| 2PacAmaruShakur a întrebat:

Am venit astazi cu o intrebare.
Am intrat la liceu anul asta (dupa cum am zis in posturile trecute),dar din pacate nu am nici un coleg din vechea scoala in clasa. Pur si simplu sunt singurul din acea scoala. Eu sunt cam timid de felul meu,si faptul ca nu am nici un prieten bun/coleg vechi,ma cam sperie. O sa imi fie mai greu sa imi fac prieteni? Cum sa fac sa trec peste timiditate si sa incep sa-mi fac prieteni,prietene si tot tacamul? Astept sfaturi si idei,iar cel mai bun raspuns va primi funda! (Si inca ceva. Scuzati-ma daca nu scriu corect gramatic sau ceva,dar totusi,acum sunt pe internet si nu cred ca e necesar sa incep sa pun cratime,virgule,semne de exclamare si tot asa. Si ma refer la postarea anterioara, atunci cand cineva a zis ca nu ma exprim corect nici in viata reala.)

Va multumesc mult pentru timpul oferit si astept un raspuns cat mai bun! Si bafta tuturor celor care maine reincep scoala happy

8 răspunsuri:
| JoshuaNNN a răspuns:

Asa am fost si eu crede-ma, si acum in a 10-a ma inteleg bine cu toti colegii (deh, cu fetele nu prea vorbesc ca sunt timid, dar suntem "amici" [ne salutam, alea alea]).
La inceput eram si eu destul de speriat, stateam in banca cu o fata destul de draguta dar nu prea schimbam vorbe cu ea.(de fapt deloc).
Peste cateva zile de'abia, am reusit sa-mi fac 1 prieten si prietenul acela m-a bagat si pe mine in "gasca" lui si am continuat sa ne intelegem din ce in ce mai bune, iar acum suntem ca fratii.
Ce vreau sa-ti zic din aiurelile mele e ca daca iti faci 1 prieten bun, dupa va fi mai usor sa te imprietenesti si cu restul, te vei simti mai sigur pe tine cand stii macar ca (,) cunosti cineva.
Nu trebuie sa-ti faci griji in legatura cu ce ar trebui sa faci, presupun ca la inceput colegii tai o sa fie impartiti pe grupe (2, 3 colegi 1 grup, altii 4 alt grup si asa mai departe) vezi si tu care colegi ti se par mai de treaba, si baga-te in seama cu ei ca nu e greu (salut, tu esti? eu sunt cutare, tu de unde vi? eu sunt nou, etc... ce jocuri iti plac, ce parere ai despre profesorul cutare.) chestii de genul asta. Sper ca te-am ajutat macar putin, si iti urez succes! happy

| neutrino a răspuns:

Am inteles eu gresit ca noi nu avem dreptul de a ne putea "bucura" de scrierea ta corecta d.p v. gramatical? Exprimarea orala si in scris face parte din cartea de vizita a fiecaruie dintre noi si nu este un favor facut cuiva. Revenind la subiectul actual, majoritatea dintre noi am fost singuri atunci cand am fost la liceu, facultate. In scurt timp iti faci noi prieteni, baieti si fete. Bafta!

| Omulrational a răspuns:

Incearca sa fi tu insuti.
''Smecheria'' si ''gagicareala'' nu iti aduc nimic bun.Nu poti sa te transformi in ceva ce nu esti.
Prieteni multi inseamna anturaje si de aici pleaca tentatiile:fumatul,drogurile, si cate si mai cate.
Daca ai o persoana buna langa tine ce iti mai trebuie si altele proaste? Nu pune la suflet pe toti idiotii, sa te duci la sala nu e o solutie, mai bine fara muschi si cu minte in cap, ce conteaza ce cred niste prosti despre tine.
Fii tu insuti si asa vei realiza multe in viata.

| timisoara a răspuns:

Invata sa te bati, iar nimeni nu se va lua de tine...

| EuStiuToT a răspuns:

Apuca-te de sala daca esti asa serios si sa vezi ca in timp ce faci sala nu o sa iti mai fie frica de toti agarici aia mici care se dau smeccheri prin liceuri.Si fa-ti prieteni care crezi tu ca au putea sa te bata. sa nu umbli cu fraieri clasei si cand treci pe hol sa iei flegme.

| Inocentius a răspuns:

In primul rand ca sa ai tupeu si sa scapi de timiditate gandeste mai superior fata de ceilalti din jurul tau.In al doilea rand ca sa-ti faci prieteni/e fi sociabil, priveste persoana in fata cand discuti, fa glume etc.
Io zic ca te-am ajutatwinking. Funda?

| 2PacAmaruShakur explică (pentru Inocentius):

Este foarte bun raspunsul,iti multumesc,dar mai astept cateva raspunsuri. Ca daca iti dau funda, nu imi va mai raspunde nimeni la postare. Si eu sunt foarte sociabil, dar am o problema. Nu prea le am cu glumele, eu sunt mai serios de felul meu si nu prea fac glume, mai ales cu persoane pe care nu le cunosc prea bine.

| Inocentius a răspuns (pentru 2PacAmaruShakur):

Asta e intrebare la categoria adolescenti.Nu cred ca o sa mai primesti raspunsuri la categoria dragoste si sex.In legatura cu raspunsul tau incearca sa te schimbi atunci ca nu-i bine la varsta ta sa fi prea serios incat sa nusti sa faci glume.Asta in caz de vrei sa ai multi prieteni si multe gagiciwinking.Dar sfatul meu este sa nu-ti faci prea multi prieteni.Doar cativa mai apropiati si multe gagici sau o prietena depinde si ce relatii cauti.