| David780677998 a întrebat:

am o nelamurire in legatura cu iubita mea. Am facut sex neprotejat (am ejaculat) in ea, ea fiind in termenul de terminare a menstruatiei, nu este prima oara este a doua pilula pe acest an pe care o ia, eu avand 17ani ea 15. In ultima perioada s-a dezvoltat fizic, sanii i-au crescut mai mari, care este riscul de a lua a treia pilula pe anul acesta? A mai luat cineva trei pilule intr-un singur an? Pls cine imi raspunde.
Actul s-a produs aseara 14mai va rog grabiti-va ca trec cele 72de ore si nu vreau, am facut o fetita din aceasta cauza si nu mai vreau... tin sa mentionez ca ultima data i-a venit ciclul pe 8 si am facut sex in timpul ciclului.

20 răspunsuri:
| RB26DETT a răspuns:

Tare sper sa nu ramana insarcinata, in primul rand este prea tanara pentru asta si in al 2-lea rand halal parinti va avea...
E atat de greu sa-ti pui un amarat de prezervativ? Preferi sa-ti bati joc de fata in halul asta? Sunt foarte periculoase pastilele alea pentru sanatatea ei...

| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca raspunsul este valabil si in cazul tau, citeste cu atentie urmatoarele explicatii si precizari privind posibilitatea formarii sarcinii in urma unui sex intretinut in perioada si conditiile precizate in aceasta intrebare.
POSIBILITATEA SI/SAU PROBABILITATEA SA SE POATA FORMA SARCINA IN PRIMELE 7-8 ZILE ALE CICLULUI MENSTRUAL
-- Daca in mod sigur sperma NU nu a ajuns in vagin, atunci formarea sarcinii devine imposibila indiferent in ce moment al ciclului menstrual este intretinut actul sexual.
-- Daca actul sexual este intretinut in perioada zilelor de menstruatie, in astfel de cazuri pot exista si situatii in care apare posibilitatea de formare a unei sarcini insa asa cum am amintit numai daca sexul s-a terminat cu ejacularea spermei in vagin, in urma unui sex care este intretinut in a 4-a, 5-a sau a 6-a zi de menstruatie sau in una din zilele imediat urmatoare/de dupa terminarea sangerarii menstruale. Dar aceasta posibilitate poate sa existe numai in cazul in care ciclul menstrual este : ori foarte dereglat, sau un ciclu foarte scurt.
Rezulta ca posibilitatea reala de formare a sarcinii in urma unui sex intretinut in cea de a 3-a, 4-a, 5-a sau a 6-a zi a ciclului menstrual (numarat fata de prima zi de menstruatie) se poate intampla NUMAI in cazul in care LUNGIMEA ca numar de zile a ciclului este de 21, 22, sau 23 de zile. Este determinat stiintific si medical ca OVULUL este eliberat cu 14 zile inainte de ultima zi a ciclului, astfel ca OVULATIA se produce CEL MAI REPEDE POSIBIL :
-- in cea de a 7-a zi a ciclului de 21 de zile,
-- in cea de a 8-a zi a ciclului de 22 de zile,
-- in cea de a 9-a zi a ciclului de 23 de zile.
Ca atare, rezulta ca in cazurile in care ciclul menstrual este unul foarte scurt, de 21 sau 22 de zile, doar in acel caz/acea situatie, PERIOADA FERTILA poate sa inceapa in caz exceptional/extrem de rar chiar de prin a 3-a sau a 4-a zi de menstruatie/a ciclului. Fiindca este stabilit stiintific si medical ca spermatozoizii dupa ce ajung in vagin pot supravietui in jur de 3 zile, uneori chiar 4 zile si in mod exceptional pana la 5 zile, reiese ca uneori sunt capabili sa fecundeze ovulul care va apare in a 7-a sau a 8-a zi a ciclului. Multa sanatate!

| LoveSleep a răspuns:

Crezi in Dumnezeu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Voi va luați de băiat ca e inconștient, dar ea de ce permite lucrurile astea? Dacă ei nu-i pasa lui nici atât.

| AndreeaDeea221998 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ea are 15 ani. El o aburește cum vrea!

| anonim_4396 a răspuns (pentru AndreeaDeea221998):

Și dacă are 15, ce? Putea sa aibă și 25, degeaba dacă are mintea în colțuri.

| David780677998 explică (pentru anonim_4396):

Am facut un mare pacat stiu... am distruso a luat a treia pastila acum ne-am despartit era o dragoste frumoasa va multumesc tuturor nu am avut de ales i-am explicat ca nu poate ramane insarcinata in timpul asta dar i-am respectat decizia stiu sunt un om de nimic asta am fost toata viata

| AndreeaDeea221998 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu știu ce gândire ai tu și nu cred ca ți-ar conveni dacă ai avea o fată și atât de tânără sa știi ca i-o trage unul pe care îl doare în pix de ea! Ce nu înțelegi? Ea e copil! Copiii sunt foarte influențabili și foarte ușor de manipulat! Dacă te duci la ea și ii spui ca nu-i nimic, ca totul o sa fie bine ea pica în "plasa". S-a lăsat sedusa de asta, el s-a descarcat cu ea și acum a și părăsit-o! Om de nimic! Un nimeni! Nici el nu e matur la 17 ani, dar totuși e mai mare! Ar trebui sa fie conștient ca nu poate sa facă sex cu o copila, și totuși dacă e atât de înapoiat sa o facă măcar sa o protejeze! Exista pastile! Exista prezervativ! Exista și exista! La 15 ani sa ia 3 pastile din acelea? TU GÂNDEȘTI? Când ai peste 18 ani, e problema ta ce faci, răspunzi pentru ce faci! Dacă avea mintea în "colturi"( cum spui tu) și avea și 18 ani era problema ei. Dar asa, nu este!

| anonim_4396 a răspuns (pentru AndreeaDeea221998):

Nu este problema ei? Dar a cui este, a ta? Pana la 18 ani e problema părinților ei, presupun. Și de aici pleacă alte discuții despre educație, etc. Eu înțeleg ca s-a lăsat influențată dar dacă ii pasa de sănătatea ei, putea sa se gândească puțin, sa se documenteze, sa ceara un sfat de la cineva mai mare în legătură cu pastilele, cu sexul etc. Dacă ea a ales varianta să-l creadă doar pe el, a cui este vina? Influențată sau nu, mereu ai de ales, e problema ei ce a ales.

| monycutzza a răspuns (pentru David780677998):

De ce ai permis sa mai ia încă o pastilă? De ce nu te gândești la consecințe? Și ce înțelegi tu prin ce ai spus ca "ea e la termenul de terminare a menstruatiei?". Explica concret ce înțelegi tu prin asta, faptul ca i s-a terminat stop-ul (adică nu mai sângerează) sau trebuie de acum să-i vină?

| AndreeaDeea221998 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu este problema mea (fiindcă nu mi-am bătut eu joc de ea) și nici problema ta nu este. Dar nu putem sa ii spunem bravo individului! Se spune ca omul învață din greșeli, corect? El spune ca "a mai pățit asa și are un copil", pai cât de inteligent sa fii sa repeți istoria dacă nu îți dorești asta? Gândește-te ca multe fete nu au cu cine sa stea de vorba, părinții de multe ori nu înțeleg și poate nu are pe cineva mai mare sa ii explice. De multe ori genul acesta de puștoaice își găsesc refugiul în bratele unui băiat ca asta iar asta nu e ok. Repet, nu trebuie aplaudat pentru ce a făcut! O critica o sa ii deschidă și lui mintea! Și prin asta o sa închei fiindcă. Fiecare cu părerea lui. Asta este părerea mea, îți respect părerea ta și atât. O zi frumoasa în continuare!

| David780677998 explică (pentru AndreeaDeea221998):

De fapt ea s-a despartit de mine apropo cum sterg intrebarea?
fapta e deja consumata nu mai are rost va multumesc la toti pentru sfaturile spuse o zi buna sper sa nu moara

| AndreeaDeea221998 a răspuns (pentru David780677998):

Da, faptul este consumat dar pe viitor, gândește-te și la fata/femeia de lângă tine spre binele relației voastre! De murit nu moare, dar pastila ii poate face rău!

| AndreeaDeea221998 a răspuns:

Nici după ce ai făcut un copil nu ești în stare sa pui un prezervativ? Aaa te gândești la plăcerea ta și de sănătatea ei te doare în pix! Păcat de ea ca e copil!

| monycutzza a răspuns:

Tu te referi la acea pilila de a doua zi?!

| monycutzza a răspuns (pentru David780677998):

Sa nu facă prostia de a mai lua încă odată acea pastilă. Pastilă de a doua zi e foarte dăunătoare de aceea se ia doar în caz de MARE Necesitate, maxim o pastila la 6 luni și nu mai mult.

| monycutzza a răspuns (pentru David780677998):

Eu va înțeleg îngrijorarea dar cu acea pastilă nu e de joacă, nu e cum ar fi ca te doare capul și iei o pastila și trece, NU în niciun caz

| Pikabu19 a răspuns:

Ii distrugi sanatatea cu pilulele alea, n o mai pune sa ia si fii mai prudent. Esti inconștient, ea e tânără si fraiera. Pastilele alea ii distrug sănătatea, sunt bombe chimice, o dau peste cap hormonal. Nu s niste supliment alimentare care se iau asa la orice ocazie.

| BogdanNebunu a răspuns:

Avortul este o optiune buna.am facut o de multe ori, am impartit pretul jumi juma