| Night a întrebat:

am o intrebare, mai degraba o nelamurire...in ziua de azi toata lumea are relatii seriose majoritatea bazate pe sex.eu una ziceam mai demult ca nu am sa fac asta pana ma maritlaughing. nu radeti, dar acum nu mai sunt asa sigura.pe de o parte nici nu as vrea pentru ca ai mei sunt foarte severi in privinta asta si daca ar afla m-ar da afara din casa si pe de alta parte ma macina constiinta, am fost crescuta cu o educatie aleasa si stiu ca este pacat. dar cand stau bine si ma gandesc la cat de frumos ar fi, imi zic ca nu as da o "prima data"pentru nimic in lume pe virginitate.nu stiu ce sa fac cand va veni vremea sa am o relatie stabila, si vad ca majoriatatea fetelor, ce e drept au relatii stabile, dar si-au si inceput viata sexuala.eu nu as vrea asta, dar nu cred ca se va putea sa ma astepte pe mine cineva atata timp. voice ziceti? v-ati mai confruntat cu asa ceva? astept pareri, mersi anticipat.

Răspuns Câştigător
| valy a răspuns:

Sunt foarte mandru de faptul ca mai sunt si fete care gandesc asa. dar treaba este ca sa astepti dupa 20 de ani sa iti infiintezi o relatie si daca acel barbat iti va dovedi iubirea trebuie sa ii daruiesti tot.si te asigur ca vei ramane cu el.
Treaba este ca e foarte multa lume rea si nu este sfarsitul lumii daca nu mai esti virgina.
Cunosc un baiat care s-a indragostit de o prostituata.si ea la fel.si el era cam curvar.si si-au promis ca vor ramane curati doar pentru relatie.si asa este.acum traiesc fericiti cu toate ca si barbatul si femeia au avut relatii fara numar.
Iubirea nu cunoaste limite.
Si inca ceva. daca iti gasesti un baiat care te va iubi te va astepta atat timp cat vrei.
Nu te poti lasa calcata in picioare si sa faci cand i sa sculat lui.
Mult noroc in viatahappy:*

7 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Poţi să te superi dar eu nu cred că se poate numi educaţie "aleasă" aia cu "e păcat să faci sex înainte de căsătorie". Eventual "aleasă eronat". Şi ştii de ce? Pentru că noţiunea de "păcat" în secolul XXI nu are ce căuta.
Au remarcat şi cei ce-au răspuns mai devreme faptul că ai spus tu că relaţiile serioase se bazează pe sex. NU! Relaţiile serioase se bazează pe iubire care se naşte din respect, înţelegere şi sinceritate.
Înainte să-mi iubesc iubita, o respect, o înţeleg şi sunt sincer cu ea.
Pe de altă parte, sexul este ceva foarte firesc şi normal într-o relaţie. Mai mult decât atât, chiar dacă pentru femei într-o măsură mai scăzută, sexul este şi o nevoie fiziologică. Nu există un tipar pentru asta însă există aşa-numitele "limite de bun simţ".
Din punctul meu de vedere, statul inactiv sexual mai mult de un an este de prost gust, înjositor la adresa bărbatului şi nejustificat. Dacă femeia nu vrea, înseamnă că oricum nu-l iubeşte şi oricum nu se simte atrasă de el deloc. SAU, nu e suficient de "coaptă" pentru o relaţie.
Unii sunt "copţi" de la 15-16 ani. Alţii după 20. Nu suntem toţi oamenii la fel.
Oricum, să nu crezi niciodată aberaţia că "cu cât te-aşteaptă mai mult cu atât înseamnă că te iubeşte". Mai degrabă cu cât te-aşteaptă mai mult şi nu aduce deloc vorba de asta, cu atât mai degrabă înseamnă că nu te doreşte, nu îl atragi.
O să-ţi dai seama la momentul potrivit.
Succes!

| Razvan a răspuns:

Educatie aleasa nu e inseamna sa ai in tine constiinta pacatului si sa clasifici oameni in functie de niste percepte morale depasite si stupide.Educatia si umanintatea sta in inteligenta, alturism, cunoastere nu intr-un himen.Educatia cea mai sfanta e cea care ti-o faci tu in functie, ce-i drept de ce valori ti-au insuflat parintii
Viata ta persoanla insa iti apartine si nu trebuie sa dai socoteala nimenui pentru decizile tale

| deviant18 a răspuns:

Fiecare relatie este unica in felul ei. nu toti oamenii sunt numai despre sex dar nu trebuie sa negam ca sexul este un lucru firesc in orice relatie. nu zic acum ca orice tipa care face sex cu 5 tipi intr'o saptamana pe motivu ca "erau impreuna" e oke, insa fiecare relatie stabila are la baza si sexul. deoarece spui iubire dar o manifesti prin dragoste. cu toate ca sexul si dragostea nu sunt acelasi lucru, sunt amandoua manifestari ale starii de iubire. prima ta data ar trebui sa fie cand te simti pregatita. cu un tip care te iubeste si e in stare sa te astepte. nu ii implica pe parintii tai in asta ca nu e alegerea lor, e a ta. prima data trebuie sa fie de neuitat. dar nu iti imagina ca o sa fii cu tipu ala toata viata. o faceti, e special, te respecta, te iubeste, te asteapta. asta e tot ce conteaza. apoi daca va despartiti, nu o sa te urasti, o sa zambesti la cat de frumos a fost. crede'ma, o spun din experienta. i've been in your shoes.

best of luck!

| MeMyseIf a răspuns:

Da si eu o vreme ma gindeam si incercam sa sa tin cont de acest principiu.Cu timpul lucrurile s-au schimbat si ca sa fii in rind cu lumea trebuie sa mergi cam dupa aceleasi concepte.Deci,uite atunci cind vei avea o relatie stabila si serioasa si plus la asta iubitul tau va fi pe placul parintilor, nu cred ca va exista o problema in privinta verginitatii daca vor afla ai tai.Nici un barbat normal nu ar rezista atita timp fara sex(2 sau 3 ani), chiar daca va ramine cu tine si va zice ca te intelege el oricum va face lucrul dat cu curvele.Nu prea cred ca te avantaheaza lucru dat, de aceea nu e nimic grav sa se intimple inainte de nunta, cind merge vorbea de dragoste si intentii serioase.
BAAAFTA

| mutzy211 a răspuns:

In primul rand o relatie serioasa nu trebuie sa fie bazata pe sex, intr-adevar sexul e important intr-o relatie dar eu cred ca trebuie bazata pe incredere, respect reciproc, iubire si apoi restul elementleor necesare cladirii unei relatii solide.Prima daca cand vei simti ca esti pregatita sa faci pasul acesta vei lua cu siguranta decizia potrivita, dar cred ca trebuia sa o faci cu cineva la care ti foarte mult poate pe ca-l iubesti si cu care probabil vei avea acea relatie solida de care vorbeam mai sus. In ceea ce priveste faptul ca vrei sa-ti incepi viata sexuala la maritis e ok din punct de vedere religios si probabil din punctul de vedere al parintilor, dar eu cred ca fizic, tinerii din ziua de azi nu rezista sa faca acest lucru foarte tarziu. Din punctul meu de vedere actul sexual este necesar intr-o relatie si cred ca punctul culminant al acestuia(orgasmul) este cea mai mare placere fizica pe care o poate avea un om. Iti doresc succes, sa iei deciziile corecte si foloseste prezervativulwinking

| Diamant_7101 a răspuns:

Draga Night, sa-ti spun povestea mea.Eu am 22 de ani si doi ani jumate de cind sunt casatorita.Pana la casatorie m-am cunoscut cu f multi baieti, nu le stiu nici numarul si nici cu unul nu am intretinut relatii sexuale decit cu sotul meu si asta dupa casatorie.Nu pot sa spun ca mai sunt in ziua de azi familii asa fericite ca noi.Ne iubim f mult si sotul meu ma respecta f mult pentru faptul ca m-am pastrat numai pentru el.Asa ca gandeste-te bine si nu te lasa pacalita, chiar daca iti spune un baiat ca te iubeste si de ce nu ati face-o, asa spun totiwinkingTe pup

| Night explică:

Va multumesc foarte mult pentru raspunsuri! nu redeam ca va lua cineva in serios intrebarea mea, dar uite ca da. o sa ma gandesc la sfaturile voastre.