| anonim_4396 a întrebat:

Am o intrebare cam stupida dar sper sa nu faceti misto. Am 12 ani si jumatate (sunt baiat) si m-a masturbez odata sau de 2 ori pe saptamana maxim. Si am vazut acum 10 minute, ca a iesit ceva alb de acolo de jos, este sperma sau este altceva care apare inainte de sperma? Sper sa nu va bateti joc, si sper s-a ma ajutati.

Răspuns Câştigător
| AlexanderAdrian a răspuns:

Atat timp cat e albicios si lipicios si iese in urma masturbarii si-a orgasmului e sperma. Presperma e un lichid incolor cu rol de lubrefiere si apare la scurta vreme dupa erectie in timpul masturbarii sau a actului sexual. Exista insa si momente in care ies picaturi de sperma, mai multe sau mai putine, atunci cand aceasta nu este eliminata la timp - perioade mari intre masturbari sau actele sexuale. Asta se poate intampla in timpul excitatiei si de aici si ejacularile spontane care apar de la o excitatie puternica fara ca macar sa te fi dezbracat, dar asta e rar si in general se intampla persoanelor virgine la prima experienta cu o partenera, sau poate aparea in somn, numita polutie nocturna, care se manifesta fie partial fie uneori printr-o ejaculare completa insotita de orgasm.

Reiau cat mai pe scur, daca lichidul e putin, sub forma unor picaturi transparente e presperma, daca e albicioasa (mai mult sau mai putin) atunci e sperma.

3 răspunsuri:
| Danysan a răspuns:

Presperma!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

straight face O fi jeleu, gustă şi află.

Lasă masturbatul şi pune mâna pe carte.

Şi mda, e spermă.

| dadionetwothree a răspuns:

Sincer esti cam micut sa te masturbezi, nici ortogramele nu le stii prea bine.
Dar e ok, faci cum stii tu, nu sunt in masura sa ma bag.
Da, este ce crezi tu.