| anonim_4396 a întrebat:

Salut TpU! Am o problema! Va rog nu sa nu radeti si raspunsurile sa fie serioase. Acum o (saptamana 22 noiembrie) am facut petting cu prietena mea (ea fiind virgina)... am inceput sa ne dezbracam, alea alea. si dupa am atinso fix acolo la "intrare" in vagin -_-. cu penisul. Eu eram excitat si cred ca aveam putin lichid seminal ( sau cum se spune) pe penis.Peste aproxo saptamana de la intamplare (astazi, 28 noiembrie ) a avut scurgeri ( a crezut ca ii ciclu, insa nu stim inca daca e ciclul sau nu, pentru ca i-a curs odata si dupa s-a oprit. Si spre seara avea pete pe absorbant dar nu erau rosu inchis (culoarea) ). Ea a avut ciclu tot luna aceasta pe 7-8 (noiembrie) si normal spune ea ca trebuia sa ii vina pe 8 dec (i-a venit mai repede cu 11 zile)
Intrebare: Poate sa fi ramas insarcinata de la acel lucru? (nu a avut loc penetrarea).
PS: Nu vreau raspunsuri gen : documentati-va inainte sa faceti ceva ( pentru ca m-am documentat si de aia ne-am oprit, pentru ca mi-am adus aminte ca acel lichid contine spermatozoizi. Acel moment a fost maxim 5-10 secunde). SI inca ceva, am pus intrebare pe TPU ca vreau sa fiu mai lamurit., ca pe fiecare site scrie lucruri diferite.Sunt nelamurit si nelinistit! Multumesc!

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Atunci linistiti-va,nici pomeneala de sarcina!
De ce i-a venit mai repede?
Dintr-o mie de motive!
Ori e o dereglare hormonala usoara(de la stres,de la un tratament medicamentos,de la oboseala fizica, etc), ori efectiv a racit cu timpul asta rece.
Sa stati linistiti, sarcina nu e!
Si daca mai are asemenea dereglari ar fi bine sa faca o vizita medicului, sa aiba grija de ea.
Bine?happy

13 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Da,ar putea fi insarcinata.
Aparent era in perioada ei fertila, a 14 a zi de ciclu se produce ovulatia.
Te rog sa accesezi acest link:
http://www.unica.ro/......24521.html
si sa iti intrebi prietena daca are aceste simptome.
Nu tin sa te speriu si mai rau,dar totul e posibil,nici nu ma mir ca esti nelinistit si te gandesti la sarcina!
Corect ar fi sa faceti o vizita medicului ginecolog,ii va da sa faca un set de analize si va putea sa puna un diagnostic corect si autorizat,noi aici facem doar supozitii.
Sincer,daca e insarcinata prea sunteti ghinionisti!
Mergeti la medic, pentru un test de sarcina e prea devreme si, in plus, ar putea fi si altceva, nu neaparat o sarcina!

| anonim_4396 explică (pentru greece12):

Am aflat ca acea sangerare de fapt era de fapt inceputul menstruatiei. ca i-a mai venit asa ( mai putin prima zi si dupa mai mult)... aztazi (a doua zi dupa prima sangerare) i-a venit tot timpul si mult..si mi-a spus ca o doare burta mai tare ca de obicei.
Despre acele simptome ..doar obosita si o doare capul. (obosita nu a fost doar acum). insa nu inteleg de ce i-a venit cu 10-11 zile mai repede?
Si daca menstruatia este normala. tine la fel de mult. poate fi vorba de sarcina?

| anonim_4396 explică (pentru greece12):

Bine big grin Mersi mult!

| greece12 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sincer,nu ai pentru ce!
Sa aveti grija de voi si sa va iubiti!happy

| greece12 a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci linistiti-va,nici pomeneala de sarcina!
De ce i-a venit mai repede?
Dintr-o mie de motive!
Ori e o dereglare hormonala usoara(de la stres,de la un tratament medicamentos,de la oboseala fizica, etc), ori efectiv a racit cu timpul asta rece.
Sa stati linistiti, sarcina nu e!
Si daca mai are asemenea dereglari ar fi bine sa faca o vizita medicului, sa aiba grija de ea.
Bine?happy

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Aveţi GRIJĂ ce "joculeţe" practicaţi!

Dacă lichidul seminal ( sperma ) sau lichidul preseminal intră în contact cu secreţia ei vaginală, atunci EXISTĂ risc de sarcină!

Secreţia vaginală facilitează pătrunderea spermatozoizilor în vagin!

"Este important de retinut faptul ca o femeie poate ramane insarcinata cu un himen intact si fara un contact sexual direct (penetrare)!
Contactul dintre sperma si zona genitala poate facilita patrunderea spermei in vagin si instalarea unei sarcini.
Un himen intact nu trebuie considerat metoda contraceptiva!"
- SURSA :
http://www.sfatulmedicului.ro/......ninei_7764

Vezi alte DETALII la linkul :
http://www.tpu.ro/......mai-mul-i/

Vezi alte detalii despre lichidul preseminal la linkul :
http://www.clopotel.ro/......r-141.html

Toate cele bune.

| anonim_4396 explică (pentru bursuc001):

Nu aveam sperma pe. in momentul acela... aveam acel lichid care il elibereaza orice barbat cand se excita.

| bursuc001 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mda, acel lichid se numeşte "lichid preseminal" şi POATE conţine spermatozoizi!

http://www.clopotel.ro/......r-141.html

| Emilian65 a răspuns:

Este insarcinata pentru ca era in perioada fertila.

| Alcyon a răspuns:

Nu te lua dupa baieti, ca ei nu stiu cum sta treaba. Nu e normal sa ai scurgeri intre menstruatii. E un semn ca prietena ta s-ar putea sa aiba o problema ginecologica (ca de ex. o infectie sau o dereglare hormonala). Himenul ala nu te protejeaza de sarcina, ca are un orificiu prin care spermatozoizii pot sa treaca cu usurinta (daca trece sangele menstrual, in mod sigur pot sa treaca si baietii veseli, care-s microscopici). Prin urmare poti ramane gravida si fara penetrare. Daca fata e superfertila, se mai intampla accidente. Oricum ar fi prietena ta trebuie neaparat sa mearga la un ginecolog, sa vada de ce are sangerari intermenstruale si eventual sa faca tratament.

| Danysan a răspuns:

Stai calm daca Himenu e acolo nu are cum sa ramana plus ca e destul de greu sa ai un jet atat de puternic pentru a putea intra in vagin si sa o lase insarcinata.Calm si mare grija pe viitor!

| TiffanyღBJ a răspuns:

Nu, categoric nu are cum sa ramana insarcinata. Stai calm.

| BLeur a răspuns:

Salut.

Acel lichid, conţine spermatozoizi dar nu atâţia încât să poată să rămână însărcinată.

Id-ul meu: toxicc. drops, dacă mai ai nevoie de vreun sfat.

| ciocolatacupiperrosu a răspuns:

Nu are cum sa fie insarcinata. Acele scurgeri ce le are se pot datora unei menstruatii iregulate sau a unor secretii pe care le mai au fetele.