| Mariusdrg95 a întrebat:

ce părere aveți de relația de prietenie dintre un băiat și o fata, este posibila acea relație?
Eu de exemplu am o relație de prietenie cu aceeași fata de la 5 ani, suntem prieteni foarte buni, ne ajutam cu sfaturi unul pe altul, ne bucuram de relațiile celuilalt cât și ne consolam dacă suferim.
Sunt curios de părerea voastră

27 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

și iubitu meu are niște prietene fete, cu cea mai bună prietenă a lui are o prietenie de 5 ani, cam așa, și n-a fost nicidată nimic între ei, ea mereu se comportă foarte frumos cu mine, mă cheamă, vorbește cu mine separat de el, la ea se duce să se descarce când ne certăm, ne dă sfaturi și mie și lui, deci da, în unele cazuri chiar se poate

| RAY a răspuns:

Eu nu vreau sa fac generalizari asa ca vb din propie experienta, eu nu pot avea o prietenie cu o fafa fara sa pun suflet, poate uni baieti pot dar eu unu nu pot asa ca pentru mine prietenie cu o fata nu exista

| Mariusdrg95 explică (pentru RAY):

Pui suflet, în orice prietenie pui suflet dar trebuie sa ști sa îți impui ca nu vrei nimic mai mult cu ea decât o relație de prietenie. Te gândești ca la o colega de munca sau scoala

| RAY a răspuns (pentru Mariusdrg95):

Nu exista asa ceva

| VI3 a răspuns (pentru RAY):

Ești o persoană foarte ciudată

| RAY a răspuns (pentru VI3):

Mai bine ciudata decat ipocrita si pe placul altora

| VI3 a răspuns (pentru RAY):

Tu ești femeie? laughing

| RAY a răspuns (pentru VI3):

Tu esti barbat nu? Ca cam pari a fi

| Violleta2022 a răspuns:

Da, este posibila cat sunteti copii mici.
Nu este posibila cand deveniti adulti, fiindca relatia se va termina ori cu sex, ori cu despartire.

| Mariusdrg95 explică (pentru Violleta2022):

Cred ca nu ai citit, suntem de la 5 ani prieteni cam asa, eu în prezent am 25 aproape iar ea 23, nu am filtrat nici măcar o data... Deci nu e posibil ceea ce spui

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mariusdrg95):

Din propria-mi experinta de viata si din a prietenilor nostri, pot spune ca, prietenie platonica intre un barbat si o femeie, nu exista!
Mai devreme sau mai tarziu, unul din ei va propune sex celuilalt.

| Sofer a răspuns:

Normal ca se poate sa aveți și o relație.

| SG1995 a răspuns:

Mă da, adică am și eu o prietenie cu o tipă, tipa nu mă atrage la modul ăla, nu neapărat sexual, dar emoțional, pur și simplu versiunea mea feminină, pe lângă că e căsătorită mi s-ar părea dubios al dracu de rău să mă văd cu o tipa care îmi reflectă mai mult sau mai puțin personalitatea în reflexie, eu personal caut o persoană care să tempereze, ceea ce o pesoană cu temperamentul meu, nu ar putea, doi depresivi apatici nu fac casă bună.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bravo ție că reușești asta. Eu nu prea reușesc, se aprind repede călcâiele și ea ba are prieten și trebuie sa ma distanez urgent pentru că îmi fac mie rău.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut! Păi ar trebui să vă luați drept exemplu in primul rând pe voi, sunteti dovada vie că este posibil la fel cum este posibil sa formați un cuplu sau nu. Oricum ar fi,"poate că am pierdut relații, dar am câștigat prieteni pe viață și asta a fost tot ce a contat." Succes!

| eckblume a răspuns:

Dupa unii ar insemna sa fim naiba salbatici, sa nu vorbim unii cu altii. "Nu exista relatie de prietenie intre un barbat si o femeie"- probabil cei/cele singuri/e, izolati/e de societate tind sa spuna asta.
Am un prieten foarte bun din copilarie. Ne stim de peste 10 ani. La fel, ne intelegem foarte bine si nu s-a pus problema vreodata de vreo relatie de iubire. Nu stam de vorba in fiecare zi, ci mai rar. Logic si normal ca poate exista o relatie de prietenie/amicitie intre un barbat si o femeie. Tine de fiecare acum sa pastreze relatia doar la stadiul de amicitie.
Cine poate sa aiba o astfel de prietenie bine, cine nu, iar e bine.

| Anonima163333 a răspuns:

Nu cred ca este posibila.Cel putin pentru mine nu este.De cate ori am crezut ca un baiat vrea sa fim prieteni, tineam la el ca prieten, aflam in catva timp ca de fapt el este indragostit de mine. Dupa acest adevar, evident ca nu puteam continua "prietenia".
Ma bucur pentru tine.Chiar nu ti-a da vreun semn ca ar fi indragostita de tine?

| Mariusdrg95 explică (pentru Anonima163333):

Nu, nu îmi da nici un semn și suntem în aceasta prietenie de 18 ani, am făcut școală generala împreună, ieșeam în oraș împreună, ba singuri ba cu grupuri de prieteni și mereu vorbeam despre cei de care ne place nu despre noi, amândoi ne vedem ca și fratii

| GiorgianaGiorgi a răspuns:

Cel mai bun exemplu esti chiar tu ca se poate, ai specificat singur ca esti prieten cu o fata de la 5 ani, asa ca este posibil si la alte persoane.Multa sanatate!

| Mariusdrg95 explică (pentru GiorgianaGiorgi):

Am pus întrebarea mai mult în ideea posibilității acestui lucru. Adică ea sa aibă sentimente fata de mine și eu sa nu știu.

| Veltorb a răspuns:

Normal că e posibilă, de ce nu ar fi?

| Mariusdrg95 explică (pentru Veltorb):

Și eu o vad posibila doar ca am văzut foarte mulți contra, chiar și aici pe acest forum, ei zic ca trebuie neapărat sa existe sentimentul de iubire de la unul din ei altfel nu.

| Veltorb a răspuns (pentru Mariusdrg95):

Deoarece majoritatea încearcă să se comformeze unui stereotip social stupid

| Glenky a răspuns:

Evident că este posibilă. De ce n-ar fi? Nu toți sunt țărani obsedați sexual care n-ar fi în stare sa aprecieze o relație de prietenie.

| Mariusdrg95 explică (pentru Glenky):

De-aia pun și întrebarea. Am rămas uimit de câte persoane atât băieți cât și fete se gândesc ca nu e posibil asa ceva și dacă se ele opuse sunt prieteni înseamnă că unul din cei doi vrea ceva mai mult

| Glenky a răspuns (pentru Mariusdrg95):

M-a bufnit râsul și plânsul când am citit ce e pe aici. De când orice relație dintre un bărbat și o femeie duce la romantism. Ce a ajuns lumea. Nu poate merge Ionică la o cafea cu Maria ca după deja gata se face nunta peste o saptămână.

| ContAnoNiMMM a răspuns:

Exista, tot oameni sunt si ele, chiar daca au alte organe genitale laughing)