| coxx a întrebat:

ce mancare credeti ca este mai buna pentru bichon : ce -a cumparata sau ce-a gatita in casa, dar daca le combin ii poate provoca stari de voma sau ceva de genu ( eu asa am auzit )hee hee

- cele mai bune sfaturi si cele mai lungi primesc fundawinking
- nu dau funda la rasp de genu`: intreaba un veterinat, funda?
- ajutati-ma! love struck
-scuze de categorie

Răspuns Câştigător
| Giovanna a răspuns:

Ii dai doar mancare super-premium gen royal canin, belcando, acana, alegi una din firme doar! Nu ii da mancare gatita ca o sa vomite, o sa ii mearga burta, sunt catei sensibili. Poti totusi sa ii dai pui fiert (dar nu piele sau oase) poti sa ii dai fructe de orice fel, legume fierte, morcovi, castraveti cruzi. Nu ii da paine, ciocolata sau orice fel de dulciuri, banane, cartofi, orice contine amidon, branzeturi, alcool! Cand ii dai carne fiarta, ai grija sa nu fie in cantitati mari deoarece poate avea probleme, vomita, merge burta. Poti sa ii dai si peste fiert dar sa fie ales bine de oase! Eu i-am luat si tabletute de calciu, ulei de peste pe care il pun peste bobitele lui o data pe zi. Ce sa-ti mai zic? happy bafta

2 răspunsuri:
| missbee a răspuns:

Hei.
Eu am câine de 11 ani, și cea mai mare greșeală pe care am făcut-o este că l-am învățat cu mâncarea gătită. Cățeii, la fel ca și oamenii, sunt predispuși la diabet, la obezitate, etc. Pentru a evita bolile acestea provocate de un regim nesănătos și neadecvat pentru un animal, ideal este să îl înveți de mic cu pedigree. Eu am avut neplăceri cauzate de faptul că a mea mânca doar mâncare gătită, și numai carne, iar medicul mi-a spus să o pun la regim să mai slăbească. Nici nu putea urca scările de la bloc de rotunjoară ce era.

Învață-l de mic cu mâncare pentru căței. Poți să îi dai ocazional lăptic călduț pentru digestie. Nu te rezuma doar la mâncarea uscată pedigree; există și conserve cu cărniță, și ciocolată pentru căței, absolut orice.
În plus, vei vedea că o să îți vină și ție mai ușor... Eu am în fiecare zi o dilemă ce mâncare să îi dau la câine ca să nu îi facă rău, să îi placă, ș.a.m.d. E mai ușor să îi desfaci un plic pedigree decât să gătești pentru un membru în plus... am ajuns să cumpăr ficăței și piept de pui și să fierb special pentru câine. laughing Dar bănuiesc că știi, când te atașezi de un animal, îi oferi același tratament ca oricărui alt membru din familie cu drepturi depline.

Aa, și să nu îi dai oase. Never. Îi fac rău, poate să înghiță așchiuțe mici și să îi perforeze tubul digestiv. Dacă are tendința să roadă, cumpără-i o minge de cauciuc, sau dă-i oase mari, de vită, pe care să nu le poată înghiți.

Baftă, și ai grijă de cățeluș. :*

| coxx explică:

Ms fetelor de rasp, aman2 mi-ati dat rasp bune si va multumesc din suflet!