| mircea04213 a întrebat:

am o problema, iubita mea refuza deseori sa facem sex, facem foarte rar, o data la o luna tin sa precizez ca avem 2 ani impreuna si ne-am inceput relatia sexuala acum 1 an, la inceput a mers bine, de 2-3 ori pe saptamana acum abia daca o face o data pe luna, eu cel putin nu pot rezista, mai ales dupa atata timp de relatie, ce sa fac?

11 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Mama ei de comunicare.

| RAY a răspuns:

S-a cam dus atractia ei fata de tine

| mircea04213 explică (pentru RAY):

In oras, in general ne comportam ok, dar cand vine vorba de sex, se strica tot.

| mihai69 a răspuns:

Prea puține detalii ca să putem da un răspuns eficient.
La o primă vedere, un răspuns posibil ar fi - caută alta. Pentru încă un an. Apoi iar alta... etc.

| mircea04213 explică (pentru mihai69):

Nu pot cauta alta, nu sunt genul de baiat care merge 'din floare in floare', pur si simplu tin la ea si vreau sa fac ca lucrurile sa mearga bine.

| mihai69 a răspuns (pentru mircea04213):

Atunci trebuie să te cam castrezi. Sau să accepți că ai nevoie de (încă) o persoană care să-ți satisfacă și această nevoie.
Îți spun sigur (din experiență) - chiar dacă acum sentimentele sunt puternice și crezi că sexul nu e cel mai important lucru într-o relație, cu timpul o va eroda până la destrămare. Și cu cât lași mai mult timp să treacă, cu atât va fi mai greu și mai dureros finalul.

| kandaraki a răspuns:

Pai uite care e chestia:
1) nu sunteti compatibili sexual, tu ai dorinta mare ea nu - asta e o problema, solutie - sa iti gasesti alta.
2) nu mai sunteti atrasi unul de altul, a disparut chimia intre voi, viata voastra e o rutina - solutia: gandeste la ceva schimbare - excursie, o inviorare ceva.
Eu am patit cam la fel cu iubita: primele 4 luni de relatie faceam sex in fiecare zi, doar in zilele rosii o lasam in pace, iar dupa o perioada am inceput tot mai rar si mai rar. Am vorbit cu ea si a zis ca nu e chiar asa 'interesant'= excitant atat de des de facut sex - ca doar nu suntem animale. Uite ca are dreptate fata, des sa faci sex nu e ok, sa zicem asa, dar nici chiar 1 in luna. Vorbeste cu ea, alege - sex sau relatie, fete mai sunt pe lumea asta!

| leapșa a răspuns:

Vorbeste cu ea si spune-i lucrurile astea.
Cum stai cu igiena? Poate te lasi pe ea, n-o faci sa se simta bine. Schimba si tu tactica. Fa-te mai sensual, fa-ti timp pentru preludiu, excit-o mai elegant, nu o pui direct in pat, i-o tragi si gata.
Flirteaza cu ea nitel, bate si tu apropouri mai subtile, fa-i un masaj etc., etc.
Acorda-i atentie in fiecare zi si nu cand ai tu nevoie de sex, pentru ca de-i oferi atentie numai cand ai nevoie de ceva, in timp fetei i se-apleaca.

| mircea04213 explică (pentru leapșa):

E sensibila cand vine vorba de sex, oral nu i place si de fiecare data cand facem ea grabeste lucrurile, eu vreau sa fie dragoste, nu sex.

| mircea04213 explică (pentru leapșa):

Am vorbit despre subiectul asta, ea spune ca pur si simplu nu simte nevoie de a face sex, in general in oras nu se pune problema pe subiectul relatie, adica ne pupam si toate cele, e ok.

| leapșa a răspuns (pentru mircea04213):

Pai daca nu-i place sa-ti faca oral, n-o mai forta cu asta.
Tu ii faci ei? Placerile ar trebui sa fie egale.
Dupa cum ti s-a mai spus pe aici, fara sex o relatie nu exista. Hai, in perioada adolescentina, atunci e copilareala, dar cand e ceva serios nu tine si crede-ma ca stiu ce vorbesc.
In timp vei acumula frustrari, ea te va vedea ca pe un prieten-iubit si nu ca pe un iubit in totalitate, va fi calma in felul ei, pe cand tu vei fi frustrat si vei ajunge sa n-o mai suporti.