| anonim_4396 a întrebat:

am un penis mic la 15 ani, daca fac sex, mai creste, sau chiar daca nu fac cam cat o sa mai creasca?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ideal este sa-l lasi sa creasca intai, ca sa ai cu ce face sexul mai tarziu.

| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca rganismul tau isi va continua procesul de dezvoltare si in urmtorii 3-4 ani, se poate aprecia ca din acest motiv se vor produce modificari probabil chiar foarte importante care vor avea efecte privind cresterea corpului tau in ansamblul sau, deci si a penisului tau. Din acest motiv intrebarii tale nu i se poate da un raspuns care sa fie cert sau sigur fiindca nimeni nu poate sa stie sau sa presupuna in ce masura te vei dezvolta. Este stabilit prin masuratori concrete dar mai ales corecte, efectuate de catre echipe constituite din medici, cercetatori si experti in cadrul unor experimente si studii efectuate la cererea producatorilor de prezervative, ca d.p.d.v. statistic, exista niste dimensiuni "medii" ale penisului in functie de rasa si caracteristicile diferitelor populatii de pe aceasta planeta. In urma masuratorilor a reiesit ca penisul barbatilor adulti din Romania au lungimea in jur de 12, 73cm, deci foarte mica comparativ cu dimensiunile de-a dreptul exagerate prezentate de unii userii ai aceastei categorii a TPU. Probabil ca cea mai credibila si reala lungime a penisului in cazul barbatilor adulti din tara noastra se situeaza intre 13 si 16 cm. Dar trebuie sa stii ca ceea ce conteaza cu adevarat este virilitatea, potenta dar mai ales capacitatea barbatului de a reusi sa-si controleze ejacularea pentru a sustine actul sexual un timp suficient de lung incat la final partenera de sex sa aiba parte mereu de placere si satisfactie si pe cat posibil orgasm. Degeaba penisul este lung si gros, daca barbatul nu poate sa-l mentina in stare erecta suficient de mult timp, pentru ca partenera de sex sa fie mereu pe deplin satisfcuta. Multa sanatate!

| Andreeush a răspuns:

Nu îți va crește dacă faci sex.