea din neglijenta partenerilor, lipsa de atentie, egoism etc! Tu spui ca va certati din fleacuri! Daca erau fleacuri de ce va mai certati? Fleacurile au la baza un substrat mult mai mare decat crezi! Se ocupa de Reeducarea ta sau doreste sa nu mai faci lucruri pe care tu le consideri naturale iar pe el in irita? In primul rand gandeste-te daca vrei sa salvezi relatia asta cu adevarat sau pur si simplu vrei sa o salvezi pentru ca asa iti spune instinctul! eu zic sa iti faci o analiza profunda a ultimelor 3 luni, chiar si cu pixul in mana si sa pui stanga dreapta bune si rele! aduna si vezi ce iti da! sunt mai multe bune? inseamna ca merita sa faci ceva; altfel... faci ce vrei tu! Ideea este ca rutina instaurata n relatia voastra este foarte daunatoare! ati ajuns in stadiul in care voi va sufocati reciproc! asta pentru ca nu va oferiti libertate unul celuilalt! atentie : libertate nu inseamna tu la tine el la ma-sa acasa! da? libertate este atunci cand iubesti si te pui in pielea partenerului! ii intelegi reactiile sau cel putin te straduiesti! libertate este atunci cand partenerul simte ca traieste cu adevarat langa tine! Rutina voastra si gradul asta de evolutie al certurilor v-a acoperit anumite sentimente si nu puteti gandi rational! nu stiti ce este dor, iubire si alte sentimente care tin relatia! la voi probabil si cel mai mic lucru neinsemnat in contradictoriu este o cearta! gandeste-te ca cel de langa tine are un suflet, creier.ma rog este un om total diferit de tine! asa ca incearca sa intelegi ca daca iti spune un punct de vedere nu inseamna ca te corecteaza pe tine! da? are dreptul la opinie! incearca sa il iei de manuta si sa ii spui ce ai pe suflet si vezi ce faci! daca nu vrea si ti se pare ca este recalcitrant da-i timp! tine-ma la curent! daca vrei iti las si mail! succes!

| baby_3802 a răspuns:

Eu cred ca lucrurile au decurs prea repede intre voi...trebuia sa asteptati sa treaca macar 8 luni daca nu un an sa va obisnuiti unul cu celalalt sh apoi sa locuiti impreuna! nu ai procedat corect deloc! sa stii ca orice baiat ar fi sh daca e un print nu trebuie sa te schimbi pentru el! exista persoane care te accepta asa cum esti! CE AI putea sa faci acum nu pot sa-ti spun asta tu hotarasti nu poate sti nimeni ce e in inima ta dar daca el nu face nimic inseamna ca nu te iubeste sau poate deja are pe altcineva! parerea mea este ca daca iubesti o persoana faci orice pentru a nu o pierde.ai putea sa-i propui sa luati o pauza de 1 saptamana 2 apoi sa va intalniti la o cafea, suc s sa vorbiti sa vedeti cum a fost unul fara altul isr daca a fost ok inseamna ca nu ati stiut profita de iubirea ce s-a aprins intre voi iar acum totul s-a terminat ca e prea tarziu pentru voi...