| Claudiu1009 a întrebat:

As dori sa știu cat de sigur este un test de sarcina... cam cat la %

Răspuns Apreciat de Editori
| corbulalbrosu a răspuns:

Testul de sarcina beta-hCG efectuat pe baza analizei de sange intr-un laborator de analize medicale dupa trecerea a minim 12-13 zile de la data intretineriii ultimului act sexual neprotejat, sau de la data ovulatiei, are o acuratete de peste 98%. In cazul testului de sarcina efectuat acasa pe baza testarii urinei, rezultatul este valid, valabil si garantat corect in proportie de peste 98% daca este facut dupa trecerea a minim 21 de zile de la data intretineriii ultimului act sexual neprotejat, sau de la data ovulatiei precis cunoscute. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Un teste corect de sarcina se face DUPA 21 de zile de la ultima partida sexuala si are o marja de eroare de 2% pana la 5%.

| Freya1 a răspuns:

Zice ca 99%

| Helpme99 a răspuns:

Daca il faci la 21 de zile de la actul pe care il consideri tu vinovat, este de 80%