| iamSeBy a întrebat:

Am si eu o intrebare: eu am 17 ani si pana acum nu am avut o prietenesad Au fost niste fete de care mi-a placut, si acum este una, dar pur si simplu imi este teama de un refuz, sau nu stiu din ce motiv. O singura data am intrebat o fata daca vrea sa fie prietena mea pe mess, pentru ca fata in fata... pur si simplu nu pot, adica pot sa vorbesc cu orice fata fara nici o problema, dar imi e teama sa o intreb. Acea fata m-a refuzat, si fiind 1 aprilie (mi-am ales momentul perfectlaughing) eu i-am spus ca a fost o pacaleala de 1 aprilie ca sa nu par disperat sau cevalaughing Dati-mi si mie o idee cu ce sa fac, pentru ca nu pot sa ma duc direc la ea si sa ii spun "Sti, mie imi place de tine..."! Adica poate pot dupa ce mai vorbesc cu ea, dar nu stiu cum sa o intreb daca vrea sa fie prietena mea, ca mi se pare ca suna destul de ciudat. Deci daca ma puteti ajuta, nu ezitati! Mai ales fetelelaughing

Răspuns Câştigător
| BaiatulAnonim a răspuns:

Chestia e ca fetele isi aleg cu grija partenerii si ii prefera pe aia cu oleaca de oua in pantaloni care nu au probleme de comunicare si nu le e frica sa isi exprime sentimentele. Sa o luam de la bazele problemelor tale: timiditatea. Timiditatea e caracterizata printr-o frica absurda ca s-ar putea intampla ceva rusinos in urma actiunilor tale. De ce sa-ti fie frica? Ce se poate intampla asa de rau incat sa-ti fie frica? Dupa cum am mai spus si altora care au problema ta, traieste clipa, prezentul, nu mai sta cu gandul la consecinte. Daca tu iti imaginezi ca totul va fi bine si ok atunci asa va fi, pentru ca tu influentezi viitorul prin acitunile tale. Normal ca atunci cand esti cuprins de timiditate nu mai gandesti limpede si totul pote lua o intorsura urata. Si ce daca esti refuzat? Crezi ca ai fi primul baiat? Tu ia-o ca pe o incercare, nu te uita la refuz ca la un esec happy Exerseaza in oglinda daca nu esti sigur pe tine in conversatii, lucreaza-ti personalitatea, nu astepta sa iti pice fetele in poala ca realitatea nu e asa cum vrem noi sa fie. Tot ce putem face noi, e sa o influentamwinking Scoate ouale de la sertar si spune-i fetei pe care o placi ce simti, esti barbat ce naiba laughing Bafta big grin

| iamSeBy explică (pentru BaiatulAnonim):

In oglina nu pot, am incercat, dar nu pot sa ma abtin din raslaughing Mersii pentru incurajarebig grin

9 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Ia-o mai pe ocolite. Vorbesti, cum ai spus, despre alte lucruri. In felul asta, incepi si sa o cunosti. Invit-o apoi in oras, mergeti la o cofetarie, cinema, plimbare in parc, etc. Discutati in continuare, incerci sa o cunosti si mai bine. Vezi ce lucruri aveti in comun, vezi ce ii place ei. Vezi daca i-a placut cu tine...

| mona a răspuns:

Pai nu e neaparat sa -i zici in fata unei fete ca iti place de ea, e suficient sa-i dai de inteles ca o placi

| iamSeBy explică (pentru mona):

Pai la fata asta de care am zis ca imi place acum i-am mai dat comenturi pe fb la o gramada de poze, care mi s-au parut mie ca o pun mai in valoare, si i-am zis ca e frumoasa, ca ii sta bine cum s-a vopsit, etc. Si ea nu zice decat "Mersi:*" sau ceva gen "Stiu, mersii/Normal, mersii:*"... I-am mai zis si sa iasa pe afara cu mine, prin oras la un suc sau ceva, sau doar sa ne plimbam, si imi tot zicea ca iese, iar cand era sa iasa zicea ca nu mai vine, ca e obosita ca nu stiu ce... Crezi ca am vreo sansa?laughing

| mona a răspuns (pentru iamSeBy):

Din ce zici fata nu pare interesata dar mai insista, cine stie...

| Joker92 a răspuns:

Bai nene, ia fii tu atent aici.
Nu te mai intimida in fata unei fete ca nu musca,(nu toate). Trebuie sa iti pui."barbatia" in valoare.
Arata-i de ce esti in stare, fi deschis la orice iti propune, fi un pic pervers,(dar nu prea mult)(pervers - nu nesimtit.sa faci diferenta cum trebuie).Da-i o ciocolata, o floare, o maslina, o atentie ceva acolo.Iar daca iti zambeste, e de bine.

| iamSeBy explică:

Multumesc tuturor pentru ajutor, din pacate nu pot sa dau decat o funda, iar vot nu pot sa dau pentru ca "nu imi permite statutul de junior".

| LittleEvil666 a răspuns:

Unu la mana ceea ce zici tu cu frica e un mic blocaj psihologic stai linistit ca nu e capat de drum daca fata zice nu.
Cel mai bine prindeo undeva cand sunteti singuri amandoi astelf eviti persoanele care nu au ce face si mananca lumea de partea dorsala.
Fii curajos flacau nu merita sa te ascunzi in fata timiditatii cunosc asa eram si eu dar incet incet am inceput sa vad cum e cu fetele si sincer am o relatie cu o fata pe care sincer nici nu am crezut ca o sa o am si cat de curand cu aceea fata am sa si fac nunta.
Deci totul tine de tine invinge teama asta ca nu are rost sa stii nu e o crima ca te refuza o fata poti sa cauti alta si iti va veni norocul sincer.

| alixD a răspuns:

Pai daca nu poti in fata incearca pe mess, fa'ti curaj incearca dar de data asta nu'i mai spune ca a fost o gluma.Incearca nu ai ce sa pierzi.Fii curajos.BFT!:*:*:*