| Irina19982020 a întrebat:

Am nevoie disperată de sfaturile voastre.
Deci, am facut sex neprotejat cu prietenul meu inainte de menstruatie, adica in perioada nefertila. Cand a venit momentul menstruatiei, nu este. Am facut in a 2-a zi de intarziere test, a fost negativ, am facut a 3-a zi, tot negativ, a 4-a negativ.
La mine, da, menstruatia e dereglata, dar numai 1, maxim 2 zile.
Am inceput sa banuiesc ca-s insarcinata, deoarece au inceput sa apara niste simptome: 1. Simt mirosurile mult mai puternic. 2. Imi schimb gusturile la mancare extrem de des. 3. Caut doar anumite produse, de exemplu fructe si nuci. Si alimentele pe care le uram inainte acum le vreau, si pe cele care le placeam, o mare parte le urasc.
4.Ieri dimineata mi-a fost greata, dar n-am vomat, pe urma a disparut, dupa, mai spre seara greata mai puternica fara voma.
5. Dureri in zona de jos, in mijloc si crampe puternice chiar si in cele mai neprevazute momente.
Si, deja evident, lipsa menstruatiei.
Cum credeti, sunt insarcinata? A avut cineva situatii similare?
Va rog, am nevoie de orice sfat! happy
Mulțumesc!

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Chiar si daca, sexul amintit a fost neprotejat si sperma a fost ejaculata in vagin, dar sexul respectiv a fost intretinut intr-una/sau mai multe zile, insa in perioada ultimelor 9-10 zile de dinaintea zilei de pornire a menstruatiei, ineamna ca sexul a fost intretinut in perioada zilelor 100% NEFERTILE a ciclului menstrual si drept urmare formarea unei sarcini in acel moment a fost 99, 9% IMPOSIBILA. Cele 3 teste de sarcina efectuate dupa trecerea a doar cateva zile (probabil mai putine de 10 zile) s-a facut ABSOLUT INUTIL SI FARA ROST, fiindca rezultatul acelor teste este 100% GRESIT. Pentru informarea ta trebuie sa stii ca NUMARUL zilelor de menstruatie NU ARE absolut nici-o valoare sau relevanta in mecanismul formarii sarcinii. In schimb are o importanta foarte mare numarul zilelor CICLULUI MENSTRUAL, fiindca in functie de lungimea ciclului menstrual se poate calcula si determina atat ziua OVULATIEI cat si PERIOADA FERTILA a ciclului respectiv. De asemenea tot pentru informarea ta corecta, trebuie sa stii ca primele simptome de sarcina POT sa apara doar in momentul in care sarcina are deja varsta in jur de 6-7 saptamani. Daca starile mai deosebite descrise nu sunt doar rodul imaginatiei/inchipuirilor tale, ci se produc intr-adevar in realitate ar fi bine sa fii consultata in primul rand de medicul de familie. Probabilitatea de a fi insarcinata se poate exclude in totalitate daca totul sa petrecut asa cum este descris in aceasta intrebare. Multa sanatate!

| Irina19982020 explică (pentru corbulalbrosu):

Iata azi mi s-a pornit menstruatia (cred) pentru ca e putin sange. Crezi ca e nevoie oricum sa plec la ginecolog?

| Freya1 a răspuns:

Poate ca esti bolnava nu insarcinata.Ai facut atatea teste si au iesit negative poti sa mergi si la ginecolog dar cred ca tot acelasi iti va fi raspunsul.
Poti sa ai probleme hormonale sau foarte stresata ceia ce il intarzie mai mult

| sofisis a răspuns:

Pai...e dificil sa ne dam seama. Acum cat timp a fost actul sexual neprotejat?
Pentru ca simptomele de sarcina apar cam dupa 4-5 saptamani de gestatie. Nu apar asa...la cateva zile.
Multe din simptome pot fi inchipuite de tine (mirosurile, gustul mancarii etc).
Greata poate avea legatura cu ceva ce ai mancat.
Crampele cu venirea menstrei sau cu o raceala.
Chiar si intarzierea in sine poate fi o simpla dereglare.
Repet, ar fi important de stiut cat timp a trecut de la actul sexual neprotejat.