| anonim_4396 a întrebat:

as dori sa imi raspundeti si mie la o intrebare si in special as dori sa imi raspunda persoanele care se pricep la asa ceva. Am 23 de ani si prietena mea 21. Suntem de 3 ani impreuna si efectiv suntem de nedespartit si foarte deschisi unul cu celalalt. Spun aceste detalii pentru ca au legatura cu intrebarea. Mi-a propus sa facem dragoste in timp ce este pe stop inca nu s-a intamplat acest lucru pentru ca atat eu cat si ea avem niste retineri din faptul ca i s-ar putea intampla ceva si nu stim sigur. Evident ca as fi de acord pentru ca o iubesc si tocmai de aia nu vreau sa i se intample ceva rau. Deci e sigur asa ceva sau nu? Multumim frumos

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Deseori apare aceasta intrebare : '' Sex in timpul menstruatiei : da sau nu?''
Raspunsul este un Da cat se poate de categoric. Si fiindca in cele mai multe cazuri exista nelamuriri in privinta intretinerii de acte sexuale in perioada zilelor de sangerare menstruala si apar de regula intotdeauna semne de intrebare, iata cateva lamuriri!
1.) Interzis? Raspuns corect : Din contra!
Nu exista absolut niciun motiv medical pentru care o femeie sa isi refuze partenerul in aceasta perioada a lunii. Poate doar unul ce tine de propriile idei si conceptii. Cert este ca o femeie poate avea dorinte sexuale si in aceasta perioada, care uneori pot fi chiar mai accentuate fata de dorinta existenta in restul zilelor de dupa menstruatie. Mai mult, pentru unele dintre ele menstruatia este perioada in care nivelul libidoul este setat la maximum.
2.) Femeilor le face placere sau nu sexul in timpul menstruatiei?
Raspuns : Atat pentru femei cat si pentru barbati, parerile sunt impartite. Unele persoane nici nu se pot gandi la asa ceva, din cauza scarbei provocate de existenta sangelui menstrual chiar si in cazul in care este folosit prezervativul, pe cand alte persoane apreciaza in mod special aceasta perioada. Unele femei sustin ca sexul din aceasta perioada le diminueaza durerile si celelalte simptome care vin odata cu menstruatia si de asemenea afirma ca placerea si satisfactia sexuala resimtita este maxima in timpul acestor zile. Insa nu este cazul si nici nu este indicat sa se insiste in aceasta situatie, fiindca pana la urma, sangerarea menstruala se desfasoara pe durata a doar cateva zile.

5 răspunsuri:
| Emma30555 a răspuns:

Nu e nimic rău dar eu zic sa o faceți când e mai pe sfârșite, mi se pare mai confortabil pentru amândoi

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Din punct de vedere medical este indicat sa faceti sex in timpul menstruatiei pentru ca asa sunt atenuate durerile menstruale.

| Xpressurself a răspuns:

Da se poate si nu pateste nimic cu siguranta. Insa multe fete nu se simt bine in aceasta perioada si se prea poate sa te lase doar ca sa te simti tu bine iar ea nu. Daca o iubesti eu zic sa astepti pana ii trece si te asigur ca nu te incurca cu nimic un simplu prezervativ.

| Dana2103 a răspuns:

Nu i se intampla nimic, ba chiar se va simti mai bine
Trebuie sa folosesti prezervativ, bineinteles

| Stegman a răspuns:

Da poate fi chiar mai placut pentru ea, (e o perioada cu nivel mai mare de excitare), e mai placut pentru ca e mai alunecos, mai umed si orgasmul o poate ajuta sa elimine mai repede sangele mentrual. Dar atentie ca se poate ramane si pe timpul menstruatiei insarcinata. Cel mai sigur si curat pe cat se poate e prezervativul, te protejeaza si pe tine dar si pe ea de o sarcina nedorita. Succes!