| mamiloca a întrebat:

am si eu o intrebare mai ciudata. Este adevarat ca masturbarea este ceva normal? Daca da, de ce toata lumea zice ca iti afecteaza organismul? Nu e nici-o legatura intre masturbare, si facut sex. Cica iti distruge neuronii, ca te afecteaza. Voi ce credeti? Eu sunt in stadiul pubertatii (adolescentei) e adevarat ca am mici probleme cu limbajul adica ma balbai, nu mi gasesc cuvintele uneori, sunt timid, dar asta nu inseamna ca este din cauza masturbarii, zic eu. Eu nu prea vorbesc cu oamenii, mai mult stau la pc, la scoala nu ma mai duc de 2 ani, deci asta se explica. Cu memoria o duc bine, imi intra multe chestii in cap, invat chestii, de ex retin pana si ultimele amintiri de cand eram mic

Răspuns Câştigător
| WilliamWallace a răspuns:

Nu e nimic gresit la masturbare.Astia care iti spun ca dauneaza sunt super credinciosi care cred ca ajungi in iad daca o faci, dar oricum si ei au facut-o cel putin odata si le-a placut.Bafta multa si stai linistit ca e ceva normal! happy

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Masturbarea indiferent de sexul celui care il practica precum si vizionarea filmelor pornografice NU reprezinta lucruri ilegale, imorale sau care sa poata fi considerate ca fiind un "pacat de moarte" asa cum sustin reprezentantii bisericii ortodoxe. laughing In privinta parerilor privind atat beneficiile masturbarii cat si anumite posibile efecte negative asupra sanatatii, parerile sunt impartite mai ales in cazul celor cu studii mai putine si cu o cultura generala precara. Pana la urma, fiecare are dreptul la propria parere. Insa, in urma acestor contradictii, au aparut tot felul de mituri care s-au perpetuat cu timpul pana in zilele noastre iar unele dintre ele inca si in acest moment sunt considerate reale de catre anumite persoane. Unul dintre miturile frecvent invocate era cea potrivit careia daca te masturbezi iti creste par peste tot, inclusiv in palma. rolling on the floor Mitul s-a nascut in urma amenintarilor pe care majoritatea copiilor si adolescentilor le primeau de la parintele slujitor in biserica si detinatorul moralei crestine, cat si de la parinti lor "incuiati la minte" care le "explicau" odraslelor ca masturbarea este un pacat si ca este daunator sanatatii fizice si mintale fiindca daca ti-o faci ai sa orbesti, vei deveni balbait, nu vei creste si ramai pitic, sau ca iti va creste par peste tot, mai ales in palma. Deci raul provocat de masturbare devenea ceva vizibil, astfel incat toata lumea putea sa-si dea seama ca ai avut curajul sa te masturbezi. Si cum nimeni n-ar fi acceptat sa se dea de gol, teoretic....baietii stateau cuminti. big grin

| mihai69 a răspuns:

Chiar este normală. „Lumea" care zice altceva este prost informată (de fapt, chiar deloc).
Continuă - totul este să nu faci abuz și să respecți normele de igienă. Dar asta e firesc, nu?

| OMFGConrad a răspuns:

Este ceva normal.

| Eduard196 a răspuns:

Ai dreptate in ce intrebi. Asa este

| Kiwi74 a răspuns:

Masturbarea reprezinta o practica normala in lipsa unui partener din punctul meu de vedere.Te scapa de tensiunea sexuala acumulata.Societatea o considera un subiect taboo din cauza ca oamenii au ajuns sa nu fie comfortabili cu propria sexualitate si cu propriul corp.E o metoda buna de a-ti explora corpul, de a afla ce te excita si ce nu.Ai grija ca provoaca dependenta si iti poate deregla apetitul sexual. Daca e practicata cu moderatie poate avea efecte bune asupra organisumului, scade riscul de a face cancer la prostata de exemplu.Si eu sunt balbait si te asigur ca nu are nici o legatura cu masturbarea. Oricum cred ca te balbai doar atunci cand ai emotii. Timiditatea din nou nu are legatura cu masturbarea.Incearca sa cunosti cati mai multi oameni, o sa te ajute sa te dezvolti ca si persoana.Bafta.winking