| anonim_4396 a întrebat:

am nevoie di niste sfaturi! Sunt virgina, iar dorinta de a face sex e foarte mare. Nu m-am gindit ca va fia asa. Am 16 ani, si nu as dori sa incep la virsta asta. Ce pot sa fac ca sa potolesc dorinta asta? Dau fundita :*

Răspuns Câştigător
| DanAmarandei a răspuns:

Nu vroiam sa dau reply la mesajul tau, dar nu imi mai aparea caseta de raspuns. Sexul nu este ceva rusinos, nu este ceva anormal nu este ceva urat si nu este nici periculos. Ceea ce trebuie sa stiti toti care treceti pe la varsta asta (indiferent ca sunteti fete sau baieti) este ca trebuie sa faci sex responsabil. Ce inseamna asta: in primul rand, alegeti-va un partener pe care sa-l indragiti (desi nu e obligatoriu) si care sa nu va constranga sa faceti nimic din ce nu vreti. Ar fi ideal sa aveti incredere in el, de exemplu daca voua nu va place sexul oral sau anal sau cine stie ce alte treburi, partenerul nu trebuie sa va oblige la nimic. Apoi, de la 12 ani incolo, cateodata chiar si mai devreme, organismul e capabil sa faca copii. Asa ca trebuie sa folositi contraceptia potrivita, de regula prezervativul va protejeaza atat de sarcini cat si de boli venerice. Ar mai fi de preferat sa va cunoasteti partenerii, bolile venerice se pot transmite si atingand un penis (infectat) cu mana apoi cu aceeasi mana vaginul sau labiile, chiar daca pe durata contactului sexual va protejati cu prezervativ. Anticonceptionalele nu sunt de preferat fara prescriptia unui medic, sunt cateva probleme legate de anumiti hormoni, pentru care se fac niste analize. Deasemeni, te poti ingrasa un pic de la anticonceptionale. In ceea ce priveste ''curvele"... Sunt acele persoane care fac sex pe bani si pentru interese (avans in cariera, promovare examene si alte exemple de genul), NICIDECUM femeile/fetele care fac sex de placere. Sexul e periculos DOAR atata timp cat esti iresponsabil. De exemplu sexul fara prezervativ este mai placut, DAR o sarcina poate aparea destul de usor si totodata bolile venerice sunt destul de naspa. Probabil va intrebati bun, acum ce e de facut, care sex e bun, care ma face sa par "curva", care e interesant, care e plictisitor, care e obraznic, care e interzis si asa mai departe. Ei bine fetelor si baietilor, VOI stabiliti ce va place si ce nu, ce e voie si ce nu, indiferent ca e vorba de sex normal, anal, oral, pozitii ciudate etc; voi incercati si vedeti ce e ok si ce nu, ce va place si ce nu suportati; e foarte important sa cunosti latura ta sexuala. Deasemeni, apropo de ce spunea "diana", si masturbarea poate fi facuta cu jucarii, atat solo cat si in cuplu. Atata timp cat esti matur/a si atent/a sexul este o joaca foarte placuta. Va urez tuturor succes si responsabilitate!

9 răspunsuri:
| Nuvăsufăr a răspuns:

Ai doi prieteni de nădejde, dildo şi vibrator.

| Raul1510 a răspuns:

Daca esti din Timisoara, iti las un nr si rezolvam problema! laughing

| KiddSimo a răspuns:

Sincer...nu ai ce sa faci.decat sa-ti pui ambitia si sa nu o faci.dar daca simti nevoia sa o faci fa`o. sfatul meu e sa mai astepti pentru ca o sa ajungi la o varsta la care o sa-ti numeri iubitii pe degete...bafta:*

| Crocaa a răspuns (pentru KiddSimo):

Din fericire pentru tine nu suntem aici pentru a judeca, dar nu ma pot abtine.In primul rand ceea ce ar trebui sa faci este sa pui mana pe o carte si impusti doi iepuri deodata:inveti sa scrii si iti ocupi timpul,prin urmare nu te mai gandesti la sex. Apoi,ca sa-ti raspund la intrebare, ar trebui sa te pui la curent cu riscurile inceperii vietii sexuale la o varsta destul de frageda, zic eu.Informeaza-te despre BTS, cancerul de col uterin si cate si mai cate (astea fiind principale), sa nu mai pomenesc de sarcini nedorite sau infertilitate care pot aparea tocmai cand nu te astepti.Si daca tot nu te-am lamurit imagineaza-ti cum ar fi sa te culci cu un baiat, apoi sa te desparti si sa te culci si cu altul si asa mai departe, pentru ca odata ce incepi vrei tot mai mult.Asa ca gandeste-te daca ti-ar placea sa te trezesti cu cine stie ce boli, si nu vreau sa par ridicola,n-am zis ca exact tie o sa ti se intample,dar corpul tau nu este pregatit inca pentru asa ceva si ca sa nu te trezesti intr-o zi ca vrei copil si nu poti, asteapta pana esti majora macar. Oricum tu faci ce vrei si ce simti, eu ti-am prezentat putine dintre riscurile care exista.Nu zice nimeni sa stai asa pana te mariti dar ar fi indicat sa nu te grabesti, oricum acolo ajungi.Parerea mea este ca varsta optima pentru sex ar fi undeva la 17 ani jumate-18, nicidecum mai putin,asa ca de ce sa nu astepti pana esti mai mare si o faci pe propriul tau risc? Nu stiu daca te ajuta la ceva povestea asta lunga si plictisitoare, pentru ca ispita e mare, dar sa nu faci ceva ce o sa-ti placa pe moment si sa suferi o viata. KiddSimo imi cer scuze pentrul reply.

| ionyionelutza a răspuns:

Buna si eu am tot 16 ani si nu mai sunt virgina de aproximativ o luna...parerea mea este ca daca vrei sa o faci fa'o,nu e neaparat sa o faci cu toti cu care vei fi. daca ai o relatie serioasa fa'o dar daca e doar o aventura nu o face parerea mea, pentru ca este un pas foarte important din viata fiecarei fete, si eu sincer aveam dorinta asta cand eram cu prietenul meu dar m-am abtinut pana s-a produs inevitabilul.deci bafta

| diaηα a răspuns:

Vibrator honey, vibrator.

| RazZor_9900 a răspuns:

Buna,baga id.ul meu sa vorbim.alex.alexandru1696

| Pisi07 a răspuns:

Si eu sunt um pic mai mare ca tine si eu sunt virgina dar am incercat cu degetele si cu o coada de la un piaptan foarte groasa si rotunda e ft ok si asa happy

| pastilutza_5569 a răspuns:

Si eu am 14 ani si am o dorinta nebuna.=p~.dar mama mi-a zis curve la casa ei nu primestelaughing.si din cauza asta mi-e teama sa o fac.crede-ma ca arat de 17-19 ani:p...si nu stiu cum sa fac, ce sa fac.:@

| DanAmarandei a răspuns (pentru pastilutza_5569):

Nu vroiam sa dau reply la mesajul tau, dar nu imi mai aparea caseta de raspuns. Sexul nu este ceva rusinos, nu este ceva anormal nu este ceva urat si nu este nici periculos. Ceea ce trebuie sa stiti toti care treceti pe la varsta asta (indiferent ca sunteti fete sau baieti) este ca trebuie sa faci sex responsabil. Ce inseamna asta: in primul rand, alegeti-va un partener pe care sa-l indragiti (desi nu e obligatoriu) si care sa nu va constranga sa faceti nimic din ce nu vreti. Ar fi ideal sa aveti incredere in el, de exemplu daca voua nu va place sexul oral sau anal sau cine stie ce alte treburi, partenerul nu trebuie sa va oblige la nimic. Apoi, de la 12 ani incolo, cateodata chiar si mai devreme, organismul e capabil sa faca copii. Asa ca trebuie sa folositi contraceptia potrivita, de regula prezervativul va protejeaza atat de sarcini cat si de boli venerice. Ar mai fi de preferat sa va cunoasteti partenerii, bolile venerice se pot transmite si atingand un penis (infectat) cu mana apoi cu aceeasi mana vaginul sau labiile, chiar daca pe durata contactului sexual va protejati cu prezervativ. Anticonceptionalele nu sunt de preferat fara prescriptia unui medic, sunt cateva probleme legate de anumiti hormoni, pentru care se fac niste analize. Deasemeni, te poti ingrasa un pic de la anticonceptionale. In ceea ce priveste ''curvele"... Sunt acele persoane care fac sex pe bani si pentru interese (avans in cariera, promovare examene si alte exemple de genul), NICIDECUM femeile/fetele care fac sex de placere. Sexul e periculos DOAR atata timp cat esti iresponsabil. De exemplu sexul fara prezervativ este mai placut, DAR o sarcina poate aparea destul de usor si totodata bolile venerice sunt destul de naspa. Probabil va intrebati bun, acum ce e de facut, care sex e bun, care ma face sa par "curva", care e interesant, care e plictisitor, care e obraznic, care e interzis si asa mai departe. Ei bine fetelor si baietilor, VOI stabiliti ce va place si ce nu, ce e voie si ce nu, indiferent ca e vorba de sex normal, anal, oral, pozitii ciudate etc; voi incercati si vedeti ce e ok si ce nu, ce va place si ce nu suportati; e foarte important sa cunosti latura ta sexuala. Deasemeni, apropo de ce spunea "diana", si masturbarea poate fi facuta cu jucarii, atat solo cat si in cuplu. Atata timp cat esti matur/a si atent/a sexul este o joaca foarte placuta. Va urez tuturor succes si responsabilitate!