| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o mare problema cu care ma confrunt de vreo 4 ani si ceva mai exact de la varsta preadolescentei(15 ani).
Problema sta in felu urmator.Am 18 ani sunt destul de sociabil zic eu, dar cand vine vorba sa vorbesc cu o fata pur si simplu nu stiu ce sa zic.Mai ales cand suntem in public nu reusesc sa schitez nimic.Imi vine sa intru in pamant pur si simplu nu gasesc ce subiecte sa discut imi e frica sa nu ma fac de ras nu stiu sa fac o discutie interesanta.Cand vad o fata care o plac pur si simplu nu stiu ce sa vorbesc cu ea imi e frica sa nu fac o discutie plictisitoare nu am tupeu sa ma bag in seama cu ea imi e rusine nu reusesc sa zic nimic ma simt moale mi se lipeste gura nu stiu ce sa mai fac.

Mama imi zice "Nu mai fii timid " dar mi se pare 100% o aberatie wtf? Sunt Bolnav."Nu mai fii bolnav" ce sa ii mai zic.Am luat-o urat de tot fiindca daca pe partea de dragoste nu pot sa o am parte trebuei s-o umplu cu ceva.Am ajuns sa ma refugiez in alchool (iesirile cu prietenii) si in tutun..Rup norma din cauza complexelor am ajuns sa fumez 1 pachet de tigari pe zi nu stiu ce sa mai fac imi vine sa ma arunc in fata trenului straight facestraight face Am intrat urat in depresie.

7 răspunsuri:
| IloveME a răspuns:

Chiar nu ai de ce sa te gandesti la moarte! alcholu si tigarile nu iti aduc nimic bun!
Cat despre problema ta: esti tanar, ai toata viata inainte si cred ca te dai prea repede batut!
Si mie mi s-a intamplat ceea ce tu spui mai sus cu un baiat, pana la urma a facut el primul pas cu mine si uite asa maine, poimaine facem 2 ani jumate!
Incearca sa te linistesti si fi tu! noi fetele nu mancam pe mineni! deci ne poti considera un bun prieten! fi tu! nu incerca sa surprinzi pe nimeni,cine te place,te place cum esti!
In cazul cel mai rau, daca nici peste ceva timp nu poti, trece peste si nu reusesti sa te cuplezi cu nimeni, nu dispera poate cea aleasa face ea pasul mult dorit! va avea rabdare si multa grija cu tine, ca incetul cu incetul sa fi tu! baiatul sociabil pe care toata lumea il stie!
Repet nu te da batut si intotdeauna fi tu!

| FucktheSystem a răspuns:

Antidepresive, o să fii așa de legumă că nu o să mai bei/fumezi, de fapt nu o să mai poți și o să ai timp să te gândești cât de idiot ești că te complexezi degeaba. Vorba lu maică-ta, nu mai fii timid, că nu e o boală, e un efect al complexelor tale idioate și a așa zisei depresii.

| Vvistula a răspuns:

Du-te la psiholog

| thegame9 a răspuns:

Pune mana si baga cateva flotari, abdomene, seara inainte sa te culci ca sa prinzi putina forta si incredere in tine.Cand te duci la fete zi si tu cateva glumite(nu foarte exagerate dar le faci in functie de fata).Eu spre exemplu cand se uita in oglinda ma duc langa ele pana ne vedem amundoi si zic:"Ce fata urata, o cunosti?" si dupa ma alearga rolling on the floor...dar depinde de fatawinking Pe alea mai serioase poti sa le intrebi de scl cevva, nush..astea vin pe moment happy ...si mai lasa bauturile alcoolicewinking

| Azµre a răspuns:

Ar fi bine să renunți la aceste obiceiuri, alcool măcar, și caută o fată happy ai să o găsești să vezi! Ai încredere în tine!

| Oana92 a răspuns:

Lasa alcoolul si mergi la psiholog. In primul rand pentru a scapa de depresie si de dependentele tale si mai apoi pentru a scapa de timiditate. Bafta!

| cici997 a răspuns:

Salut prietene, stai chill!laughing Asa eram si eu inainte. Fa-ti curaj si vb cu o fata, e totul fft simplu. Intreab-o pe ea, intereseaza-te de viata ei, fa-o sa rada poveste despre tine si pasiunile tale. Pan' la urma toate pentru faptul ca nu ai prietena nu trebuie sa intrii in depresie. Faza cu alcoolul si tigarile, da-le-n ***, pan' la urma arzi bani si te inbonlavesti. Numai bine!